Прозорі вибори: процес чи результат?
Одна за однією учора сипалися реакції на прийняту Палатою представників Конгресу США у вівторок резолюцію, в якій американські законодавці закликали керівництво України до чесних і прозорих виборів. При цьому фактично жоден із українських політиків не висловився на користь американської ініціативи. Багато хто назвав її втручанням у внутрішні справи України. Вистачало і помірних коментарів. До останніх можна віднести реакцію МЗС України. Причому українські дипломати підійшли до питання більш ніж обережно.
У переданій «Дню» заяві зовнішньополітичного відомства ані словом не згадувалася резолюція. Однак цілком очевидно, що «стимулювали» МЗС до складання подібного коментарю заяви саме іноземних політиків і саме про виборчий процес в Україні. Тому його цілком можна вважати відповіддю і на американську резолюцію, і на зауваження російських депутатів, що прозвучали на цьому тижні відносно українських виборів. «... Сподіваємося, що ВСІ (виділення Ред. ) у своїх діях, з повагою ставлячись до народу України, будуть проявляти виваженість і обережність, керуватися такими загальновизнаними принципами міжнародного права, як невтручання у внутрішні справи, повага суверенітету і територіальної цілісності», — підкреслювалось у заяві. Своє незадоволення з приводу резолюції висловив учора Посол Росії в Україні Віктор Черномирдін. За його словами, у прийнятому документі «чорним по білому написано: Конгрес США диктує умови, які повинні бути вибори в Україні». «Я вважаю, що США, де вибрали одного президента, а править сьогодні інший, не мають права повчати 50-мільйонну державу», — підкреслив Черномирдін.
Свою думку з приводу інтересу іноземних політиків до виборів висловив учора на «прямій лінії» у газеті «Комсомольська правда в Україні» Володимир Литвин. Він відзначив, що не можна заперечувати інтерес світового співтовариства до українських виборів.
Разом із тим він, за його словами, помічає дещо «упереджене ставлення» до виборів. «У мене іноді складається враження, що вони будуть визнані демократичними і прозорими тільки якщо переможе одна сила», — сказав він.
«Але я переконаний, що говорити про те, що вони будуть сфальсифікованими — означає принижувати виборців, український народ у тому, що вони не здатні правильно оцінити партії, блоки та кандидатів», — підкреслив він. Відповідаючи на запитання читачів, Литвин погодився із думкою щодо того, що сьогодні «є таке явище, коли змагаються (на виборах — Ред. ) не ідеї, не позиції, а гаманці». На думку лідера блоку, деякі кандидати прагнуть потрапити до парламенту для отримання недоторканості з тим, щоб «енергійніше вирішувати свої бізнес-проблеми». Литвин також висловив думку, що сьогодні у виборчій кампанії настає момент, «коли чорний піар спрацьовує на плюс не тільки лідера «Нашої України» Віктора Ющенка, але й для інших». При цьому він заявив, що «категорично проти» використання подібних технологій, повідомив Інтерфакс-Україна.