Перейти до основного вмісту

Україна — США: жодного дня без умов

20 лютого, 00:00

Американська сторона може висунути Україні низку умов у ході розгляду проекту резолюції американського Конгресу про скасування поправки Джексон-Веніка. Про це повідомила після зустрічі з прем’єр-міністром України Анатолієм Кінахом співголова групи сприяння Україні в американському Конгресі Марсі Каптур. Вона також деталізувала можливі умови щодо Києва: забезпечення свободи віросповідання в Україні, вирішення питань реституції, а також проблеми демпінгу металопродукції і «деяких економічних питань, які залишаються не вирішеними».

Питання скасування поправки Джексона-Веніка віднесено в українсько-американських мало не до вічних. Її було запроваджено ще в 1974 році, саме в розпал «холодної війни». Поправка передбачає дію дискримінаційних тарифів та податків, якщо та чи інша країна не дотримується права громадян на вільне пересування. Зокрема Вашингтон був стурбований тридцять років тому проблемою жорсткої системи в СРСР видачі дозволу для виїзду євреям. З отриманням Україною незалежності поправку так і не скасували. Проте американський президент щороку вносив на розгляд Конгресу рекомендацію не застосовувати її щодо країн колишнього Радянського Союзу. Наполягання з боку цих країн, аби Вашингтон відмовився від поправки взагалі, так і не увінчалися успіхом. Україні нічого не лишалося, як очікувати чергового щорічного схвалення Конгресом президентських рекомендацій. У Києві вже звикли заявляти, що на економічній співпраці з США колишнє покарання жодним чином не позначається, хоч вряди-годи українські урядовці і дорікали Вашингтону поправкою-рудиментом. Тільки в минулому році з’явилися сподівання, що поправку скасують після декількох заяв представників американської влади.

Якраз на наступному тижні буде внесено проект резолюції зі скасування поправки Джексона-Веніка щодо України на розгляд Конгресу США. Як повідомив, до речі, Боб Шейфер, один із ініціаторів цього проекту, у ньому не йдеться про жодні умови щодо України для скасування поправки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати