Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Новий проект Гельсінської спілки
Якщо ви зіткнулися з проблемами у сфері охорони здоров’я, постраждали від лікарської помилки чи неякісного медичного обслуговування — Українська Гельсінська спілка з прав людини зможе вам допомогти, передає «Громадський простір». За даним Світової організації охорони здоров’я, близько 14 мільйонів людей у цей момент страждають від інфекцій, які були занесені їм саме у лікарнях. На відміну від європейських країн, в Україні статистика лікарських помилок не ведеться. А в положенні про Міністерство охорони здоров’я немає жодного слова про те, що саме ця установа несе відповідальність за життя і здоров’я пацієнтів. За підрахунками громадських організацій, 70% «жертв» вітчизняної медицини відмовляються позиватися до суду. Але ситуацію можна змінити. Новий проект Української Гельсінської спілки з прав людини «Захист жертв порушень прав і основних свобод в галузі охорони здоров’я в рамках Фонду правового захисту жертв порушень прав людини та основних свобод» спрямований на те, аби покращити ситуацію в країні в сфері охорони здоров’я. Жодне ваше звернення не залишиться без відповіді та кваліфікованої консультації з приводу захисту ваших прав.
25% українців вважають, що виглядають молодшими за свій вік
Згідно з результатами всесвітнього опитування компанії GfK NOP в рамках дослідження Roper Reports Worldwide, чверть українців вважають, що вони виглядають молодшими за свій вік. Опитування було проведене компанією GfK NOP у 29 країнах серед 30 тис. осіб у віці від 13 років із листопада 2006 по січень 2007 року. Внаслідок соціологічних опитувань Україна зайняла 25-те місце. Виявилося, що не тільки українці, але й кожний третій житель планети вважає, що він виглядає молодшим за свій фактичний вік. Щодо цього лідирує Південна Корея, оскільки в цій країні 41% громадян відчувають, що виглядають молодшими за свій паспортний вік, у той час як в Індонезії (29-те місце) так вважають тільки 14%. Такі країни, як Японія, Бразилія (3—4-те місця) і Південна Корея відрізняються дуже позитивним уявленням про себе. А ось Індія, Таїланд (26-те і 28-ме місця) та Індонезія менше впевнені в собі. Директор напряму Consumer Trends в GfK Roper Consulting зазначає: «Не забуватимемо про те, що сучасні п’ятдесятирічні споживачі добре пам’ятають, як виглядали їхні батьки в 50 років, тому, порівнюючи себе з ними, повністю задоволені своїм виглядом. Хоч не можна сказати, що це абсолютно позитивне сприйняття. Оскільки наш світ продовжує старіти, уявлення про те, як ми можемо й повинні виглядати в 30, 40, 50 і більше років, постійно змінюються, і свідомість людей перебуває під тиском необхідності відповідати цим уявленням. Саме тут відкриваються можливості, які повинні використати маркетологи». Потрібно зазначити, що, згідно з даними українських фахівців, 80% працездатного населення України фізично виглядають старшими за свій вік. А провиною всьому — погана екологія, постійні стреси, зловживання тютюном та алкоголем, а також ожиріння, передає Інтерфакс.
