Ці шкідливі «мобілки»...

Мобільні телефони ось уже десять років перебувають під пильною увагою вчених. Публікації про те, що людський організм неадекватно реагує на їхні випромінювання, з’являються регулярно. А днями шведські вчені дійшли висновку, що використання стільникових телефонів протягом десяти років і більше може призвести до доброякісної пухлини слухового нерва. Дослідження, як передають podrobnosti.com., проводили фахівці медичного інституту Каролінська, який є одним із найбільших у Європі. «На момент проведення дослідження протягом понад десяти років використовували лише аналогові мобільні телефони, і поки що ми не можемо сказати, чи буде такий самий результат за такого тривалого користування телефонами стандарту GSM, які набули поширення значно пізніше», — йдеться в доповіді вчених. За приблизними оцінками, сьогодні в світі близько 800 мільйонів осіб користуються мобільними телефонами. В Україні — кожен п’ятий. Про те, як же впливає досягнення прогресу на здоров’я людини, «День» поцікавився в завідувача лабораторії гігієни електромагнітних випромінювань Інституту гігієни та медичної екології АМНУ, доктора медичних наук, професора Юрія ДУМАНСЬКОГО.
— Упродовж останніх років стільниковий зв’язок отримав в Україні широке поширення. Для його організації побудовано досить потужну мережу, що включає в себе багато базових станцій. Кількість цих станцій щорічно збільшується в десятки разів. Усі вони є джерелами електромагнітного випромінювання. Із метою попередження шкідливого впливу цього випромінювання на населення, фахівці нашого інституту розробили гігієнічні нормативи, згідно з якими рівень електромагнітного поля на території житлової забудови не повинен перевищувати 2,5 мкВт/кв.см або 3 Вт/м. Цю умову строго контролюють установи санітарно- епідеміологічної служби Міністерства охорони здоров’я України, що й дозволяє створити безпечні для здоров’я населення умови розміщення й експлуатації мережі стільникового мобільного зв’язку.
Зі слів Ю. Думанського, випромінювання від мобільного телефону має локальний вплив — воно діє виключно на область голови. Дослідження встановили, що значну частину енергії, яку випромінює стільниковий телефон, поглинають тканини голови. Під впливом цієї енергії виникають зміни в серцево-судинній, імунній, ендокринній системах організму людини.
Існує думка, що електромагнітне випромінювання від «мобілки» може спричинити онкологічне захворювання. Хоча, зі слів Ю. Думанського, це ще не доведене, експерт радить у будь- якому випадку тримати трубку подалі від свого тіла. Дівчатам не варто носити мобільний телефон на шиї, щоб не збільшувався ризик захворювань грудних залоз. А чоловікам, мабуть, варто зняти «»мобілку» з поясного ременя. Тому що електромагнітне випромінювання впливає на людину не лише під час розмови або дзвінка, а й коли телефон перебуває в режимі очікування. Крім того, відомо, що дитячий організм більш схильний до негативних впливів і менш стійкий до них. Також у санітарних вимогах до мобільних телефонів сказано, що ними не треба користуватися неповнолітнім і вагітним жінкам. Щоб звести до мінімуму ризик, для цього слід скоротити обсяг розмов і використовувати комплект «hands-free» (навушники). А загалом, зі слів Ю. Думанського, не треба боятися користуватися «мобілкою», оскільки допустимий час її використання, як правило, значно менший за реальний.