Перейти до основного вмісту

Геть п’ятиборство, хай живе ушу!?

Виконком Міжнародного Олімпійського Комітету (МОК) запропонував внести ряд радикальних змін до програми майбутніх Олімпіад
24 вересня, 00:00

Дисципліну, вид змагань, за правилами Олімпійської хартії, може включити до програми або виключити з програми лише виконком Міжнародного олімпійського комітету, куди входить понад десять осіб, у тому числі й видатний український легкоатлет Сергій Бубка.

Розширення програми Олімпійських ігор, поява в ній нових видів спорту викликає підвищений інтерес глядачів і спричиняє збільшення часу трансляції з Олімпійських ігор. Зростає зацікавленість спонсорів, збільшуються прибутки телекомпаній від рекламної діяльності під час ігор.

Що значить бути включеним до програми Олімпійських ігор для певного виду спорту? Це сприяє появі ряду позитивних моментів, як от — підтримка федерації з виду спорту, оскільки вона зацікавлена в завоюванні олімпійських нагород, тому що це престиж країни. Окрім того, федерація отримує від МОКу велику суму грошей за олімпійський цикл — чотири роки, тим самим розвиваючи даний вид спорту. Тому головною стратегією федерації є можливість потрапляння до програми Олімпійських ігор.

Як відбувається включення і виключення видів спорту з програми Олімпійських ігор? Нова комісія з олімпійської програми з’явилася 2001 року. За часів існування попередньої комісії до 1994 року виконком Олімпійських ігор часто вчиняв всупереч рекомендаціям комісії. Наприклад, 1993 року комісія одноголосно відхилила таеквондо, як вид спорту й в категоричній формі рекомендувала не включати його до програми Олімпійських ігор. Однак на виконкомі більшість проголосувала «за», і таеквондо, незважаючи на негативні рекомендації комісії, було включено до програми. Цьому сильно посприяло те, що президент міжнародної федерації таеквондо Кім Ун Йонг був першим віце-президентом МОК з 1992 до 1996 рр. Він був впливовою людиною, власне, другим після Х. А. Самаранча й зумів вплинути на просування свого національного виду спорту.

Комісія МОК пропонує виключити з програми деякі види спорту — сучасне п’ятиборство, софтбол і бейсбол, багато в чому мотивуючи це тим, що ці види спорту розвинені локально, збирають невелику кількість глядачів; окрім того, сучасне п’ятиборство є дорогим видом спорту з огляду на необхідність утримання коней. Комісія рекомендує включити до програми гольф і регбі.

До 80-х років у Олімпійській хартії було записано, що вид спорту повинен бути загальнодоступним, однак зараз цього правила не дотримуються. З приводу виключення п’ятиборства з програми можна з достатнім ступенем ймовірності сказати, що всі члени МОК для країн пострадянського простору та Східної Європи голосують проти виключення п’ятиборства, яке є, наприклад, мало не національним видом спорту в Угорщині.

Що стосується Білих олімпіад, то головний претендент — гонка біатлоністів з масовим стартом. Щоправда, на найближчих іграх у Туріні змагання будуть лише показовими, не вирішене ще питання зі сноубордкросом і, можливо, МОК не піде на виключення фігурного катання.

Літня олімпіада 2008 року пройде в Пекіні. Китайські представники в МОК домагаються включення до програми змагань з ушу, питання щодо якого ще є відкритим.

За словами президента МОКу Жака Рогге, дебати буде продовжено, а остаточні ухвали прийматимуться на початку наступного року в Празі. Він визнав, що виключення тих чи інших видів спорту є «спільною справою». Однозначної позиції в світовому спорті з приводу такого кроку немає.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати