«Ми будемо працювати разом»
В Україні почали готуватися до Року Польщі![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040129/414-3-1.jpg)
У Києві офіційно розпочалася підготовка до Року Польщі в Україні. Президент Леонід Кучма підписав указ, згідно з яким проведення масштабного за часовим проміжком заходу повинно поглибити стратегічне партнерство сусідніх країн.
Спеціально для підготовки та проведення Року Польщі створено організаційний комітет, який очолив віце-прем’єр Дмитро Табачник. Упродовж місяця спільно з польською стороною відбуватиметься узгодження плану заходів на найближчий рік. Уже завтра до Києва має прибути польський міністр культури Валдемар Донбровський, під час зустрічей якого з українськими урядовцями буде, з-поміж іншого, обговорено проведення в 2005- му Року України в Польщі. Під час недавньої прес-конференції польський посол Марек Зюлковський повідомив, що Рік Польщі урочисто відкриють президенти Александр Квасневський та Леонід Кучма 1 квітня. За словами дипломата, у рамках проведення заходу польський лідер відвідає Україну з триденним візитом. Зюлковський розповів, що на наступний рік заплановано кілька десятків культурних заходів. Буде проведено 15 — 16 економічних виставок, починаючи з економічного форуму за участі президентів, який відбувається щорічно. Пан Зюлковський зазначив, що запланован також проведення чергової виставки «Бізнес-Польща-2004», яка в цьому році відбудеться у вересні в Харкові. Торік така ж виставка проходила в Донецьку. «Важливою частиною заходу є й співпраця міст Польщі й України, яка за останні десять років дуже активно розвивається і переросла в справжню дружбу кількох сотень польських і українських міст», — сказав посол.
Стратегічність відносин із Україною Польща, схоже, намагається доводити не лише на двосторонньому рівні. Під час свого візиту до Вашингтона польський лідер Александр Квасневський не забув обговорити з американським керівництвом і питання співробітництва з Україною. Про залаштунковий хід переговорів, а також про всі нюанси бесіди президента Польщі й глави Білого дому Джорджа Буша можна лише здогадуватися. Однак у тексті підсумкової спільної заяви двох лідерів США і Польщі підтверджується готовність сприяти Україні у подальшому просуванні демократичних реформ інтеграції до євроатлантичної спільноти. «Ми будемо працювати разом, аби забезпечити розвиток демократичних реформ, а також вільних ринкових реформ у розширеній Європі, особливо в Україні та Грузії, оскільки ці країни прагнуть поглибити свою інтеграцію з євроатлантичною спільнотою», — відзначається в заяві, розміщеній на офіційному сайті Білого дому. У заяві також мовиться про те, що США і Польща мають намір поглибити співробітництво з Україною і Росією в сфері боротьби з новими викликами і загрозами. Ця тема, зокрема, обговорюватиметься на червневому саміті НАТО у Стамбулі. Звертає на себе увагу той факт, що Україна згадується в тексті заяви «в парі» в першому випадку з Грузією, а в другому — з Росією. Зважаючи на те, що політична ситуація в Україні непорівнювана з грузинською, так само як цілі Києва та Москви щодо НАТО, то подібні задокументовані «тандеми» дещо насторожують. Хоч, звісно, можна зважити на те, що спільні документи за своєю формою мають бути досить короткими, а тому чимало деталей, які задовольнили б усіх, прорахувати складно. У будь-якому разі документ було підписано дуже важливий, якщо читати його «мовою сигналів». Перший сигнал, вочевидь, полягає в тому, що на Заході уважно стежитимуть за президентською кампанією в Україні. А другий, що Київ може розраховувати на щирий діалог зі своїми партнерами під час Стамбульського саміту НАТО. Принаймні його рівень не має бути нижчим, аніж у Альянсу з Росією...