Заберіть дітей iз вулиці!
Всиновлювачам пропонують «зарплатню». Поки що на рік![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20051108/4205-6-1.jpg)
Найближчим часом «дітей вулиці» в Україні поменшає. Принаймні, так вважають у Службі порятунку дітей. Нещодавно вони оголосили про те, що підтримуватимуть сім'ї, які беруть на виховання «дітей вулиці». Служба створила модель, яка забезпечує тривалу реабілітацію дітей через надання психологічної, педагогічної та юридичної допомоги, дозволяє позбутися «вуличним» дітям психологічних травм і підготуватися до життя в сім'ї. На сьогодні вже є сім'ї, які взяли таких дітей після реабілітації, а також сім'ї, які готові запропонувати покинутим дітям свою батьківську любов. Так, Ліліана та Олександр Діцул спочатку взяли в сім'ю маленьких Дмитрика (п'ять років) та Даринку (шість років), мати яких залежна від алкоголю. Тепер у сім'ї Діцул — четверо прийомних дітей, а за умови належного фінансового забезпечення вони готові взяти до 10 дітей і створити дитячий будинок сімейного типу.
Кожна сім'я, яка бере на виховання дитину з реабілітаційного центру, матиме можливість звернутися до спеціального фонду для отримання фінансової допомоги на задоволення життєвих потреб. Цей проект триватиме рік, під час якого представники Служби оцінять його ефективність та визначать наступні кроки для допомоги сім'ям.
За статистикою, на обліку служб у справах неповнолітніх сьогодні перебуває понад 145 тис. дітей, які не отримують належного виховання й опіки. Проте, ні прокуратура, ні МВС не можуть назвати точної кількості дітей, покинутих на призволяще. За підрахунками прокуратури, чверть дітей, які не отримують належного батьківського догляду, зазвичай, опиняються на вулиці. Як показують дослідження ЮНІСЕФ, кожна третя безпритульна дитина зазнала жорстокого ставлення у власній родині. Втративши спокій у власному домі, діти, зазнаючи психологічної та фізичної напруги, живуть у небезпечних умовах, жебракують. Як наслідок — вони стають жертвами злочинців, а іноді, в боротьбі за виживання, й самі вдаються до злочинів. Так, за даними Генеральної прокуратури, 10% безпритульних дітей вживають алкоголь, майже 3% — наркотичні та психотропні засоби, крім того, щомісяця МВС реєструє близько восьми тисяч правопорушень, здійснених неповнолітніми.
Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту зазначає, що 14% безпритульних — це діти віком від 3 до 7 років, 61% — від 7 до 14 років та 25% — від 15 до 18 років. Усі вони, зазвичай, не ходять до школи, а відповідно й не отримують належного виховання. За офіційними даними, щороку від 25 до 30 тисяч дітей потрапляють до притулків для неповнолітніх, у 60% дітей, які живуть в інтернатах, спостерігається сповільнений розвиток. На думку психологів, нормальна реабілітація дитини можлива лише в дитячому будинку сімейного типу або найкраще — у прийомній родині. Проте нині можна констатувати той факт, що лише близько 1500 сімей на рік зважуються прийняти покинуту дитину. Найчастіше, перепоною для сім'ї, яка відважилася всиновити таку дитину, стає фінансова неспроможність, і лише ефективне матеріальне стимулювання усиновлення, на думку експертів, дозволить «соціальним сиротам» отримати шанс на нормальне життя.