Коротко / СУСПІЛЬСТВО
До Ужгорода вп'яте завітає «Книжковий Миколай»
Сьогодні Ужгород вкотре перетвориться на культурно-книжкову столицю Західного регіону України. Вже традиційно, п'ятий рік поспіль, в обласному центрі Закарпаття проходить виставка- ярмарок «Книжковий Миколай». «Серед учасників виставки-ярмарку видавництва Закарпаття та видавці з Києва, Львова, Івано-Франківська, Вінниці та інших міст України», — розповіла директор Закарпатської обласної бібліотеки й співорганізатор цьогорічної виставки Людмила Григаш. Традиційно на ярмарку не лише продаватимуть книги. Ужгородці долучаться до культурно- літературного життя всієї країни, а таке щастя їм вкрай рідко перепадає, каже один із організаторів, журналіст та громадський діяч Олександр Гаврош. «Таку виставку-ярмарок ми з самого початку й задумали проводити виключно для того, аби познайомити ужгородського читача з літературними процесами, що відбуваються в Україні. Окрім того, ще кілька років тому в Ужгороді, як то кажуть, вдень зі свічкою не можна було знайти українську книжку. Нині ж це явище подолане, на щастя», — коментує Олександр Гаврош. За його словами, в гості до закарпатських шанувальників очікуються лауреати національної премії ім. Т. Шевченка Дмитро Кремінь та Михайло Слабошпицький, головний редактор журналу «Книжник-рев'ю» Костянтин Родик та керівник Всеукраїнського конкурсу «Книжка року» Галина Родіна,. гості з Словаччини: Іван Яцканин, Йосип Збіглей, Мілан Бобак; на запрошення Центру Європейської інформації приїдуть — літературознавець, поет і публіцист Павло Вольвач. Головні акції програми — презентації нових книг, конкурси; дискусії відбудуться в ужгородському спорткомплексі «Юність», а численні зустрічі з гостями «Миколая» — в аудиторіях вузів, шкіл, бібліотеках міста. До речі, в рамках «Ужгородського книжкового Миколая» пройдуть також виставки живопису і графіки, творчі зустрічі з фахівцями книжкового дизайну з Української академії друкарства (м. Львів) — кандидатом мистецтвознавства Володимиром Стасенком та Ярославом Куцем, повідомляє Наталка ПОПОВИЧ, Ужгород.
Хвороба «молодшає» — прилади відсутні
Понад 20 тисяч донеччан є сьогодні носіями ВІЛ-інфекції, причому, за даними фахівців, ця хвороба останнім часом дуже помолодшала. Більш того, за статистичними даними, на кожного виявленого хворого у Донецькій області, як правило, припадає 6-8 невиявлених, які просто не звертаються до центрів профілактики й боротьби зі СНІДом, навіть якщо знають, що заражені. Такі сумні дані були озвучені в ході круглого столу, присвяченого проблемам ВІЛ-позитивних дітей, який днями відбувся в шахтарській столиці. Згідно з останніми даними, у найбільшої кількості носіїв ВІЛ не лише на Донеччині, але і по всій Україні загалом, хвороба виникає у віці від 19 до 29 років. Нині у нашій країні нараховується близько 700 тис. людей цього вікового проміжку. При цьому лише на початку року в шахтарському регіоні було виявлено 120 ВІЛ-інфікованих громадян, які були виявлені в пунктах здачі крові. Причому, як зазначив лікар-епідеміолог Донецького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Анатолій Чехів, лише у жовтні із 6464 обстежених донорів Донецької області медики виявили ВІЛ у десятьох чоловік. Проте, за словами лікаря, на сьогоднішній день виявити інфіковану людину фахівцям регіону надзвичайно складно: в області немає спеціального приладу для проведення відповідних досліджень. Сьогодні подібні прилади є лише у Києві та Дніпропетровську, однак найближчим часом ще одним із них обіцяли забезпечити й Донбас, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».
«Академічна пальма» — українському викладачеві
Нещодавно одну з найвищих нагород Французької Республіки в сфері науки — орден «Академічної пальми» — вручено викладачу Запорізького національного університету Ірині Шаграй, повідомляє прес-служба облдержадміністрації. Орден вручив особисто посол Франції в Україні Жан-Поль Везіан. Викладач відзначена за вагомий внесок у розвиток українсько-французьких зв'язків у науковій сфері, повідомляє Юлія ВАСИЛЕНКО, Запоріжжя.
Район вишивальниць
Учора у Дунаєвецькому районному краєзнавчому музеї (Хмельницька область) перші відвідувачі побачили виставку робіт місцевих майстринь-вишивальниць.Отакого розмаїття кольорів, тихого смутку і пристрасного мажору на полотнах у цих стінах, де зберігається історія, ще не бачили. Квіти і трави, гонорові півні і загадкові жар-птиці, візерунки, як кажуть у народі, аж очі вбирають — такі гарні. Як повідомив для «Дня» начальник райвідділу культури Іван Паштепа, немає такого села у районі, де самодіяльні майстрині різного віку і соціального стану не вишивали б. «У Балині — Тетяна Кушнір, у Миньківцях — Ніна Савчук, у Смотричі — подружжя Батюкевичів, у Лисці — Людмила Котик, у Слобідці Рахнівській — Оксана Кіндрат», — розповідає Іван Паштепа. Найбільше вишивальниць — у райцентрі. «Тамара Ткач, Людмила Чорна, Віра Спірякіна... Тут-таки, у Дунаївцях, і Марія Шевченко, якій уже за 90 років. Лише рік минув, відколи залишила голку і нитку, бо вже недобачає. А свої роботи подарувала дітям», — продовжила свою розповідь начальник райвідділу культури. Він зазначає, що приурочили виставку у музеї до дня святої Варвари, що відзначається православлавними 17 грудня. Бо, за легендою, саме вона вишивала ризи Ісусу Христу. Таке, мовляв, давнє і шановане це мистецтво — вишивання. За задумом організаторів культури, такі виставки будуть щорічними. Щоб заохочувати до творчості нові покоління вишивальниць, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
Школа сама вирішила проблему опалення
Власну котельну, яка працюватиме в економному режимі й економитиме бюджетні кошти, вирішила відкрити одна зі шкіл Петровського району шахтарської столиці. За словами адміністрації школи, це маленьке підприємство дозволить їм подолати проблему перебоїв із опаленням у місті та гарантуватиме учням, що температура у школі завжди буде в нормі. При цьому, як зазначив донецький міський голова Олександр Лук'янченко, це підприємство є унікальним не лише для учбових закладів Донецька, але і для інших підприємств міста, які поки ще не поспішають переходити на такий режим опалювання або навіть не здогадуються, як це зробити. Унікальність же нової шкільної котельної полягає в тому, що вона працюватиме за новою технологією — на електроенергії, причому в її роботі використовуватиметься багатотарифний облік електроенергії, що дозволить нагрівати воду вночі, коли тарифи на споживання енергії є мінімальними. На сьогоднішній день в котельній вже встановлено новітнє опалювальне обладнання, яке дозволяє не просто економити кошти, що витрачаються на обігрів шкільної будівлі, але й дає змогу регулювати температурний режим у приміщеннях. Протягом першої доби після запуску котельної, будівлю школи вдалося прогріти до 24 градусів. При цьому, як зазначають фахівці, вже перший день роботи нової котельної показав, що оплата за спожиту електроенергію зменшилась учетверо, хоч рівень температури у приміщенні був не нижчим за норму, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».
«Різдвяний подарунок» по-донецьки
У новорічні свята донецький водоканал збирається зробити донеччанам своєрідний «різдвяний подарунок» — відключити від водопостачання особливо злісних неплатників, що проживають у багатоквартирних будинках. Про це підприємство заявило вже сьогодні, гадаючи, що саме така міра буде особливо ефективною в боротьбі з боржниками. За словами першого заступника директора КП «Донецькміськводоканал» Юрія Перебийноса, сьогодні 11 — 15% жителів міста стабільно не платять за спожиті послуги, що, на думку фахівця, ставить під загрозу якісне цілодобове водопостачання всього міста. «У нас немає бажання позиціонувати водоканал як каральну службу, але деякі донеччани просто змушують застосовувати відносно них жорсткі заходи, оскільки ні вмовляння, ні попередження на них не діють. З такими абонентами в нас надалі розмова буде серйозна», — заявив Ю. Перебийніс. Загалом, сьогодні в шахтарській столиці нараховується близько 38 тисяч боржників. Щоб в короткі терміни відключити їх від водопостачання, водоканал розробив цілу систему пристроїв, що дозволяють за 40 хвилин «знешкоджувати» недбалого абонента. Зокрема, це такі пристрої, як «Тарган», «Спрут» і «Зигзаг», які працюють всередині труб і відключають індивідуально кожну квартиру не порушуючи внутрішньобудинкових комунікацій і не заподіюючи шкоди іншим мешканцям, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».
Випуск газети №:
№219, (2006)Рубрика
Суспільство