Перейти до основного вмісту

Церковна єдність: напередодні?

30 березня, 00:00

Як стало відомо наприкінці минулого тижня, делегація Константинопольського патріархату зустрілася з Президентом України Віктором Ющенком, під час якої глава делегації архієпископ Всеволод Скопельський (Майданський) зробив дуже важливу заяву. Ось її текст (за повідомленням RISU): „Матір- Церква, Константинопольський патріархат, вважає, що її дочка — Московський патріархат — має ту канонічну територію, яка існувала в цій Церкві до 1686 року (тобто до включення Київської церкви до складу Московської. — К.Г. ). Підпорядкував Київську митрополію Московській церкві патріарх Діонісій (Вселенський) без згоди і затвердження Святого і Священного Синоду Великої Церкви Христової». (Історичні дані свідчать, що після смерті Діонісія наступні Вселенські патріархи довгий час відмовлялися визнавати за Москвою право на Київську митрополію — К.Г. )

Під час прийому делегації Священного Синоду Константинопольського патріархату Президент України наголосив, що він та його команда вважають, що влада не повинна втручатися у справи Церкви: «Ми виступаємо за рівність Церков». Принагідно нагадаємо, що Віктор Ющенко, виступаючи на установчому з’їзді партії «Народний союз «Наша Україна», висловив впевненість у тім, що в Україні буде створена єдина Православна церква.

Повідомлення про зустріч делегації Константинопольського патріарха з Президентом України встигла прокоментувати Московська патріархія. Офіційний представник Московського патріархату протоієрей Микола Балашов сказав, що «повідомлення журналістів щодо зробленої архієпископом Всеволодом Скопельським заяви викликають сумнів. Я багато разів зустрічався з архієпископом Всеволодом в ході обговорення української проблеми, і він ніколи не заперечував законності і канонічності Православної церкви (УПЦ МП), яка є самокерованою частиною Московського патріархату. І тепер, знаходячись в Україні, архієпископ Всеволод, як відомо, своїм першим обов’язком вважав нанесення візиту митрополиту Київському Володимиру».

Протоієрей Микола нагадав, що подібні заяви вже лунали в минулому. Так, 2000 року відлучений від церкви колишній митрополит Київський заявив, що Константинопольська православна церква начебто вважає Україну своєю канонічною територією. При цьому робилися посилання на ті самі обставини — «приєднання» Київської митрополії до Московської 1686 року. Ця «дезiнформація», однак, була офіційно спростована Константинопольською патріархією 2 серпня 2000 року. Протоієрей Балашов також нагадав, що під час візиту Константинопольського патріарха Варфоломія до Руської православної церкви він, патріарх, заявив, що визнає тільки одного канонічного митрополита Київського — владику Володимира. «На протяжении веков законный и канонический характер юрисдикции Московского патриархата на Украине не подвергался сомнению, он признан всеми православными церквями», — підкреслив отець Микола. Насамкінець він заявив, що в Руській православній церквi мають «большие сомнения» стосовно того, що заява, яку цитують журналісти, «выражает официальную позицию Константинопольского патриархата». Речник Московського патріархату відмовився, коментувати заяву Константинопольського владики по суті проблеми.

Зміст заяви посланців Вселенського патріарха був вельми схвально сприйнятий значною частиною українських православних (як відомо, Львівська єпархія УАПЦ вже прийняла на єпархіальному Соборі рішення перейти — до утворення української Помісної церкви — під омофор Вселенського патріарха). Оптимістично налаштована також ієрархія Київського патріархату. Адже сьогодні, як ще ніколи, наміри двох потужних чинників — Президента України і Вселенського патріарха — співпадають. Принаймні так нам всім здається.

Але важко собі навіть уявити той арсенал заходів, який задіє Московський патріархат, відчувши, що Українська церква дійсно відділяється від неї, вислизає із її рук! Могутній опір, спростування, загрози, церковна і світська дипломатія, необмежені фінансові можливості, тиск на церкви Вселенського православ’я, тиск на уряди України і Туреччини. І ще багато чого, про що нагадують — і завжди будуть нагадувати українцям — ті зовсім не церковні методи, завдяки яким Київська митрополія опинилася 1686 року у повному підпорядкуванні Москви. Але, як сказав колись французький король Генріх IV, «Париж вартий меси!».

P.S. Коли матеріал був уже в наборі, надійшло повідомлення щодо реакції патріарха Алексія II на заяву послів Вселенського патріарха. На думку Московського патріарха, «Звернення до Константинопольського патріарха, які можуть внести новий розкол у церковне життя України, не стабілізують, а, навпаки, ускладнять ту ситуацію, в якій уже знаходиться українське православ’я. УПЦ МП — це єдина Церква, яка має право об’єднати навколо себе всі гілки українського православ’я, які сьогодні роздроблені і знаходяться в стані розколу».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати