Перейти до основного вмісту

Хараламбос Г. IОАННIДIС: Кіпр докладе всіх зусиль, щоб громадяни України могли легко і швидко оформлювати візи

22 травня, 00:00
Найбільш перспективним кандидатом на вступ до Євросоюзу 2004 року Брюссель назвав Республіку Кіпр. В Україні з цікавістю придивляються до досвіду Кіпру на шляху необхідних для євроінтеграції реформ, однак розвиток відносин між двома країнами далеко не вичерпує їхній потенціал і значно відстає від інтенсивності, скажімо, кіпрсько-російського діалогу. Росія, наприклад, давно має з Кіпром безвізовий режим. Київ поки що обмежується існуючим порядком туристичного обміну та тією роллю, яку відіграє Кіпр для українського фінансового сектора. До речі, називати Кіпр офшором невірно. В офіційних документах ця країна тепер іменується «зоною міжнародного економічного співробітництва», а кілька місяців тому Кабмін України викреслив Кіпр із списку офшорних зон. Ця зміна, як і певні корективи, що відбуваються у діяльності багатьох кіпрських підприємств, пов’язані з перспективою членства Кіпру в ЄС. Але головною проблемою острова як і раніше залишається його існуючий з 1974 року поділ на грецьку та турецьку частину. Євросоюз вважав би за краще бачити своїм членом єдиний Кіпр, і на самому острові, як у грецькій, так і турецькій частині, хотіли б вирішити кіпрську проблему до 2004 року. Останні півроку тривають інтенсивні переговори між президентом Республіки Кіпр Глафкосом Клірідісом та лідером самопроголошеної Турецької Республіки Північного Кіпру Рауфом Денкташем. Однак угоди, якої усі сподівалися дочекатися до червня, немає. Турецько-кіпрська сторона як і раніше наполягає на створенні конфедерації, а грецько-кіпрська — єдиної федеративної держави. Минулого тижня на Кіпрі побував Генеральний секретар ООН Кофі Аннан. Судячи зі всього, безрезультатно. Однак Надзвичайний і Повноважний Посол Кіпру в Україні пан Хараламбос Г. Іоаннідіс говорить, що надія на розв’язання конфлікту як і раніше залишається сильною як у греків-, так і у турків-кіпріотів.

— Наскільки вірять на Кіпрі у можливість досягнення угоди на переговорах Президента Республіки Кіпр Глафкоса Клірідіса та лідера ТРПК Рауфа Денкташа?

— Щоразу з початком нового циклу міжобщинного діалогу наша країна йде на переговори, щиро налаштована на обговорення усіх аспектів кіпрського питання і досягнення в їх ході його справедливого та життєздатного врегулювання на основі відповідних резолюцій ООН. Однак у цьому діалозі ми щоразу впираємося у непримиренну позицію іншої сторони, яка, як відомо, підкріплена безплідною політикою Туреччини у кіпрському питанні. Майже 28 років минуло відтоді, коли ця країна здійснила вторгнення на острів і захопила майже половину його території. Анкара досі продовжує виправдовувати окупацію твердженнями про те, що її війська знаходяться там для, нібито, захисту турецько- кіпрської общини. Незважаючи на минулий гіркий досвід проведення таких переговорів, що завершувалися безрезультатно, грецько-кіпрська сторона готова зробити свій внесок у якнайшвидше досягнення прогресу і неодноразово демонструвала необхідну політичну волю до досягнення рішення.

— Наскільки можливе гармонійне співіснування Південного і Північного Кіпру в рамках єдиної федеративної держави, у недалекому майбутньому — члена ЄС, як внаслідок економічних, так і культурних, гуманітарних причин?

— Дві кіпрських общини — греко-кіпріоти та турко-кіпріоти — протягом багатьох десятиріч гармонійно співіснували на острові. Проблеми між ними викликані зовнішніми чинниками. До того ж турецьке вторгнення й окупація призвели до того, що турецько-кіпрська община опинилася в ізоляції на окупованій північній частині острова, і до цього часу контакти між обома общинами практично не допускаються. Греко-кіпріоти і турко-кіпріоти палко прагнуть возз’єднання своєї батьківщини, і це прагнення з плином часу стало такимру пам’ять про минулі конфлікти.

У рамках єдиної федеративної держави, безсумнівно, має домінувати логіка гармонійного співіснування у рамках Європейського Союзу, який стане кращою запорукою цього. Напевно сприятимуть цьому і настрої громадськості обох сторін, а також їхні постійні зусилля з налагодження спілкування на різних рівнях. Уряд Кіпру неодноразово виступав із запевненнями у тому, що в єдиній державі турецько- кіпрській общині буде надано всіляку економічну підтримку з метою підвищення її життєвого рівня до рівня життя греко-кіпріотів.

— Чи вплинуло на політику євроінтеграції Кіпру значне представництво комуністів у парламенті країни?

— Усі кіпрські партії сьогодні єдині у своєму позитивному ставленні до питання членства в ЄС.

— Не є секретом, що на Кіпрі працюють багато громадян України, у тому числі нелегально. Чи розглядає Кіпр Україну як джерело нелегальної імміграції?

— Так, нині на Кіпрі живуть і працюють досить багато робітників, легальних і нелегальних, з різних країн, включаючи й Україну, але, звичайно, ми не можемо розглядати вашу країну як джерело нелегальної міграції. Заходами, що вживаються для боротьби з цим явищем, є більш уважний контроль за в’їздом до країни іноземних громадян, а також покарання тих, хто використовує нелегальну робочу силу. Природно, гуманітарні права усіх тих, хто перебуває на території Республіки Кіпр, захищені у рамках закону.

— Яким чином майбутній вступ Кіпру до ЄС може позначитися на українських туристах? Зокрема, чи буде посилений існуючий візовий режим?

— При вступі до ЄС Кіпр має привести візовий режим відносно третіх країн у відповідність із нормами, обов’язковим для усіх країн-членів ЄС. У рамках відносин дружби і співробітництва між Кіпром та Україною буде докладено усіх зусиль для того, щоб процес оформлення візи був нескладним і недовгим. З цією метою розглядається питання про укомплектування штатів діючих дипломатичних і консульських місій достатньою кількістю працівників, а також про відкриття нових консульств там, де це буде визнано за доцільне.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати