Вибір Саддама — життя або крісло
Арабські Емірати, Кувейт і Бахрейн пропонують йому вигнанняЩе два-три місяці тому політологи «обсмоктували» новину про вигнання Саддама, базуючись в основному на витоках інформації від арабських дипломатів. Восени минулого року повідомлялося, що до Багдада прибувало чимало делегацій арабських держав, які пропонували свої «послуги» для порятунку життя Саддама Хусейна, однак жоден арабський дипломат чи лідер офіційно цього не визнавали. Американці при цьому на всіх рівнях стверджували: еміграція Хусейна — єдиний шлях уникнення воєнного розвитку. Іракське керівництво, по-перше, спростовувало навіть саму можливість переговорів про втечу Саддама, а по-друге, категорично наголошувало, що президент Іраку залишатиметься при владі «до останньої кулі». Першим в Іраку на пропозицію Абдулли бен Заїда, сина правителя ОАЕ шейха Заїда бен Султана Аль Нахайяна, відреагував міністр закордонних справ країни Наджи Сабрі, який заявив, що бен Заїд зганьбив себе і свою країну.
Про єдність серед арабських країн у питанні вигнання Саддама говорити поки що зарано. Однак достеменно відомо, що це питання поставлено на порядок денний обговорення на зустрічі Організації Ісламська конференція в середу у катарській столиці Доха. Як повідомив «День» арабський дипломат, який побажав лишитися неназваним, на сьогодні ідею добровільного відходу від влади Хусейна неофіційно підтримує більша частина країн-членів Ліги арабських держав. Співрозмовник «Дня» не виключив, що із завтрашнього дня до числа тих, хто підтримує вигнання іракського президента, належатимуть не лише ОАЕ, Кувейт і Бахрейн.
Суть еміратської ініціативи полягає в тому, що, по-перше, Саддаму Хусейну, його родині та оточенню надається можливість залишити безперешкодно країну; по-друге, він буде забезпечений усіма необхідними гарантіями безпеки, згідно з якими незмінного дотепер лідера Іраку не переслідуватимуть; по-третє, буде здійснено загальну амністію усіх політичних в’язнів країни; по-четверте, країною тимчасово керуватиме комітет Ліги арабських держав і ООН. Остання пропозиція ставить на меті уникнення можливої окупації Іраку Сполученими Штатами, а заодно, мінімізація можливого посилення впливу на політику регіону Вашингтоном. Арабський дипломат підкреслив, що лідери ЛАД спеціально внесли до заключної резолюції застереження, згідно з яким визнається за неприпустиме закордонне втручання для зміни режимів в суверенних державах. Таким чином, вони хочуть уберегти себе від повторення ймовірної долі Саддама. Їхні побоювання щодо цього небезпідставно посилились через заяву Джорджа Буша на минулому тижні, який сказав, що Ірак стане каталізатором демократизації арабських країн. На практиці така демократизація може відбуватися тільки через зменшення важелів впливу у нинішніх керівників арабських держав, що зрештою може призвести і до повної втрати ними влади. Навряд чи подібна перспектива влаштовує шейха ОАЕ Заїда, який керує країною із 1971 року, або короля Саудівської Аравії Фахда, який при владі з 1982 року, або еміра Кувейту Джабера, який владарює з 1977 року, або султана Омана Кабуса, який при владному кермі з 1970 року...
Подальший розвиток подій важко передбачуваний. Для одних війна, навіть і без санкції Ради Безпеки ООН, залишається неминучою. Інші вважають, що американцям вдасться «протягти» відповідну резолюцію Ради Безпеки, а відтак і отримати «мандат» на війну. Між тим арабський дипломат наголосив «Дню», що війни не буде за будь-яких умов, оскільки американський сценарій з самого початку цього не передбачав. За його словами, головна мета Білого дому — усунути від влади Саддама Хусейна шляхом будь-яких заходів, окрім воєнних, оскільки останні можуть спровокувати до непередбачуваних наслідків в Іраку, арабських країнах і в цілому світі. Арабський дипломат упевнений, що війна проти Іраку може не захистити США від повторення 11 вересня, а навпаки, стати підставою для здійснення нових терористичних атак по всьому світу під впливом протистояння християнської і ісламської цивілізацій, чого у Білому домі не можуть не враховувати. Співрозмовник «Дня» прогнозує, що невдовзі після схвалення ісламськими державами документа про екзиль іракського президента, Вашингтон поставить Саддаму ультиматум: або залишити країну упродовж кількох днів, або зазнати удару. За цих умов по всьому світу активізуються заклики до Хусейна залишити владу добровільно, аби не пролилася кров мирного населення. «Якщо раніше для Саддама було головним утриматися на кріслі, то зараз — зберегти своє життя. Усі його заяви, що він не залишить країну до смерті, нічого не вартi. Тому він підкориться світовому тиску», — заявив «Дню» дипломат.