«Партія влади» стає відвертішою
Київському меру пояснили, що таке адмінресурсСловом, про зростання ВВП, лібералізації відносин із платниками податків, підвищення матеріального добробуту народу, неприпустимість використання адмінресурсу в ході виборів київські лідери партій блоку на чолі з кандидатом у народні депутати Анатолієм Толстоуховим розповідали в напівпорожньому залі.
Топ-новиною стала думка київських заєдинщиків про адмінресурс. Блок київського градоначальника Олександра Омельченка «Єдність», як сказав кандидат у народні депутати від блоку «За ЄдУ!» Микола Підмогильний, «використовує весь адміністративний ресурс для того, щоб мати сильний характер» і вступає «в конкурентну боротьбу з нашим блоком». А. Толстоухов, виступаючи на 10-ій конференції Київської міської організації НДП, з несподіваною іронією відзначав: «Мій син працює в зоопарку, отож там незабаром останню тварину запишуть у «Єдність», навіть якщо це буде мавпа».
«Перекоси» «Єдності», за словами М. Підмогильного, «заєдинщиків» «не лякають». Використання адмінресурсу на виборах «не таке страшне явище. Кінцевий результат покаже, хто був правий», — підкреслив він. За його словами, блок «влади» (тобто «За ЄдУ!») «розраховує перемогти в усіх регіонах України», «взяти більше 40%», повідомляє В’ячеслав ДАРПІНЯНЦ, «День» . Не виключено, що така впевненість у представників блоку виникла не без того, що Партія регіонів, відповідно до твердження кандидата в народні депутати від партії Олександра Нагорського, «пішла на контакт із народом» і стала «підкреслювати проблемні питання». До речі, на відміну від політкоректного голови ДПАУ Миколи Азарова, О. Нагорський висловлювався дуже нетрадиційно. «Партія поєднує сьогодні дуже багато працівників податкового апарату, державних чиновників. Не потрібно робити якусь таємницю і ховати це. Я є членом Партії регіонів, я представляю інтереси тих людей, які спілкуються з боку податкової і з податковою», — спантеличив він своєю відвертістю журналістів і товаришів по блоку.
Як адміністративний популізм розцінили журналісти і заяву А. Толстоухова, що гарантував «зниження цін на основні продукти харчування, насамперед на хліб, до 31 березня 2002 року на 15 — 20%». Чому б прямо зараз не «построїти» торгівлю і «попросити» знизити ціни?
Презентація в Криму блоку «За єдину Україну», у якій брав участь лідер «Трудової України» Сергій Тігіпко, мала особливість: презентувався фактично блок «За єдиний Крим». Сергій Тігіпко сказав, що блок на загальнодержавному рівні планує взяти не менше 15 відсотків голосів, але його кримські колеги отримали завдання на своїх виборах одержати не менше 50 відсотків місць у парламенті автономії, повідомляє кореспондент «Дня» Микита КАСЬЯНЕНКО . Сергій Куніцин, Валерій Горбатов, Анатолій Корнійчук, Олександр Баталін (від УСПП), представник Партії регіонів Віталій Драченко посилено демонстрували єдність поглядів і рядів. Презентація пройшла при повному залі, який підтримував висловлювання політиків. Але за межами залу доводилося чути діаметрально протилежні думки. Якщо відкинути крайні оцінки, можна сказати, що, на думку експертів, блок має реальні шанси отримати стільки ж, скільки має сьогодні фракція «За єдиний Крим», тобто в цілому до 40 відсотків голосів кримчан.
З іншого боку, ставку на повну перемогу зробив «Кримський блок Грача», з тією лише різницею, що слухи про свою перемогу на 60 відсотків голосів розпускають самі прихильники Грача, а експерти-скептики пророкують комуністам цього разу лише 15 — 25 відсотків.
