«Локомотив» гальмує
Бюджетний дефіцит Франції й Німеччини перевищує норми єврозониПогана новина для дванадцяти країн єврозони надійшла з Парижа. Франція офіційно повідомила про те, що цього року дефіцит її бюджету досягне 4% валового внутрішнього продукту. Це суттєво перевищує допустимий рівень бюджетного дефіциту для членів зони єдиної європейської валюти (3% ВВП) й може загрожувати економічними проблемами всьому Євросоюзу.
Крім того, бюджетний дефіцит Німеччини цього року становитиме 3,8% ВВП. Як і у Франції, така негативна тенденція зберігається другий рік поспіль. Дві найпотужніші економіки ЄС не можуть виконувати основні правила зони євро, а бюджетні проблеми Франції й Німеччини впливатимуть і на дотації біднішим країнам Євросоюзу.
У Парижі висловлюють сподівання на швидке поліпшення становища «у зв’язку з очікуваною зміною негативної економічної кон’юнктури», повідомляє Бі-Бі-Сі. Про такі рішучі заходи, як скорочення бюджетних витрат, наприклад, на соціальну політику, поки що не йдеться, адже такий спосіб уладнання ситуації загрожуватиме вже не економічними, а політичними негативними наслідками.
Останнім часом Франція та Німеччина домагаються перегляду положень Пакту стабільності й зростання, який, зокрема, передбачає запровадження певних санкцій проти країн єврозони, які перевищують допустимий рівень бюджетного дефіциту в 3% ВВП.
Проблеми єврозони можуть призвести до подешевшання єдиної європейської валюти. У нещодавно опублікованому проекті доповіді Міжнародного валютного фонду про перспективи світової економіки зазначено, що до наступного року долар відносно євро ще може ослабнути. Фахівці МВФ також прогнозують зростання американської економіки з 2004 року. Сприятиме її відновленню й слабкий долар — він посилює позиції американських експортерів (так само як подешевшання євро сприятиме експортерам європейським).
Найпершим же наслідком бюджетних проблем у Франції та Німеччині можуть стати результати шведського референдуму про приєднання до єврозони, що відбудеться 14 вересня. В інтерв’ю газеті Financial Times прем’єр-міністр Швеції Йоран Перссон гостро розкритикував Париж, Берлін, а також Рим за те, що вони не навели ладу у своїх фінансах перед тим як перейти на євро.