Україна не проти вступу Румунії до НАТО
«Приєднання Румунії до НАТО, держави, яка відповідала б усім критеріям членства в Альянсі, відповідає інтересам не лише Румунії, але й України», — про це повідомило вчора «Дню» джерело, наближене до дипломатичних кіл, яке б воліло лишитися неназваним.
Очікується, що Румунія стане однією з тих семи країн, яку сьогодні запросять у Празі до членів НАТО. Водночас Румунія досі не врегулювала прикордонні питання з Україною. Між Києвом та Бухарестом не підписано Договору про режим державного кордону. Українські дипломати твердять, що сталося це через небажання Бухареста визнавати наявну лінію кордону між двома державами. Неврегульованість прикордонних питань суперечить базовим вимогам НАТО щодо кандидатів на членство в Альянсі. В одному з основних критеріїв, які було схвалено ще три роки тому на натовському саміті у Вашингтоні, йдеться, що жоден аспірант на членство в Альянсі не може мати територіальних претензій до будь-якої країни. Румунія, яка офіційно про такі претензії не заявляла, з позиції українських дипломатів, продовжує вносити пропозиції, мета яких — поставити під сумнів наявну лінію кордону.
Це вже спонукало Київ до жорстких заяв. Остання офіційна заява Києва пролунала 12 листопада, після завершення в Україні тринадцятого раунду українсько-румунських переговорів щодо делімітації континентального шельфу та виключних економічних зон, які завершилися безрезультатно. У заяві МЗС України висловлювався жаль з приводу того, що «Румунська сторона, декларуючи відсутність територіальних претензій до України й визнання існуючої лінії кордону, поки що не виявляє відповідної політичної волі і не бажає зафіксувати відповідні положення в Договір про режим українсько-румунського державного кордону письмово». Українська дипломатія рідко на офіційному рівні виступала з подібними заявами. Як вважають експерти, МЗС вдався до різкого тону через розуміння безпереспективності ведення ефективних переговорів з бухарестськими представниками. Два тижні тому головний радник МЗС України Леонід Осаволюк в інтерв’ю «Дню» назвав конкретні факти, які дають підстави вважати, що Бухарест навмисне затягує переговорний процес щодо кордону. Реакція румунської сторони була миттєвою, а сприйняття румунською пресою заяв українських дипломатів — більш ніж болісним. Чого вартий тільки один заголовок у газеті «Зіуа»: «Антирумунські диверсії напередодні саміту НАТО. Київ вигадує звинувачення на адресу Бухареста».
Джерело «Дня» учора категорично спростувало занепокоєння румунських журналістів, підкресливши, що «Україна сама проголосила курс на здобуття членства в Євросоюзі та НАТО». А тому — «блокувати вступ Румунії до НАТО — це виступати проти власних інтересів». Доцільність, як і актуальність такої позиції, цілком зрозумілi. Важко не помітити серйозну налаштованість натовців на те, щоб прийняти до своїх лав балканські Румунію та Болгарію. На проблеми зі зволiкання українсько-румунських переговорів щодо кордону в Брюсселі якщо й зважали, то побіжно. Тим більше, що суперечки щодо території трапляються навіть між нинішніми членами НАТО. Представники Заходу часто посилаються на суперечки між Великою Британією та Іспанією з приводу Гібралтару. Навiщо при цьому нагнітати й далі відносини з Бухарестом, який двома ногами вже в НАТО? Адже, якщо Україна дійсно прагне стати членом Альянсу, то з часом нам доведеться домовлятися з цього питання в тому числі й з румунською дипломатією.