Перейти до основного вмісту

«Похід» на Крим

25 лютого, 00:00

Партія мусульман України, центр якої розташований у Донецьку, активізував роботу в Криму, намагаючись значно розширити свою базу і вплив на півострові. ПМУ претендує на лідерство в тій масі народу, який повернувся до Криму, і прагне значно збільшити кількість своїх членів серед мусульман Криму. Зі свого боку лідер меджлісу кримських татар Мустафа Джемільов заявив, що такими діями ПМУ намагається «розколоти кримських татар» і зменшити вплив меджлісу та нинішнього муфтіяту мусульман Криму.

Проте ПМУ вже заявила про себе як про структуру, що активно відстоює інтереси кримських татар. Делегати 2 ої звітно-виборної конференції Кримського відділення Партії мусульман України, в роботі якої взяли участь 198 делегатів від 10 районних і 8 міських партійних організацій, зажадали від депутатів Верховної Ради України прийняття закону про повномасштабну реабілітацію кримськотатарського народу і державної програми «організованого повернення до Криму кримських татар, які перебувають у місцях депортації». Крім того, учасники конференції приєдналися до вимог про необхідність внесення доповнень до Закону України «Про громадянство» в частині введення спрощеної процедури прийняття кримськими татарами українського громадянства. На думку учасників конференції, необхідно надати кримським татарам, які проживають у країнах далекого зарубіжжя, можливість отримання подвійного громадянства на період їхнього повернення й облаштування в Криму.

Учасники конференції заявляють, що сьогодні на півострові «порушений міжетнічний баланс». «Витиснення кримськотатарського народу на узбіччя політичного життя, дуже важкі соціальні проблеми репатріантів роблять їх інструментом боротьби за владу різноманітних авантюристів, які представляють кланові інтереси і паразитують на проблемах народу. Відсутність законодавчої бази для забезпечення найшвидшого відновлення прав кримськотатарського народу є чинником, що посилює обстановку», — йдеться в заяві. Як передає Кримське агентство новин, у документі міститься заклик до керівництва Криму вжити заходів для негайного забезпечення землею кримських татар не тільки в степових регіонах, а й на Південному березі Криму, а також вирішити питання про ефективне представництво кримськотатарського народу в органах влади України.

За оцінкою інформаційно-аналітичного центру Партії мусульман України, нинішня ситуація в конституційному полі України виникла через дії з боку опозиційних сил в особі «Нашої України», БЮТ та Соцпартії, які організували «чорну» піар-кампанію з приводу змін до Конституції, — заявив у своїй доповіді на конференції ПМУ заступник голови партії Іслам Баширов. З його слів, для здійснення та реалізації проекту політичної і конституційної реформ, її прихильники і противники повинні знайти політичний консенсус, уникнути розпаду парламентської більшості, зберегти коаліцію, яка несе політичну відповідальність за дії уряду. «До процесу політичної реформи праві сили методично залучають представників іноземних держав, ведуть переговори з представниками націоналістичного мусаватистського руху, радикальної правої опозиції Азербайджану, Грузії, розігрують карту української діаспори», — відзначив І. Баширов.

У свою чергу співголова Ради муфтіїв Росії, муфтій Саратовської області, голова громадського руху «Мусульмани Росії» Мукаддас Бібарсов, який брав участь у роботі конференції, вважає серію самозахоплень земель на Південному березі Криму актом відчаю з боку представників кримськотатарського народу. З його слів, мусульмани Росії співпереживають кримським татарам. «Я не схвалюю кроків у вигляді самозахоплень земель. Але це — проблема влади, щоб громадяни не доходили до такого стану», — відзначив співголова Ради муфтіїв Росії.

Виступаючи на конференції, заступник голови Верховної Ради АРК Василь Кисельов сказав, що кримські татари мають право вимагати від Верховної Ради України прийняття закону про повномасштабну реабілітацію народу, оскільки ще не все зроблене для створення нормальних умов соціально-економічного та культурного життя. «Нехай кримські татари звернуться до депутатів від Криму в Верховній Раді України, а ті вийдуть із законодавчою ініціативою, і, якщо закон приймуть, ми в Криму його виконуватимемо», — наголосив віце-спікер кримського парламенту. Василь Кисельов зазначив, що Україна на сьогодні залишилася сам на сам із проблемою кримськотатарського народу. «Жодна з держав, звідки повертаються кримські татари, не виділила жодної копійки на їхнє облаштування», — сказав він. Віце-спікер зауважив, що впродовж останніх років можна говорити про значний прогрес у питанні вирішення проблем кримськотатарського народу. На ці цілі держава виділила понад 770 млн. грн., з яких більше 600 млн. грн. спрямовано на будівництво житла для депортованих. 8 зі 100 депутатів Верховної Ради Криму — кримські татари. Усього в республіці 930 кримських татар є депутатами рад різних рівнів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати