Леонід Кучма керуватиме «Україною»
Так названо створений главою держави благодійний фонд, основний напрямок діяльності якого — гуманітарний, у тому числі підтримка талановитої молоді, науково- експертна і міжнародна співпраця. У ході презентації фонду, що відбулася в четвер увечері, Л. Кучма презентував також свою нову книгу «Своїм шляхом: роздуми про економічні реформи в Україні». На презентації були присутні прем’єр-міністр Віктор Янукович, глава Адміністрації Президента Віктор Медведчук, спікер парламенту Володимир Литвин, мер Києва Олександр Омельченко, відомий бізнесмен Віктор Пінчук, народні депутати, представники дипломатичних місій, діячі науки і культури.
На прес-конференції після презентації Л. Кучма відзначив, що у назві його посади у фонді Україна» не буде слова «президент». Співробітниками фонду стануть, за словами Президента, його нинішні радники і консультанти — патронатна служба. Говорячи про ще один напрям роботи фонду — сприяння консолідації українського суспільства, зміцненню політичної нації, Леонід Кучма зазначив, що саме єдність нації є основою суспільного прогресу, ключовим чинником міжнародного авторитету держави. За його словами, не можна вимагати від української нації за лічені роки таких результатів, до яких зрілі демократії йшли довгими століттями. «Нам би хотілося частіше чути пропозиції, дружні поради, рекомендації, а не ультиматуми», — відзначив Президент.
Торкаючись теми виборів, Леонід Кучма висловив думку, що в другому турі розрив між двома кандидатами у президенти — Віктором Ющенком та Віктором Януковичем — буде невеликим. Він також нагадав, що на президентських виборах 1994 року Леонід Кравчук переміг у першому турі, але програв у другому. Президент відзначив, що сьогодні в Україні пересвідчилися в існуванні «потужної опозиції», яка «могла визріти тільки в умовах демократії». Він також заявив про готовність передати свої повноваження переможцю виборів «наступного дня» після оголошення результатів голосування.
Нарівні з цим Леонід Кучма висловив сумнів з приводу того, що нинішній виборчий процес консолідує суспільство. «Людям небайдуже, хто буде наступним президентом, але думаю, що ніхто зі мною не сперечатиметься у тому, що ми країну розділили надвоє, що у нас сьогодні (є таке некоректне порівняння) 50 на 50: з’явилося чітке розділення у перевагах наших виборців», — цитує Президента Інтерфакс-Україна. У той же час Л. Кучма висловив надію на те, що такий розподіл не природний, «хоч і такий елемент існує»: «Мені здається, що протягом останніх років ми багато втратили, і тому прийшли до такого результату». Глава держави також вважає, що сьогодні «йде боротьба не на життя, а на смерть». «Я не бачив навіть спроби зупинитися і сказати: а що ми робимо? Чому ми такі різні, що нас роз’єднує, і що нас може об’єднати? Можливо, того, що нас об’єднує, набагато більше, ніж того, що нас роз’єднує?» Президент підкреслив, що хоче, щоб його фонд сприяв процесу об’єднання. Крім того, він зазначив, що за ці роки знав мало політиків, які «змогли б піднятися над своїми особистими, корпоративними амбіціями заради завтрашнього дня». Л. Кучма ще раз зробив акцент на необхідності спадкоємності розвитку держави і відзначив, що головною умовою наступного етапу суспільних реформ є політичне взаєморозуміння, суспільна згода і соборна консолідація. «Послідовність — не означає консервацію нинішнього стану речей, — відзначив він. — Послідовність — це, передусім, збереження усього прогресивного і конструктивного, того, що нам вдалося досягнути. А з другого боку — це вихід на новий рівень суспільного розвитку, який спирається на ці досягнення». «Це мають бути глибокі, системні реформи, які знайдуть широку підтримку у нашому суспільстві. Зупинка в реформах, їх гальмування — це ще гірше, ніж їхня відсутність», — підкреслив Президент.
У зв’язку з цим він висловив жаль, що політреформу через «меркантильність певних політиків» відкинули на другий план і пообіцяв, що його фонд «активно діятиме у цьому напрямі». Зокрема, за словами Президента, в структурі фонду буде сформовано «могутній експертно-аналітичний підрозділ». «Сподіваюся також на підтримку нашої роботи з боку найширших наукових кіл», — підкреслив глава держави. «Я вважаю, що незабаром, зовсім скоро ми всі відчуємо негативні наслідки того, що політичну систему не було вдосконалено», — сказав Президент.
Відповідаючи на запитання журналістів, Леонід Кучма також не виключив можливості проведення дискусії про подвійне громадянство, відзначивши необхідність враховувати при розгляді цього питання національні інтереси. Президент відзначив, що тільки за один рік з України у Росію на тимчасову роботу їдуть близько трьох млн. людей, які, на його думку, «обов’язково цю ідею підтримали б». «З другого боку, якщо прийматиметься таке рішення, то ми жодним чином не маємо зачепити національні інтереси, — додав Л. Кучма. — Потрібно сідати, дивитися, що нам це дає...»
Випуск газети №:
№207, (2004)Рубрика
Подробиці