Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Антитерор: «другий фронт» у Грузії?

28 лютого, 00:00

Усі напівофіційні пояснення зацікавленості Вашингтону у відправці своїх військових до Грузії полягають у тому, що ця країна має кордон із Чечнею і таким чином є одним з можливих нових фронтів антитерористичної кампанії. ІТАР- ТАРС та Сі-Бі-Ес повідомляють, що американська адміністрація розробила план знищення «гнізда тероризму» у Панкіській ущелині і нібито ознайомила з цим планом російський уряд. Повідомляють навіть, що військові США прибудуть до Грузії вже наприкінці цього тижня, оскільки у Вашингтоні нібито повірили повідомленням про те, що у Панкіській ущелині можуть переховуватися бойовики «Аль-Каїди» і хочуть якнайшвидше з ними розібратися.

Версію про те, що слід бен Ладена треба шукати у Панкісі, нещодавно висловив міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов, на що отримав різку відповідь президента Шеварднадзе. Глава Грузії порадив Іванову пошукати бен Ладена у будинку своєї матері, яка народилася в Ахметському районі Грузії, де знаходиться Панкіська ущелина. Ситуація у цьому регіоні стала причиною різкого загострення відносин між Грузією та РФ з кінця 1999 року. Москва звинувачувала Тбілісі у пособництві чеченським бойовикам. Однак нещодавно було вирішено розробити спільний грузинсько-російський план повернення чеченських біженців, що знаходяться в ущелині, на батьківщину. Їх поетапну репатріацію планувалося розпочати у травні-червні цього року. Показово також, що зовсім недавно Едуард Шеварднадзе заявив, що Грузія має власні сили для наведення порядку в Панкіській ущелині і не розглядає з російською стороною плану проведення спільної операції у цьому регіоні.

Присутність американських військових у Грузії, нехай навіть із консультативною місією, вiдiб’ється не тільки на ситуації у Панкісі. Тбілісі неодноразово повторював, що існуючий сьогодні формат миротворчої місії СНД в Абхазії, з участю тільки російських військових, вичерпав себе. Мандат російським миротворцям продовжили на півроку, але Грузія все одно хотіла б бачити у зоні грузинсько-абхазького конфлікту інтернаціональний контингент. При цьому ООН нещодавно відверто визнала, що не готова взяти на себе таку місію. У світлі появи військових баз США у Киргизії та Узбекистані перспектива приходу американських військових у Грузію виглядає досить логічною для Вашингтона, навіть якщо не приймати всерйоз заяви про бойовиків «Аль-Каїди», які переховуються на території цієї країни. Щоправда, міністр оборони Грузії Давид Тевзадзе нещодавно заявив у інтерв’ю «Дню», що його країна з багатьох, у тому числі історичних, причин морально не готова до іноземної військової присутності.

У Тбілісі поки що неоднозначно сприймають повідомлення про можливе рішення Пентагону. «Без санкції парламенту жодні іноземні війська не можуть пересуватися територією Грузії. Грузинський парламент розглянув би такий варіант, але поки що таке питання не стоїть, — заявив «Дню» заступник глави пропрезидентської фракції «Союз громадян» Васил Маглаферідзе . — Цю інформацію розповсюджують здебільшого російські джерела, отож не виключено, що за цими повідомленнями стоять певні кола у Росії». На переконання пана Маглаферідзе, «грузинсько-російські відносини сьогодні знаходяться у цікавій фазі». «Думаю, що не слід намагатися їх погіршувати, було б непогано, навпаки, покращити», — заявив він.

Керівник опозиційної фракції «Відродження Грузії» Джемал Гогітідзе вважає, що «якщо в Грузії почнеться так звана антитерористична операція, це стане дуже серйозним потрясінням і призведе до дестабілізації усього Кавказу». «Ми серйозно побоюємося, що Грузію буде включено у цю провокацію, — заявив пан Гогітідзе «Дню». — Грузинські силові структури співпрацюють із Пентагоном, сьогодні в Міноборони пройдуть зустрічі з представниками цього відомства США, що буде далі — час покаже. Шеварднадзе з приходом до влади у Грузії у 1992 році вирішив поміняти Панкіську ущелину на Абхазію. Абхазія та Панкісi — грузинські території, це головний інтерес нашої країни. Чиї війська будуть тут, який чобіт буде на нас наступати, американський або російський, — все одно».

Тим часом заступник керівника апарату кабінету міністрів Росії Олексій Волін заявив учора РІА «Новости», що російський уряд розцінює рішення США направити військових радників до Грузії як визнання того, що там розташований один із великих центрів міжнародного тероризму. За його словами, відправка до Грузії американських фахівців свідчить про те, що «кавказькому фронту боротьби з міжнародним тероризмом» нині приділяється «дедалі серйозніша увага». Начальник Генштабу російських збройних сил Анатолій Квашнін дотримується іншої думки. «Я не бачу жодної потреби в участі американських військових у нормалізації обстановки в Панкісі на даному етапі», — заявив Квашнін. Разом з тим російський воєначальник не виключив у майбутньому спільних дій Росії та Грузії у Панкіській ущелині.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати