Харків готується до підтоплення
За оцінками фахівців, повеневі процеси можуть змусити тимчасово евакуювати із зон підтоплення загалом не менше ніж 6000 мешканців Харкова. Відомо, що тут немає великих річок. Лопань, Харків, Уди, Немишля ніколи не тішили городян своїми просторами. Проте їх низинний характер майже щороку підносить місту небажані «сюрпризи».
У разі активних повеневих процесів прийдешньої весни в обласному центрі може бути підтоплено територію в більш ніж 2000 гектарів, а згубні наслідки весни можуть відчути на собі понад 2000 міських домоволодінь.
Такого паводку, який обіцяють харківські гідрометеорологи, не було щонайменше впродовж останніх 15 років. Опади двох останніх місяців торішньої осені перевищили норму майже вдвічі, а в зимові холоди ґрунт промерз подекуди на глибину близько 85 сантиметрів. Це на 10 — 15 сантиметрів перевищує звичні норми. Є і понаднормові запаси води в майже півметровому сніговому покриві. До того ж синоптики прогнозують пізній прихід весни, коли інтенсивність усіх весняних процесів зазвичай значно вища. Березень, за попередніми прогнозами, обіцяє також понаднормові опади.
На засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій затверджені заходи щодо захисту території міста від можливих підтоплень. Приведено в готовність водовідкачувальні технічні засоби, підготовлено резервні електродвигуни та дизель-електростанції. Для боротьби з можливим паводком планується залучити в місті понад 300 одиниць різної техніки. Готові взяти участь у боротьбі з можливою стихією і понад 100 одиниць наявної в резерві відповідної пожежної техніки.
Слабкими місцями були й залишаються системи водовідведення. Як повідомив директор ДКП «Харківкомуночиствод» Іван Корінько, вже давно не експлуатується близько 300 кілометрів міської системи зливної каналізації. Вони забиті сміттям. В аналогічному стані й більшість безгосподарних водовідних канав у низовинних районах міста. Саме низька пропускна спроможність зливової каналізації стала причиною відомої на весь світ екологічної аварії на Диканівських очисних спорудах у Харкові. За планами каналізацію повинні були реконструювати, але у державному бюджеті так і не вистачило коштів, хоча вони були записані окремим рядком.
Тривогу викликає і стан гідроспоруд на цих невеликих річках. Наприклад, Лопанська гребля споруджена ще 70 років тому. Міцність бетону вже не та. А вона служить ще й водозабором до ТЕЦ-3. У разі сильної повені теплоелектроцентраль може залишитися без технічної води. Комунальники побоюються, що цього року від повені може постраждати навіть метрополітен. Не застраховані від можливих підтоплень п’ять станцій метро.