Барвники й консерванти роблять дітей гіперактивними
Харчові добавки, що використовуються під час виготовлення напоїв, печива, цукерок і морозива, негативно впливають на поведінку дітей і можуть викликати розвиток гіперактивності, попереджає британське урядове Агентство з харчових стандартів (FSA). Такі висновки були зроблені вченими із Університету Саутгемптона, які протестували вплив низки харчових барвників і консервантів на поведінку дітей, повідомляє lenta.ru з посиланням на журнал Lancet. В експерименті, що тривав протягом шести тижнів, узяли участь близько 300 дітей у віці трьох, восьми й дев’яти років. Щодня протягом тижня дітям давали фруктовий напій, що містить низку популярних харчових добавок. Наступного тижня вони отримували напій без штучних добавок, потім — знову напій з барвниками і т.д. За поведінкою дітей стежили батьки, вчителі й незалежні спостерігачі, які саме напої отримували досліджувані. Всього вченими було протестовано два «коктейлі» з харчовими добавками, що найчастіше використовуються у виробництві солодощів і напоїв. З’ясувалося, що в ті періоди, коли діти вживали напої з харчовими добавками, їхня поведінка змінювалася в гірший бік: вони ставали гіперактивними, неслухняними, вели себе імпульсивно й погано концентрувалися. За даними дослідників, підвищену збудливість дітей викликали харчові барвники — тартразин (Е102), понсо 4R (Е124), жовтий «сонячний захід» (Е110), кармуазин (Е122), хіноліновий жовтий (Е104), і червоний чарівний (Е129), консервант бензоат натрію (Е211). Проте FSA поки не зважилися ввести повну заборону на ці добавки у Великій Британії, а направило відповідний запит на розгляд Єврокомісії. Разом із тим батькам, які вважають своїх дітей гіперактивними, порадили обмежити їх у споживанні продуктів і напоїв, що містять барвники. Рішення, прийняте FSA, викликало хвилю критики у Великій Британії. Зокрема, представники Земельної асоціації, що займаються сертифікацією сільськогосподарської продукції у Великій Британії, назвали таку реакцію неадекватною. На думку організації, рекомендації з обмеження харчових добавок актуальні не тільки для батьків, чиї діти страждають гіперактивністю. «Це питання надзвичайно важливе для всіх дітей — їхнього здоров’я, навчання й розвитку. Проблеми з поведінкою призводять до криз у школах, сім’ях і в суспільстві загалом», — повідомив представник Земельної асоціації.
Інвалідне крісло читає думки пацієнтів
Моторизоване інвалідне крісло, забезпечене зчитуючим нервові імпульси пристроєм, може слухатися команд свого господаря, навіть якщо він не може говорити. Нова розробка, що здатна значно підвищити якість життя паралізованих пацієнтів, була недавно представлена американською фірмою Ambient і чикагським Інститутом реабілітації. Головним елементом нового винаходу є розпізнавальний пристрій під назвою Audeo, що сприймає нервові імпульси, які йдуть від головного мозку до м’язів гортані. Таким чином воно може інтерпретувати слова й фрази, які хворий тільки хоче вимовити. Єдиною умовою успішного застосування Audeo є збереження нервових шляхів, що з’єднують гортань із головним мозком. За командою хворого крісло починає рухи вперед, назад, зупиняється чи повертає на 90 або 180 градусів. Однак вбудована в нього розпізнавальна система може виявитися корисною не тільки для паралізованих хворих. Чутливі сенсори Audeo прочитують сигнали, що надходять від головного мозку, прямо через шкіру. Бездротовим з’єднанням дані передаються в комп’ютер, який здатний передавати їх не тільки саморушній колясці, але й синтезатору мови. Зараз удосконалена версія Audeo з мовним синтезатором відтворює не тільки окремі слова, але й цілі речення. Таким чином, прилад дозволяє відновити зв’язну мову людям, які не могли вимовити ні слова протягом багатьох років. Lenta.ru.
Китайці запасаються резус-негативною кров’ю перед Олімпіадою
Влада Пекіна закликали жителів міста з резус-негативними групами крові ставати донорами напередодні Олімпіади 2008 року. Наявні в Китаї запаси донорської крові, за даними департаменту, не відповідають потребам гостей столиці з Європи й США. За словами заступника голови департаменту охорони здоров’я Пекіна Ден Сяохун, наступного року прибудуть не менше півмільйона іноземних болільників і спортсменів. При цьому в середньому близько 15% європейців мають резус-негативні групи крові. У Китаї ці групи зустрічаються набагато рідше — частка їхніх носіїв не перевищує 0,3%. Відповідно, склад донорської крові в місцевих банках істотно відрізняється від європейських стандартів. У зв’язку з дефіцитом резус-негативної крові департаменти охорони здоров’я кількох великих міст створюють бази даних потенційних донорів на випадок екстрених ситуацій. Нова технологія зберігання при низьких температурах дозволяє зберігати запаси рідкої крові протягом 10 й більше років. Lenta.ru.
Випуск газети №:
№153, (2007)Рубрика
Суспільство