Палиця для биття Європи

Третій позиційний район протиракетної оборони (ПРО) в Європі є сумнівним, ненадійним проектом, і його розгортання дає сильні аргументи Володимиру Путіну проти Сполучених Штатів і їхніх європейських союзників. Про це заявив колишній перший заступник держсекретаря США Строуб Телботт на слуханнях у комітеті із закордонних справ палати представників американського конгресу. «Ми примусили деяких наших близьких союзників у Європі занервувати щодо просування цим шляхом, і в підсумку ми відмінно, але не дуже розумно, зіграли на руку пану Путіну — ми самі дали йому палицю, щоб він бив нею нас і європейців», — цитує РІА «Новости» слова Телботта.
За словами дипломата, який очолює зараз Брукінгський інститут у Вашингтоні, США «необхідно бути винятково обережними в тому, наскільки передбачливими й технологічно надійними є кроки, що робляться нами щодо держав-ізгоїв, і я не вважаю, що перспективи розгортань (ПРО) в Польщі і Чехії відповідають цим стандартам».
«На мою думку, вони є теоретично сумнівними й технологічно ненадійними», — заявив колишній заступнк держсекретаря США. Він підкреслив, що фахівці в російському військовому керівництві скептично ставляться до аргументів США про те, що розгорнення третього позиційного району ПРО в Європі не загрожує Росії. «У російських збройних силах є серйозні люди, хто по-справжньому — не з погляду параної чи пропаганди — вважає, що об'єкти, які прямують у Чехію й Польщу, не є оборонними, і що на якомусь етапі ми витягнемо ракети-перехоплювачі й замінимо їх на ракети класу «земля-земля», які матимуть дуже високу швидкість, зможуть завдавати ударів по вузлах російської системи командування й управління військами й будуть тому частиною ширшого потенціалу першого удару», — зазначив Телботт. При цьому він попередив, що в такій своїй аргументації російські військові отримують підтримку, у тому числі в низці «надто езотеричних публікацій в американській технічній і військовій пресі».
Телботт повідомив, що, за його даними, адміністрація президента США Джорджа Буша в особі держсекретаря Кондоліззи Райс і міністра оборони Роберта Гейтса, намагалася під час недавнього візиту в Москву знайти компромісний із Росією варіант, але зважитися на зміну своєї позиції щодо ПРО для США буде важко з політичних міркувань. «Ми перебуваємо в дуже незручній позиції. Якщо ми відступимо назад, це виглядатиме ніби інша сторона завагалася, і цією стороною будемо ми. Політично це буде важко», — констатував американський дипломат.
Випуск газети №:
№188, (2007)Рубрика
День Планети