Реальним суб’єктом виборчого процесу в Криму виступає також СДПУ(о), що висунула кандидатів у 70 округах і має реальні шанси отримати не менше 10 депутатських мандатів. Блок «Наша Україна» висунув понад 80 кандидатів. Громадський комітет «Прозора влада» висунув близько 70 чоловік і зможе отримати, як вважають спостерігачі, до 8 — 10 місць. Близько 10 місць візьмуть, імовірно, представники Російського блоку. Виходить, що майбутня «збірна солянка» кримського парламенту буде не менш конфліктним осередком інтересів, ніж нинішній склад. У таких умовах ключовою стає посада спікера. Тому багато блоків докладають сьогодні зусиль до того, щоб, по-перше, збільшити прохідність своїх кандидатів, а по-друге, створити в майбутньому сильні фракції в блоці з іншими силами.
Сьогодні багато говорять про протиріччя між Куніциним, Горбатовим і Корнійчуком. Навряд чи їхні стосунки безхмарні, хоча всі троє на людях демонструють згоду. Куніцин і Горбатов розуміють, що якщо переможе Грач, нікому з них очолити уряд не вдасться. Інша справа, якщо центристи створять більшість: тоді Леонід Грач залишиться рядовим депутатом, і можна припустити, що прогрес в автономії стане можливий настільки, наскільки це дозволить конкуренція за власність, яка ще залишиться. Але цієї долі Криму не уникнути в будь-якому випадку. Все питання в тім, хто буде конкурувати: московські сили, київські, донецькі чи кримські?
У Криму експерти внутрішньої політики обговорюють кілька версій. Перша: якщо претензії Москви на Крим виявляться сильнішими не тільки власне кримських інтересів, а й київських, донецьких, дніпропетровських (усіх разом), то білокамінна постарається і зможе натиснути на Київ, у результаті чого шанси Грача знову стати спікером виявляться досить великими. В такому випадку Анатолія Корнійчука і Валерія Горбатова буде обрано народними депутатами України, і вони виїдуть до Києва, Сергія Куніцина буде призначено представником Президента, а головою уряду стане відверто слабка фігура.
Однак навряд чи як Київ, так і місцеві бізнеси-структури беззаперечно погодяться з таким розкладом. Тому доля Криму, власне, залежить від того, як складуться фінансові інтереси в трикутнику Москва — Київ — Крим. Кримські фінансові та комерційні кола, що претендують на частину власності півострова, як голова парламенту задовольнить Сергій Куніцин, в голови уряду, без сумніву, буде запропоновано Валерія Горбатова. Леонід Грач, швидше за все, вимагатиме сатисфакції. Але, оскільки для голови уряду в нього явно недостатньо досвіду, найбільше, на що він може розраховувати, це лідерство у фракції.
У Дніпропетровську блок «За ЄдУ!» відзначив початок агітації масовою маніфестацією студентів біля південмашівського спорткомплексу «Метеор» і зборами за участю прем’єр-міністра Анатолія Кінаха. Місцеві керівники, що прибули з усієї області, одностайно висловлювали підтримку ідей блоку, попутно не забуваючи попросити в голови уряду грошей і допомоги. Сам прем’єр-міністр, як і личить високій посадовій особі, був коректним і стриманим. Відвідавши провідні підприємства Дніпропетровська і поспілкувавшись з людьми, голова Кабміну зробив важливу політичну заяву про те, що не збирається на час виборчої кампанії йти у відпустку. «Я несу персональну відповідальність за ефективну роботу уряду», — сказав А.Кінах, висловивши думку, що у відпустку можуть піти лише ті члени уряду, які балотуються по мажоритарних округах. Разом з тим прем’єр пообіцяв, що робитиме все від нього залежне, щоб вибори в Україні «проходили в умовах прозорої політичної конкуренції».
Слід зазначити, що А.Кінах як досвідчений політик дуже реалістично оцінює обстановку в суспільстві в цілому і всередині виборчого блоку «За ЄдУ!», цілком допускаючи, що серед його кандидатів, висунутих по мажоритарних округах, «буде якийсь відсоток браку». «Я б дуже хотів, — сказав він, — щоб у цілому по Україні перемогли особистості високоморальні, професіонали, які вміють і бажають працювати в інтересах суспільства та країни і йдуть у парламент не для того, щоб вирішувати там вузькополітичні й особисті цілі», повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День» .
Випуск газети №:
№27, (2002)Рубрика
Подробиці