Прогрес є. Треба збiльшити дозу демократiї
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020402/460-3-1.jpg)
Взагалі, прес-конференція спостерігачів немов мала два змісти: перший — для офіційного вжитку, і в цьому контексті було сказано, що «ми відзначаємо досягнутий прогрес, але остаточні висновки щодо наближення України до міжнародних стандартів залежатимуть від подальшої роботи органів, задіяних у виборчому процесі, та ролі суддів у період після виборів», зазначив віце-президент Парламентської Асамблеї ОБСЄ Брюс Джордж. Другий полягав, очевидно, в тому, що нібито нічого особливо страшного не сталося: «У ході виборів не зафіксовано таких порушень, які б серйозно вплинули на результати», — сказав посол Вайгант. Але при цьому в спостерігачів «склалося враження, що навіть у Домініканській Республіці, де виборці чекали своєї черги по три-чотири години, було більше поваги до виборців, ніж в Україні», як висловився Андреас Гросс, віце-президент Парламентської асамблеї Ради Європи. Його найбільше вразила непристосованість приміщень, черги, які доводилося відстоювати виборцям. Вайгант нагадав про порушення таємниці голосування, «неадекватні приміщення», відкріплювальні талони, за якими голосувало багато людей; те, що взагалі голосували ті, кого не було в списках. Втім, «ми добре знаємо, що шлях до демократії — довгий і складний», — сказав Андреас Гросс. За його словами, вибори потрібно оцінювати як процес. Лейтмотивом же було — «ми хочемо справедливо оцінити ці вибори», як говорив віце-президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Брюс Джордж. Стосовно умов на виборчих дільницях — то, вважає Брюс Джордж, треба з’ясувати, чи це була змова проти бажання волевиявлення, чи це — результат поганого менеджменту і незрілих рішень.
Отже, про оцінки питати рано — між тим минулі парламентські вибори досить швидко були визнані демократичними, але з незначними порушеннями. Враження таке, що місія європейських спостерігачів просто не знає, від чого відштовхуватися у своїх висновках і до чого в них приходити.
Але поза тим — за словами Брюса Джорджа, «установи, що представлені в місії ОБСЄ, готові сприяти громадянам України та владі у спробах побороти проблеми, які залишилися, допомогти Україні будувати демократичну державу, продовжити співробітництво міжнародної спільноти з Україною, яке необхідне для консолідації демократичного розвитку і подальшої європейської інтгерації України».
Спостерігачі, повідомив Брюс Джордж, готові повернутися до України в разі, коли їх запросять. У всякому разі, представники і ОБСЄ, і Ради Європи обіцяють іще кілька місяців спостерігати за ситуацією з українськими виборами.