«Всевидяче око» по-американськи
Уряд сполучених Штатів Америки, намагаючись посилити захист від терористичної загрози, вирішив знати все про своїх громадян. Едвард Олдрідж, заступник секретаря з питань надбань та технологій заявив, що на сьогодні розробляється величезна база даних, що мала б, зокрема, реєструвати кожну покупку американців, і була б індикатором терористичної активності. Ця розробка є спробою аналізу транзакцій, здійснених споживачами, та певних подій, що моголо б допомогти визначити потенційного терориста до можливого здійснення теракту. Спроектована база даних, яку Олдрідж називає «засобом» боротьби з тероризмом, спрямована на пошук «контрольних» ознак у поведінці споживача, що надають їй підозрілості. Такими «контрольними» ознаками можуть бути раптові операції з готівкою (у великих розмірах), поїздки в один бік (літаком чи поїздом), прокат автомобіля, придбання зброї, хімічних речовин чи інших складників, що можуть бути використані для виготовлення біологічної чи хімічної зброї. Створювана база даних також міститиме у собі інформацію про візові записи, паспорти, реєстрацію арештів та доповіді про підозрілих осіб, що надаватиметься судовими органами чи спецслужбами. Таким чином, за вищезазначеними критеріями будь-який американець може потрапити до розряду «підозрілих».
Відповідальність за розробку нової бази даних покладено на Агентство поглибленого дослідження з питань безпеки, в якому зібрані найкращі науковці. До розробки бази даних підключено і контр-адмірала Джона Пойндекстера, колишнього радника президента Рейгана. За словами Олдріджа, саме він подав Пентагону ідею створення бази даних, однак він братиме участь лише у розробці і не випробовуватиме створеної бази даних через недовіру до нього урядовців у зв’язку з колишніми звинуваченнями (введення в оману Конгресу, неправдиві свідчення під час розслідування справи «Іран- контрас» тощо), повідомляє www.foxnews.com.
Проти цієї розробки виступають більшість американських юристів. Чак Пена, провідний аналітик з питань оборони в Інституті Като, стверджує, що база даних є іще більшим порушенням прав людини на приватне життя, ніж пропозиція Генерального прокурора США Джона Ешкрофта залучити до спостереження за населенням працівників пошти та цивільних громадян, що по своїй суті зводилася до простого шпигування. Однак Едвард Олдрідж заявив, що після створення бази даних всі права на приватне життя будуть захищені, але так конкретно і не пояснив, хто ж матиме доступ до цих даних. «Я не знаю, до яких меж розростеться ця ідея. Ми у стані війни з тероризмом і шукаємо засобів для боротьби» — заявив він.