Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Угорські соціалісти «відібрали» владу в правих

22 квітня, 00:00

Перемога на парламентських виборах в Угорщині лівих була неочікуваною, але передбачуваною. За результатами другого туру голосування більшість парламентських місць в парламенті посядуть досі опозиційні соціалісти, які увійшли в коаліцію з «Ліберальним альянсом вільних демократів». Прем’єр-міністр країни Віктор Орбан учора визнав поразку правлячої партії «Фідес», члени якої займуть 188 депутатських місць. Соціалісти та вільні демократи матимуть 198 парламентських мандатів. Це надає їм право формувати уряд, призначати прем’єр- міністра, яким, вочевидь, стане колишній міністр фінансів Петер Медьєши.

Угорські журналісти назвали однією з основних причин поразки «Фідесу» прорахунки у передвиборній кампанії Віктора Орбана, який зробив ставку на публічне протиставлення політиків із його партії та соціалістів, які стали наступниками угорських комуністів. Навіть одна з найбільш лояльних до уряду газет «Мадьяр Мезет» у недільному номері написала, що «найгіршим ворогом» Віктора Орбана був він сам. Видання зауважило, що він із самого початку появи на політичній сцені «розділив угорський народ». Молодий і харизматичний Віктор Орбан, якому виповнилося тільки 38 років, сподівався, що його уряд стане першим у посткомуністичній Угорщині урядом, який утримається при владі після виборів. Досі, починаючи з 1989 року, кожні чотири роки владне кермо в Угорщині переходило від лівих до правих. Цієї тенденції не вдалося уникнути й цього разу. Попри постійну антипропаганду у мас-медіа щодо соціалістів, «Фідесу» не вдалося втриматися при владі. Хоч ще перед першим туром виборів, який відбувся два тижні тому, результати соцопитувань передбачали перемогу правлячої політичної сили. За деякими даними, «Фідес» мав отримати на 10% більше, аніж соціалісти. Реальність виявилася для «фідесівців» плачевнішою: вони програли соціалістам лише один відсоток. Це мало стати сигналом для Віктора Орбана, якого він не помітив. Керівник Інституту соціології угорської Академії наук Пал Тамаш повідомив «Рейтерс», що «Фідес» заплатила «високу ціну, через те що обмежила незалежність ЗМІ». «Вони вірили соціологічним агенціям, які ними ж підтримувалися, державним мас-медіа, які ними ж контролювалися, але вони не мали поняття про те, що ж відбувається довкола насправді», — наголосив соціолог. Перед другим туром партія «Фідес» закликала прибічників вийти на вулиці і продемонструвати свою силу, повідомила Бі-Бі-Сі. Соціалісти і ліберали, навпаки, віддали перевагу невеликим дискусійним зустрічам в кафе та парках. «Ми тиха більшість, ми спокійна сила», — сказав Медьєши під час свого останнього передвиборчого мітингу.

Політика соціалістів, на думку численних експертів, навряд чи сильно різнитиметься від «фідесівської». Особливо в тій частині, яка стосується внутрішнього розвитку. Обидві партії заявляли про зниження податків та про економічне зростання. Соціалісти також пообіцяли у перші сто днів свого керівництва підвищити наполовину зарплати працівникам у сфері освіти та медицини. Зовнішня політика Угорщини, очікується, буде більш поміркованою, аніж за часів Орбана, який виводив багатьох своєю націоналістичною риторикою. Майбутнім міністром закордонних справ, очевидно, стане Ласло Ковач — один із політиків, який відігравав ключову роль у просуванні Угорщини в НАТО, куди країна вступила невдовзі після того як керівником уряду став Віктор Орбан. Iз 2004 року Угорщина сподівається стати повноправним членом Євросоюзу. Що стосується відносин з Україною — то великих негативних змін, окрім запровадження віз, поки що не очікується.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати