Перейти до основного вмісту

Північнокорейське попередження

Пхеньян готовий вийти з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї
11 січня, 00:00

Північна Корея офіційно підтвердила, що вийде з Договору про нерозповсюдження ядерної зброї і не бажає співпрацювати з Міжнародними агентством з питань атомної енергії (МАГАТЕ). Раніше північнокорейська влада вислала із країни інспекторів ООН, які займалися моніторингом ядерних об’єктів. КНДР звинувачує Сполучені Штати у намірі повалити її політичний режим, а МАГАТЕ називає слухняним виконавцем американської волі, передає Рейтер. Як повідомляє офіційне інформаційне агентство КНДР, незважаючи на рішення про вихід із Договору, Пхеньян не збирається виробляти ядерну зброю, а північнокорейська ядерна програма буде обмежена мирними цілями, такими, як вироблення електроенергії.

Заява КНДР викликала стурбованість в усьому світі, і передусім у сусідніх із Північною Кореєю країнах. У Південній Кореї на надзвичайну нараду зібралася рада національної безпеки. У заяві південнокорейської правлячої партії мовиться: «Нашому уряду необхідно негайно з’ясувати, чого хоче Північ, і потім шукати шляхів вирішення кризи в дискусіях зі США, Японією, Китаєм, Росією та Євросоюзом». Як повідомляє Бі-Бі-Сі, рішення Пхеньяна засудив прем’єр-міністр Японії Дзюньїтіро Коїдзумі. Австралія заявила, що готова послати до Пхеньяну високопоставлену делегацію. Крім того, Франція закликала втрутитися Раду Безпеки ООН, французький міністр закордонних справ Домінік де Вілльпен терміново вирушив до Південної Кореї. Офіційний представник МЗС Росії заявив, що рішення Північної Кореї «викликає стурбованість» у Москві. Глава українського зовнішньополітичного відомства Анатолій Зленко вчора заявив: «Україна як учасник Договору з нерозповсюдження ядерної зброї й держава, яка позбулася ядерної зброї, розглядає останні дії КНДР як такі, що ставлять під загрозу цілісність та надійність глобального режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Віримо, що ця криза тимчасова».

Разом з тим, не виключено, що грізні заяви Пхеньяна — спосіб підштовхнути США до компромісу. Посол Північної Кореї в Китаї заявив, що КНДР може переглянути своє рішення про вихід із Договору, якщо міжнародний консорціум на чолі зі Сполученими Штатами знову почне постачати їй паливо. Свого часу Пхеньян відмовився від здійснення ядерної програми в обмін на ці поставки. Під час кризи 1993 — 1994 років Північна Корея вже погрожувала вийти із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, однак відмовилася від свого рішення рівно за день до того, як воно мало набрати чинності.

Протягом останніх двох днів у Нью-Мексико тривали переговори між колишнім американським представником в ООН Біллом Річардсоном і двома північнокорейськими дипломатами. Вашингтон підкреслює, що ці переговори не є офіційними, однак заявив про їх підтримку. США заявляють, що готові до діалогу з Північною Кореєю, але спочатку вона повинна припинити свою ядерну програму. Раніше Пхеньян повідомив, що готовий провести цього місяця переговори з урядом Південної Кореї. Майбутня зустріч стане першою відтоді, як Північна Корея відновила свою ядерну програму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати