Перейти до основного вмісту

Дуже стриманий оптимізм

18 березня, 00:00

Старт весняної частини вітчизняних футбольних змагань встиг дати чимало інформації щодо того, що очікує нас на футболі у найближчі три місяці. Знову ожила заморожена на кілька місяців турнірна таблиця чемпіонату, знову завирували пристрасті у навколофутбольних колах, знову почалося тупотіння по заздалегідь відомому колу. Протопчемось по ньому і ми.

РЕЗУЛЬТАТИ

Як і прогнозувалося, весна підправила амбіції одних і надала натхнення іншим. Ще восени можна було передбачити успіх лідера чемпіонату донецького «Шахтаря» у перших іграх другого кола. Більше того, лише невиправні оптимісти можуть сподіватися на те, що «шахтарі» втратять очки в найближчих трьох турах. Не думаю, що це привід для особливих похвал тренеру донеччан Яремченку. Серія перемог «Шахтаря» під його керівництвом у національному чемпіонаті могла б вражати, якби за межами чемпіонату команда із Донецька щораз не зазнавала фіаско. Чи то Кубок співдружності у Москві, чи то товариські ігри на передсезонних зборах — у «Шахтаря» самі невдачі. А як тільки чемпіонат України — самі перемоги. Звісно, що ми ще не забули провалу «Шахтаря» у єврокубках минулої осені. Може «Шахтар» — це команда така, що успішно грає лише у внутрішніх змаганнях, а за їх межами програє навіть молодіжній командi Азербайджану? Принаймні така особливість команди дає дуже великі шанси на другий поспіль титул чемпіона України. Занадто вже відстали інші.

Це насамперед стосується київського «Динамо», команди із амбіціями аж ніяк не нижчими за амбіції «Шахтаря». І все ніби вірно роблять у клубі, а результату немає. Варто було заявити, що команда збирається виграти навесні всі матчі чемпіонату, як динамівці ледь не програли у Дніпропетровську. Незважаючи на переконливий рахунок проблеми у команди були як у кубковому матчі з «Волинню», так і в останній грі чемпіонату з аутсайдером — одеським «Чорноморцем». Широко проголошений потенціал гравців команди так поки що і не реалізувався у гру, яка була б гідна багаторазового чемпіона України. Можливо, пік форми «Динамо» запланований на травень-червень? До того часу «Шахтар» може «втікти» ще далі вперед, хоча й нинішній відрив у сім очок видається гігантським і практично нездоланним.

Восени на оптимістичний лад настроїли любителів футболу дніпропетровський «Дніпро» і київський «Арсенал», які довго вели перед у чемпіонаті. В той же час тренери обох колективів невтомно повторювали, що за «золото» боротимуться не вони, а «Шахтар» і «Динамо». Звідки така невпевненість? Чи, може, тренери Кучеревський та Грозний знають щось таке, що нам знати не треба? Принаймні навесні прогнози виправдалися. «Дніпро», віддавши всі сили грі проти «Динамо», очікувано поступився «Шахтарю», а столичний «Арсенал» не забив за дві весняні гри жодного м’яча, набрав аж одне очко і відстав від лідера вже на десять очок.

Видається, що названі команди будуть боротися за два місця в Кубку УЄФА з донецьким «Металургом», віддавши перші два місця і Лігу чемпіонів нинішнім лідерам. Решта команд матиме дві задачі: не вилетіти із вищої ліги і успішно зіграти із київським «Динамо». Такі на сьогодні особливості національного чемпіонату.

СТАДІОНИ

Так само традиційно, як і турнірна боротьба, розгортається в ці березневі дні боротьба за футбольні поля. У нас їх спочатку перетворюють на «танкодроми», розтоптуючи залишки трави у перші дні березня, а потім всю весну поновлюють. Поновлення завершується разом із чемпіонатом. Тож на нормальних полях більшості команд так і не вдається зіграти. Схожі на перекопані городи поля українських стадіонів повинні вселяти в нас гордість за те, що ми граємо в ті ж строки, що й вся Європа. Окрім гордості, власники стадіонів і клубів не мають від березневих ігор нічого. Саме гордість повинна ніби компенсувати втрату травмованих футболістів і понівечені футбольні поля. Не варто говорити і про те, що наші стадіони не пристосовані до масового відвідування їх у холодну пору року. Бажаючих померзнути знаходиться все менше — перший весняний тур 9 березня поставив «антирекорд» відвідуваності у вищій лізі і це при тому, що кількість глядачів у протоколи матчів вписують довільно. Якщо ж рахувати не кількість народу «на око», а кількість проданих (не розданих безплатно) на ігри квитків, картина стане зовсім безрадісною. І якщо у Донецьку ще триває футбольний бум, то в решті міст трибуни не відчувають особливого навантаження. Які почуття може викликати перманентно напівпорожній стадіон «Динамо» у Києві на матчах легендарної команди «Динамо»? А є ж у столиці ще «Арсенал» і «Оболонь», на ігри яких добровільно ходять майже виключно рідні і знайомі футболістів та тренерів плюс журналісти.

ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Компенсувати відсутність переповнених стадіонів має телебачення, яке до приходу весни комфортно переганяло на наші екрани закордонну футбольну відеокартину. Довелось самим показувати футбол і оглядати його ж. Огляди йдуть в основному теоретичні, бо на загальноукраїнських каналах український футбол з’являється не частіше разу на тиждень. Доводиться вірити телеоглядачам на слово — кількасекундні відеозвіти із регіонів практично нічого не додають. Нині чи не кожний телеканал має футбольну передачу. Це дуже добре. Якби ж до цього ще й футбол можнa було по телевізору подивитися. Чемпіонат України, 17 тур, 16 березня:

«Шахтар» — «Дніпро» — 2:0, «Динамо» — «Чорноморець» — 2:0, «Ворскла» — «Олександрія» — 2:1, «Металург» (Запоріжжя) — 2:0, «Кривбас» — «Металург» (Донецьк) — 0:2, «Таврія» — «Арсенал» — 1:0, «Волинь» — «Іллічівець» — 2:1, «Оболонь» — «Карпати» — 17.03.03.

Становище лідерів:

1. «Шахтар» — 44

2. «Динамо» — 37

3. «Дніпро» — 36

4. «Арсенал» — 34

5. «Металург»(Д) — 34

6. «Волинь — 26.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати