Британське послання Україні:
зберігайте темпи реформування і демонструйте справжні результатиУкраїна — це наймолодша демократія Європи. Перед нею зараз стоїть складне завдання — спрямувати енергію помаранчевої революції у формування стабільної, благополучної держави. І бізнес може відігравати головну роль у цьому перетворенні.
Я знаю, що ви тільки-но завершили сесію, присвячену питанням макроекономіки, і далі будете обговорювати інвестиційний клімат. Тут багато людей, які краще, ніж я розуміються на цій справі. Тому я зосереджу увагу на більш широких питаннях політичного розвитку України та її відносин з Великою Британією та іншими країнами ЄС.
Я був в Україні лише кілька тижнів тому. Пройшло п’ять років після мого попереднього візиту в якості міністра оборони. Я був дуже вражений тими змінами, що відбулися. Ми всі бачили драматичні події помаранчевої революції по телебаченню. І це були яскраві кадри. Ми бачили демократію у дії, на вулицях.
Майже за одну ніч відносини України зі Сполученим Королівством, Європою та ширшим світом змінилися. Це дозволило нам налагодити більш близькі зв’язки з Україною, аніж у минулому. Наш основний пріоритет зараз — працювати з Україною з метою підтримки процесів реформування.
Це вже відбувається. Ми з нетерпінням чекаємо вступу України до СОТ. Це буде важливий крок уперед у процесі здійснення реформ, ключовий крок у поглибленні відносин України з ЄС і важливий момент у подальшому входженні України у глобальну економіку.
Велика Британія рішуче підтримує євроатлантичні амбіції України. На теперішній час Сполучене Королівство підтримує проекти, які надають допомогу у питаннях координації політики вступу до ЄС, питаннях демократизації та соціальних послуг, не кажучи вже про багато інших питань.
Під час свого візиту я багато чув про продовження реформ. Як частий гість у Центральній та Східній Європі після 1989 року, я знаю, наскільки важко закріпити реформи, які б тривали. І це завдання зараз стоїть перед Україною. Ми бачили значний прогрес у таких сферах як демократія та свобода преси. Але, як і слід було б очікувати, ще багато чого необхідно зробити.
Ми би хотіли побачити ще більше політичних та економічних реформ та продовження зусиль у боротьбі з корупцією та покращенні верховенства права. Це підвищить рівень життя громадян України, покращить її інвестиційний клімат та наблизить Україну до стандартів ЄС.
Перспективи членства України в ЄС переважали під час дискусій у Києві. І це не дивно. Україна, зрештою, — європейська держава. І я твердо вірю, що можливість вступу до ЄС має залишатися відкритою для тих країн Європи, які все ще знаходяться у процесі переходу, у тому числі і для України.
Наступний розділ історії відносин України з ЄС ще має бути написаний. 6 березня розпочалися переговори щодо нової угоди з ЄС. Вона включатиме глибокий та всеохоплюючий договір про вільну торгівлю, що має привести до адаптації значної кількості зовнішніх та внутрішніх ринкових законів та стандартів України до законів та стандартів ЄС. Нова угода з ЄС також поглибить політичну співпрацю, підтримає зусилля України у проведенні реформ та сприятиме енергетичній безпеці як ЄС, так і України.
Розширення ЄС змінило життя та суспільства мільйонів людей по всій Європі. Ми у Сполученому Королівстві хочемо бачити Україну, яка виграє від цього процесу. Але це непросто. Перелік дій, що мають бути завершені до вступу постійно зростає. І закони ЄС мають бути не лише включені у місцеве законодавство, вони також мають впроваджуватися у життя.
Отже, моє головне послання Україні — зберігати темпи реформування. І демонструвати справжні результати.
Бізнес має відігравати вирішальну роль. Інвестори повинні бути відвертими друзями для уряду. Інвестори знають краще, що працюватиме, наприклад, у банківській реформі. Вони знають, чи перешкоджає корупція інвестуванню. І вони знають, що верховенство права є обов’язковим для захисту їхніх інвестицій. Сподіваюся, що починаючи з цієї конференції, ми зможемо побачити розвиток партнерства, яке призведе до практичних реформ задля подальшого економічного зростання. Бажаю вам успіхів.
Попереду лідерів України очікує складна робота та великі зміни для її народу. Але я впевнений, що ці зміни побудують краще майбутнє, і ми будемо рухатись уперед разом.
Текст виступу британського міністра у справах Європи Джеффа Хуна на щорічній конференції Інституту Адама Сміта «Український інвестиційний самміт», яка розпочалася 12 березня. Текст наданий редакції газети Посольством Великої Британії в Україні.