Дніпропетровщину «огляне» комісія
Дводенний візит прем’єр-міністра України Віктора Януковича на Дніпропетровщину — до Кривого Рогу, Дніпропетровська та Павлограда, — нагадував виїзне засідання уряду. Ознайомитися зі станом справ у одному з провідних регіонів країни, де сьогодні триває приватизація великих металургійних і залізорудних підприємств, а також першого в України вугільного об’єднання — ДХК «Павлоградвугілля», приїхали голови міністерств, держкомітетів, різних відомств. Користуючись нагодою, керівництво Дніпропетровщини постаралося звернути увагу уряду й особисто прем’єра на вражаючі за своїми масштабами екологічні проблеми — зсуви та підтоплення житлових районів, зараження в місцях видобутку уранової руди в Жовтих Водах, зберігання мільйонів тонн радіоактивних відходів у Дніпродзержинську, а також на проблему утилізації п’яти тисяч тонн токсичного ракетного пального, що залишилося після ліквідації стратегічних ракет у Павлограді. Один перелік цих бід, що загрожують не тільки області, а й усій Україні, свідчить, що для їх усунення потрібні багатомільйонні асигнування, здатні стати нелегким тягарем навіть для економіки розвиненої країни, яка процвітає. Губернатор Дніпропетровщини Володимир Яцуба у зв’язку з цим продемонстрував екологічну карту України та попросив усунути хоч би головну несправедливість — чим більше область відраховує до державної скарбниці на природоохоронні заходи, тим менше з року в рік вона отримує від Києва на ці цілі...
Судячи з усього, прем’єр-міністру подібні проблеми знайомі. «У мене завжди було таке відчуття, — довірчо повідомив він на зборах адміністративно-господарського активу, — що Дніпропетровщина та Донеччина — це єдиний організм, який пов’язаний господарськими і людськими зв’язками роками та століттями». Тим більше що саме тут, наголосив глава уряду, і знаходиться гірничо-металургійний комплекс України, який є «підмурком її економіки».
Однак стан цього «підмурка» останнім часом вселяє уряду В. Януковича не тільки оптимізм, а й неспокій, що зростає. З одного боку, за інформацією міністра промислової політики Олександра Неустроєва, в ГМК, який нині дає понад 26% ВВП країни та 40% валютної виручки до держбюджету, спостерігається зростання за всіма видами металургійної продукції, збільшення її споживання на внутрішньому ринку за рахунок солідних темпів приросту — понад 35% — у вітчизняному машинобудуванні. З іншого боку, в ГМК зростає вартість сировинних ресурсів (залізняк подорожчав на 34%, кокс — на 53%), відчувається гострий дефіцит брухту, при тому, що його вивіз за кордон збільшився мало не вдвічі. На різке подорожчання ресурсів, що знижує конкурентоспроможність українського металу на зовнішніх ринках і загрожує економічному зростанню на внутрішньому, В. Януковичу скаржилися металурги під час відвідування ним комбінату «Криворіжсталь». Його директор Анатолій Сокуренко прямо говорив про необхідність введення «прямих або непрямих регуляторів», здатних зупинити зростання цін на сировину, а його колега з Маріуполя, голова правління ВАТ «Комбінат ім. Ілліча» Володимир Бойко, навіть запропонував прем’єру стосовно цього... проект рішення Кабміну України. Металурги стверджували, що «ніде у світі немає нерегульованої економіки».
З цією думкою на нараді в Павлограді загалом погодився і сам глава уряду, який виступив з ініціативою створення міжвідомчої комісії з регулювання ціноутворення в ГМК. До неї повинні ввійти керівники міністерств економіки та промислової політики, антимонопольного комітету, металурги, гірники та профспілкові лі дери. «Моніторитимемо ситуацію, — сказав В, Янукович, — і прийматимемо узгоджені рішення, інакше на нас чекають поганенькі перспективи». Ство рення міжвідомчої комісії, зі слів прем’єра, підтримує не тільки він, а й Президент України, який дав наказ перед поїздкою на Дніпропетровщину «домовитися з металургами по-хорошому». «Минулого року, — нагадав глава уряду, — мене критикували за неринкові методи управління на продовольчому ринку, але що робити, якщо ціни не регулюються, а тільки постійно зростають?» Обговорити їх, цього разу в гірничо-металургійному комплексі, міністри і керівники відомств пропонували з допомогою збільшення мита на вивіз брухту, першочергового повернення ПДВ у разі зниження цін на металопродукцію на внутрішньому ринку. Сам прем’єр-міністр був особливо жорстким щодо посередників, наголосивши, що вони не можуть отримувати прибуток, якщо безпосередній товаровиробник має збитки. Подібне, на його думку, можливе лише у разі змови з директорами держпідприємств. Прем’єр попередив, що за необхідності він вживе найсуворіших заходів.
Не менш рішуче В. Янукович має намір діяти і в питаннях збільшення доходів населення. «Пенсії в Україні, — сказав він, — тепер можуть підвищити лише після того, як зарплату на підприємствах почнуть платити легально». Виступаючи на зборах адміністративно-господарського активу Дніпропетровщини, він повідомив про свій намір оголосити боротьбу з прихованням реального розміру зарплат та ухиленням їх від оподаткування. «Відомо, — відзначив В. Янукович, — що заробітну плату на підприємствах часто платять за двома, а то й за трьома відомостями. Давайте не обманюватимемо наших людей, адже пенсії вони отримуватимуть за однією відомістю».
Для того, щоб «вивести зарплату з тіні», глава уряду має намір зібрати інформацію про збиткові підприємства і в кожному такому випадку провести їх ретельну перевірку — вивчити прибутковість і реальне фінансове становище. Зайнятися цим повинні спеціальні комісії або робочі групи, створені керівниками областей. Порушникам закону, які намагаються приховувати реальний розмір зарплат й ухилитися від податків, В Янукович пообіцяв, що «спуску не дасть». Своєрідним полігоном для проведення такого експерименту обрано Дніпропетровщину, досвід якої глава уряду має намір потім поширити й на інші регіони. Крім того, прем’єр поставив завдання вже цього року ліквідувати заборгованість із зарплати, покінчивши з цим «ганебним для України явищем». На його думку, вже до вересня нинішнього року в країні буде можливо підняти мінімальну заробітну плату з 205 до 237 гривень. Розмір середньої зарплати, вважає В. Янукович, також повинні підіймати. Якщо на Дніпропетровщині, наприклад, сьогодні він дорівнює 650-ти гривням, то, для достатніх відрахувань до Пенсійного фонду, розмір середньої зарплати повинен підвищитися до 788-ти гривень на місяць. «Щойно підніметься рівень зарплат — піднімуться і пенсії», — резюмував прем’єр-міністр. Заперечень від директорів підприємств ГМК, які вимагають зниження витрат, не було.
Свій бойовий настрій глава уряду України продемонстрував дніпропетровцям не тільки в залах засідань, а й... на тенісному корті. Під час відвідування спортивно-оздоровчого центру «Мегарон», як кажуть, кращого в Україні, Віктор Янукович отримав в подарунок ракетку видатного тенісиста Марата Сафіна. Не відкладаючи справи в довгий ящик, прем’єр-міністр, змінивши офіційний костюм на теніску та шорти, вступив в поєдинок із не менш знаменитим спортсменом, а нині народним депутатом України Сергієм Бубкою. Як прийнято говорити в таких випадках — перемогла дружба.