«Не брати участі» — не переробляти
А що будемо робити з цінами на нафту?Днями міністр палива та енергетики Юрій Бойко повідомив, що в червні планується переробити близько 150 тисяч тонн нафти для наповнення державного стабілізаційного фонду нафтопродуктів. При цьому він не уточнив, на потужностях якого нафтопереробного заводу це робитимуть.
Останні події проливають на цю недомовку додаткове світло. Учора не відбулися заплановані загальні збори акціонерів ЗАТ «Укртатнафта» (Кременчук Полтавської обл.). «Ніхто не з’явився — ні татарські акціонери, ні «Нафтогаз України». Але НАК прислав двох своїх людей з дорученням на присутність. Уперше таке бачу», — повідомив глава правління компанії Сергій Глушко. Нагадаємо, що раніше міністр палива та енергетики України Юрій Бойко заявив, що «Нафтогаз України» не братиме участі в цих зборах, і пояснив: «Що стосується зборів акціонерів «Укртатнафти», у нас є директива від першого віце-прем’єра, міністра фінансів Миколи Азарова — не брати участі».
Цікаво, що сам «Нафтогаз України» й ініціював проведення чергових загальних зборів «Укртатнафти». Порядок денний: про зміну наглядової ради, ревізійної комісії та правління товариства, внесенні змін до статуту й у внутрішні положення, а також про розподіл прибутків підприємства за 2006 рік. Одночасно «Нафтогаз України» ініціював також збори (з таким самим порядком денним) 22 червня, але не на підприємстві, як у травні, а в київському офісі НАК. Коли стало зрозуміло, що збори не відбудуться, правління «Укртатнафти» було змушене відступити на цю запасну позицію з посиланням на прохання «Нафтогазу України». У той же час, у НАК «Нафтогаз України» агентству Інтерфакс- Україна повідомили, що не ініціювали скасування зборів акціонерів 23 травня й не зверталися з подібним проханням до правління ЗАТ.
Важливою віхою для всіх цих рухів, очевидно, стала недавня вказівка міністра фінансів України Миколи Азарова Фонду держмайна підготувати проект рішення Кабміну про передання в управління уряду держпакету акцій «Укртатнафти» (43,054%), що перебуває в управлінні «Нафтогазу України». Нагадаємо, що акціонерам з Татарстану (РФ) належить загалом понад 55% акцій «Укртатнафти», зокрема Фонду держмайна Татарстану — 28,778%, «Татнафті» — 8,613%, а контрольованим «Татнафтою» компаніям Seagroup International Inc. (США) і Amruz Trading AG (Швейцарія) — 9,96% і 8,336%.
Що ж відбувається насправді? Як заявив агентству УНІАН віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин (Київ) Ростислав Іщенко, «доручення (Азарова. — Ред. ) вступає в суперечність зі статтею 7 Закону України «Про трубопровідний транспорт», яка забороняє відчуження основних фондів державних підприємств магістрального трубопровідного транспорту, передання їх з балансу на баланс, в концесію, оренду, лізинг, заставу, управління тощо. Також ст. 6 Господарського кодексу України забороняє втручання органів державної влади та місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб у господарські відносини». При цьому експерт додав, що «таким чином пункт другий доручення Азарова вразливий юридично й може привести до довгого ланцюжка судових розглядів, що супроводяться політичними скандалами».
Аналітик інвестиційної компанії Concorde Capital Володимир Нестеренко вважає, що «теоретично можливо внести зміни в закони й таки передати акції Фонду держмайна. Але ніхто, крім суду, не може заборонити компанії реалізувати своє право брати участь у зборах акціонерів, незалежно від її частки». На думку Нестеренка, розпорядження суперечить Закону «Про господарські товариства» й недавно внесенiй нормi закону «Про трубопровідний транспорт», згідно з якою відчуження акцій, належних «Нафтогазу України», забороняється».
Начальник управління активами блоку «Казначейство й ринки капіталу» ЗАТ «Альфа-Банк» (Україна) Олександр Калиновський вважає, що «в Україні при управлінні великими пакетами акцій має місце правовий нігілізм з відтінком рейдерства, роздавання пільг з одностороннім їх припиненням і ручне управління, яке часто оплачене представниками великого капіталу». Вирішити подібні конфлікти, упевнений експерт, можна після ухвалення закону «Про акціонерні товариства» та вдосконалення судової системи.
Однак керівник економічних програм Центру енергетичних досліджень, консультант комітету Верховної Ради з питань ТЕК, ядерної політики та ядерної безпеки В’ячеслав Бутко все ж вважає, що «акціонер має право брати участь у зборах акціонерів, але й має право не брати в них участі. Він звернув увагу на те, що «Укртатнафта» останнім часом неодноразово заявляла про заборгованість держави щодо повернення ПДВ (близько 300 млн. грн.). «Навіть мали місце загрози з боку її керівництва стосовно можливої зупинки роботи найближчим часом. Цілком логічно передбачити, що заборона на участь у зборах акціонерів має на меті вплинути на компанію в плані зняття вимог щодо повернення ПДВ», — сказав експерт.
Випуск газети №:
№83, (2007)Рубрика
Економіка