Перейти до основного вмісту

МОЗАЇКА

12 липня, 00:00

Гриби-ізолятори

Американські вчені створили екологічно чистий будівельний матеріал. За умов швидкого зростання населення планети, вироблення запасів природних ресурсів і підвищення цін на енергію, все більшу популярність набувають екологічно чисті будівельні матеріали. Численні компанії, прагнучи скористатися сприятливою кон'юнктурою, спеціалізуються на продажу саме «зелених» матеріалів, пропонуючи споживачам перероблений фібровий картон, фарби рослинного походження і багато що інше. Незабаром на зростаючому ринку екологічно чистих продуктів може з'явитися цікава новинка: випускники Політехнічного інституту Ренсселера в Нью-Йорку Ебен Баєр та Гевін Макінтайр вигадали, як зробити органічний ізоляційний матеріал із … грибів.

Звичайно, в цьому випадку не йдеться про консервовані печериці. Матеріал, який вчені назвали Greensulate, являє собою вогнестійку панель, створену за допомогою води, спор устричного гриба і перліту, мінералу, який зустрічається в ґрунті для горщикових рослин. «У цих панелей, напевно, є майбутнє. Вони можуть серйозно змінити життя людей», — вважає професор Берт Сверзі, лекції якого надихнули молодих людей на відкриття. «Вони надійні, екологічні й не створені на основі нафтопродуктів. Але, найголовніше, для їхнього створення потрібні мінімальні енергетичні та матеріальні затрати».

Як це відбувається? Суміш із води, мінералів, крохмалю та перекису водню заливають у спеціальні форми, а потім додають туди живі клітини грибів. Перекис водню потрібен для того, щоб запобігти росту інших субстанцій у матеріалі. Після цього форми ставлять у темне місце. Використовуючи крохмаль як їжу, гриби починають рости, пронизуючи ґрунт тисячами тонких ниток — грибницею (міцелієм). Через один- два тижні готову панель завтовшки в 1 дюйм виймають із форми і сушать, щоб виключити можливість розвитку грибків і плісняви, які можуть спровокувати алергію. За словами Баєра, кінцевий продукт за текстурою нагадує гігантський крекер.

Як повідомляє gzt.ru, посилаючись на Associated Press, недавні випробування, які проводилися в Національному інституті стандартів і технологій США, показали, що Greensulate може в майбутньому скласти серйозну конкуренцію існуючим продуктам. Зразок цього композитного перлито-грибного матеріалу завтовшки в 1 дюйм має коефіцієнт опору теплопередачі 2,9, а у виготовленої в промислових масштабах фібергласової ізоляції цей показник коливається між 2,7 і 3,7 на дюйм товщини. «Для нашого матеріалу можна знайти тисячі застосувань», — говорить Макінтайр, що подумує вже про створення великих шматків будівельної панелі, яку можна виростити та встановити прямо на місці зведення будинку.

Евелін Мішо, представник Ради iз захисту природних ресурсів, вважає, що у Greensulate є всі шанси відповідати критеріям промислової моделі «з колиски в колиску»: товари повинні бути такі, які біологічно розкладаються або придатні для використання вдруге. Баєр і Макінтайр збираються продовжити свої дослідження, щоб визначити зносостійкість матеріалу під впливом сонячного світла та вологи. Проте, за їхнім визнанням, вже два роки вони піддають один зразок подібним випробуванням, і досі він не демонстрував ознак розпаду.

Перед тим як Greensulate з'явиться на ринку, вчені мають провести безліч досліджень, не кажучи вже про те, що їм необхідно придбати більш сучасне обладнання і знайти відповідне робоче приміщення.

Машина часу для Пізанської вежі

Комітет з її порятунку оголосив про успішне завершення проекту вартістю 20 млн. фунтів, завдяки якому падаючу вежу, що перебувала на межі остаточного падіння, вдалося повернути в той стан, в якому вона була в 1838 році. Відхилення верхівки вежі при цьому поменшало на 45 см, пише gzt.ru, посилаючись на The Daily Telegraph, «Вона стала навіть небагато вертикальнішою, ніж ми спочатку планували, але це їй тільки на користь», — розповідає професор Джон Берланд, фахівець із механіки грунтів з Імперського коледжу Лондона. За його словами, вежа ще продовжує дуже повільно рухатися, повертаючись у вертикальне положення, але вона стійка. Нагадаємо, знаменита вежа почала кренитися майже відразу після початку робіт з її будівництва в 1173 році. На початку 1990 х відхилення 55-метрової вежі від вертикалі становило вже 4,5 м, і вежу довелося закрити для публіки: це стало небезпечним. Професор Берланд вважає, що вона могла звалитися «у будь-який момент».

Попередня спроба випрямити вежу була зроблена за часів Беніто Муссоліні, який захотів зробити її ідеально вертикальною. Тоді в основу залили цемент, однак це призвело лише до того, що вежа осіла ще більше. Перед початком нинішніх робіт вежу надійно закріпили, з'єднавши стальними тросами зі свинцевим баластом вагою в 600 тонн. Потім із північного боку вежі витягли близько 70 тонн грунту, так що в результаті вона стала осідати в цьому напрямку. Однак коли в середині процесу непримітного вигляду свинцевий баласт прибрали, вежа загрозливо накренилася. «За одну ніч вона здвинулася на більшу відстань, ніж у середньому за один рік», — розповідає Берланд. Свинець довелося швидко повернути на місце. Попутно була реставрована кам'яна кладка вежі, так що вапнякові й мармурові яруси можна знову розрізнити на око.

«Якби ми не взялися за цю справу, до 2030 — 2040 року вежа б звалилася», — зазначає голова комітету з порятунку вежі Сальваторе Сеттіс. Італійський уряд вирішив втрутитися у ситуацію після випадку в місті Павія, де у 1989 році внаслідок падіння менш знаменитої за Пізанську похилу вежу загинули чотири людини. «Фахівці раптово усвідомили, що вежу в Пізі, побудовану схожим чином і на такому ж грунті, може осягнути така ж доля», — ділиться П'єр Франческо Пачині, президент групи, що інспектує громадське будівництво в Пізі.

ТІЛЬКИ ФАКТИ:

Падаюча вежа — це дзвіниця собору Санта-Марія Маджоре в Пізі, розташована на Соборній площі, яку часто називають «Площею чудес».

Вага вежі становить 14,5 тисячi тонн. Вона трохи викривлена, бо таким чином будівники намагалися компенсувати осідання грунту під час її зведення. Будівництво продовжувалося 174 роки.

Під час Другої світової війни німецькі війська використали вежу як пункт спостереження. Однак американській армії було заборонено вести по будівлі артилерійську стрільбу.

У 2006 році Площу чудес відвідали близько 2,5 мільйона туристів, але пускали їх у вежу тільки невеликими групами.

До кінця серпня вежа буде освітлена підсвічуванням. Відвідувачів у неї пускатимуть до 11 вечора.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати