Коротко / ПЛАНЕТА
Кучма відкрив у Ташкенті пам’ятник Шевченку
Президенти України і Узбекистану Леонід Кучма та Іслам Карімов взяли участь у відкритті пам’ятника Тарасу Шевченку. Відкриття відбулося учора в ході візиту президента України до Узбекистану, повідомляє прес-секретар глави держави Олена Громницька. «Спільні зусилля представників української діаспори, міської влади Ташкента, посольства України втілилися не просто в пам’ятник нашому великому Кобзарю. Я твердо впевнений, що це ще один символ нашої вічної дружби», — заявив Кучма в ході церемонії. Президент України вчора завершив робочий візит до Узбекистану і вилетів на Батьківщину.
Болгарія демонтує ядерні реактори
У Болгарії розпочинається демонтаж двох ядерних реакторів, виготовлених у СРСР. Застарілі реактори протягом кількох років служили причиною побоювань Європейського Союзу, який давив на Софію з тим, щоб добитися їх виведення з експлуатації. Зарубіжні країни стурбовані тим, що оболонка реакторів старіє, а на АЕС, розташованій на березі Дунаю, немає можливості швидко спорудити захисний саркофаг, якщо інцидент все-таки трапиться. Оскільки Болгарія всіма силами прагне до ЄС, то вимоги Євросоюзу доводиться виконувати. Однією з умов її приєднання до Союзу є демонтаж чотирьох із шести реакторів Козлодуйської АЕС, що забезпечує трохи більше половини сукупного виходу енергії. Перші два реактори будуть заглушені ще до кінця цього року, а ще два — до 2006 року, за рік до вступу Болгарії до ЄС. Правоцентристський уряд колишнього болгарського монарха, Симеона Сакськобурготського, хоч і з неохотою, але погоджується з вимогами ЄС. Ліва опозиція звинувачує уряд у тому, що він піддався натиску через кордон, і заявляє, що продовжуватиме боротьбу за збереження реакторів АЕС у Козлодуї, повідомляє Бі-Бі-Сі .
Кубинська опозиція за реформи
На Кубі опоненти правління президента Фіделя Кастро запропонували широкий пакет реформ з тим аби дати собі раду зі складною економічною та суспільною ситуацією більшості населення цього острова. Згідно з пропозиціями, кубинцям має бути надано право мати у власності будинок, відкривати приватний бізнес і подорожувати без обмежень. Згідно із заявою провідного діяча дисидентського руху на Кубі Владіміро Рока, ці заходи мають привернути громадську увагу до проблеми поширення громадських свобод та проведення економічних та соціальних реформ на Кубі, повідомляє Бі-Бі-Сі .
Іракською доповіддю незадоволені
Доповідь Іраку про стан його програм створення зброї масового ураження містить мало нової інформації порівняно зі звітом, поданим 1998 року. Таку оцінку дали цьому документу голова Комісії ООН з нагляду, контролю та інспекціям Ханс Блікс та генеральний директор Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ) Мохаммед аль-Барадей. За словами Блікса, доповідь містить багато даних щодо цивільних програм, але в ній мало інформації про озброєння. У свою чергу держсекретар США Колін Пауелл попередив владу Іраку, що якщо вона «продовжуватиме брехати, то мирного врегулювання іракської кризи не буде». Державний департамент США виступив із заявою, в якій міститься перелік можливих порушень, що їх припустився Ірак у своїй доповіді Раді Безпеки ООН про озброєння. На думку американського зовнішньополітичного відомства, цей документ «абсолютно не відповідає» вимогам, викладеним у резолюції номер 1441 Ради Безпеки ООН. РБ ООН вирішила продовжити 27 січня аналіз доповіді Іраку про його озброєння, сподіваючись, що Багдад надасть додаткові дані про свої програми.
Суд оштрафував Сороса
Французький суд визнав американського фінансиста Джорджа Сороса винним у махінаціях під час невдалої спроби купити французький банк Societe Generale 1988 року. Уперше Сорос постав перед судом у листопаді за обвинуваченнями у використанні інсайдерської інформації для спекулятивної торгівлі акціями банку. Сорос заперечував всі пред’явлені йому обвинувачення. Його адвокати стверджували, що ця справа дуже давня, щоб її розглядати в суді. 72-річний мільярдер повинен сплатити штраф у розмірі 2,2 мільйона євро. Вирок було винесено за відсутності Джорджа Сороса, повідомило Бі-Бі-Сі .
Засідка маоїстів в Індії
Маоїстські бойовики учора влаштували засідку на групу поліцейських у штаті Джарканд на сході Індії. Внаслідок нападу 18 чоловік убито, більшість з них — офіцери поліції. Міністр внутрішніх справ штату Арджун Мунда звинуватив в організації нападу Маоїстський комуністичний центр. Мунда сказав, що це була помста за вбивство лідера маоїстів Ішварі Махато, якого вбили за два дні до цього. Маоїсти ведуть озброєну боротьбу в Індії з 1981 року. За цей час було вбито шість тисяч чоловік. Повстанці здебільшого нападають на багатих землевласників та поліцію. Бойовики Маоїстського комуністичного центру здійснюють вилазки у п’яти штатах на півдні та сході Індії.
Випуск газети №:
№236, (2002)Рубрика
День Планети