Перейти до основного вмісту

Про нас

30 листопада, 00:00

Схоже, Путін справді наполягає на тому, що лінія, яка визначає сферу впливу Москви в Східній Європі, не зрушить із західного кордону України... І хоча поки що до кордону не стягнули російські танки й не існує загрози скинення ядерних бомб, як це було під час криз «холодної війни» в Польщі, Східній Німеччині, Будапешті та Празі, між Заходом і Сходом усе- таки виникло глибоке провалля... Путін може тішитися географічною близькістю. Брюссель і Вашингтон далеко, а Росія — зовсім поруч. Пауелл сам незабаром піде у відставку, і, як, імовірно, вважає Путін, Буш безсумнівно зацікавлений у збереженні тісних відносин із лідером другої за величиною військової держави світу. Тож Путін цілком міг визнати це відповідним моментом для перевірки впливу на сусідню країну.

The New York Times, США,
29 листопада 2004

Помаранчева революція в Києві має в своєму розпорядженні дивовижну інфраструктуру. Опозиція своїми добре організованими протестами проти очевидної фальсифікації результатів виборів захопила державну владу зненацька. Такі масові протести без фінансової та стратегічної підтримки зі США були б неможливі. Протести в Києві нагадують «революцію троянд» рік тому в Грузії, справді підтриману з боку США, і масові протести в Сербії в 2000 році. У Белграді організаторів також спочатку навчили, як організовувати опір, не вдаючись до насильства.

Der Standard, Австрія,
29 листопада 2004

Після того, як у них вкрали перемогу на виборах, прихильники Ющенка — оранжевий легіон, чисельність якого постійно зростає, — з тріумфуванням слухають у центрі Києва свого кандидата на посаду президента... У міліцейських кордонах почали виникати прогалини, і міліціонери переходять на сторону оранжистів... Політичне провалля між Росією та Заходом не було настільки глибоким із часу косовської війни... Було неминуче те, що Україна стане «полем бою» двох протиборчих політичних систем. Бо в Європі вимальовується нова розділова лінія вздовж Дніпра, внаслідок чого старе поняття Сходу та Заходу перестає існувати. Йдеться не стільки про відмінність політичних ідеологій, скільки про несумісні ідеї про те, який, власне, зміст справжньої демократії. Путін уже вклав багато енергії в політичний і економічний союз між Росією, Казахстаном, Білоруссю й Україною. Але внаслідок нинішніх подій в Україні йому стає дедалі важче продовжувати втримувати біля себе території на захід від Дніпра, що розтинає Україну та Білорусь...

De Telegraaf, Голландія,
29 листопада 2004

Регіональні керівники Східної України у неділю підняли ставки в своєму запеклому протистоянні з Західною Україною через президентські вибори, пригрозивши, що добиватимуться автономії, якщо їхньому кандидату, прем’єр-міністру Віктору Януковичу, відмовлять у визнанні переможцем... Голосування керівників, що не має жодної юридичної сили, висвітило широко поширене на сході країни обурення лідером опозиції Віктором Ющенком, якому вдалося залучити на свою сторону значну частину виборців у центральних і західних областях країни, враховуючи Київ... Пан Янукович заявив агентству Reuters, що він проти референдуму з питання автономії.

The Financial Times, Велика Британія,
28 листопада 2004

Це — вже третя спроба боротьби за незалежність, яку в новітній історії українці... ведуть, захищаючись від тіней двозначної та парадоксальної історії, в якій вони час від часу виступали в ролі повивальних бабок і жертви російської держави. Небезпечний розкол між двома Українами — однієї, що представляє русифікований і козацький православний Схід, й іншою, що представляє європеїзований і католицький Захід, який свого часу був польським, литовським, австро-угорським, — здається, знову відроджує, мов у якійсь анахроністичній пробірці, старий диспут між слов’янофілами та західниками в Росії XIX століття. Хто знає, на чиїй стороні виступив би сьогодні раптом воскреслий Гоголь, українець, зачарований римським католицизмом, і водночас — батько-фундатор великої російської літератури... Чи зможе Захід, як європейський, так і американський, в епоху ісламського тероризму піти далі усної догани та наразити себе на ризик повернення до «холодної війни» з Росією, яка є його союзником у боротьбі з тероризмом?

La Stampa, Італія,
28 листопада 2004

Оскільки міські ради столиці Києва та більшості великих українських міст стоять за Ющенком, він, очевидно, вважає, що сила на його боці. Його небажання йти на компроміси може бути лише посилене демонстративними кроками на його підтримку за межами регіону, зокрема, в США та Євросоюзі. Держсекретар США Колін Пауелл оголосив, що підсумки голосування неприйнятні, і попередив Україну, що її можуть чекати серйозні наслідки. Таке очевидне втручання у внутрішні справи України не можна вважати несподіванкою, беручи до уваги підтримку, яку адміністрація США під час передвиборної кампанії надавала політичним силам, котрі стоять за Ющенком. Якщо Вашингтон і надалі намагатиметься зіштовхнути з арени блок Кучми — Януковича, він ризикує вступити в конфронтацію з Росією, яка стає дедалі стурбованішою втручанням Заходу в справи колишнього Радянського Союзу... У своїй пострадянській історії українці неодноразово демонстрували здатність справлятися з викликами як зовнішнього, так і внутрішнього порядку. Захід загрожує цьому крихкому внутрішньому балансу, жадібно намагаючись протиснутися в регіон, де його вплив був традиційно мінімальним.

The Hindu, Індія,
28 листопада 2004

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати