Обіцянки як фактор прогресу?
НКРЕ збирається підвищити тарифи для обленергоНаціональна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) у середу погодилася (починаючи з березня) підвищити тарифи на передачу і постачання електроенергії для ВАТ «Кіровоградобленерго», що забезпечило стовідсоткову оплату електроенергії, купленої у ДП «Енергоринок», і реструктуризовало свої борги перед цим держпідприємством.
Остаточний рівень підвищення тарифів буде визначено на засіданні комісії 20 лютого після коректування інвестиційних планів (тариф залежить, зокрема, і від обсягу передбачуваних інвестицій), повідомляє Інтерфакс-Україна. За словами в. о. голови правління ВАТ «Кіровоградобленерго» Володимира Чернявського, зростання роздрібних тарифів для споживачів очікується на рівні 4% за першим класом напруги і 15% — за другим, що, на думку експертів, майже не позначиться на населенні.
Обіцянку підвищити тарифи дав інвесторам ще уряд Віктора Ющенка, який розумів, що виконати її буде не так просто. Але його час закінчувався, і у зв’язку з цим «векселі» видавалися, як мовиться, без забезпечення. Кабінет Міністрів розпорядженням №133-р від 7 квітня 2001 року на вимогу учасників конкурсів з продажу обленерго затвердив нову методику утворення тарифів на передачу і постачання електроенергії. Вона розрахована на те, щоб забезпечити енергопостачальним компаніям рентабельність на рівні не менше 17% і окупити вкладені інвестиційні кошти. Віддуватися, як і з інших питань, довелося новому уряду. І, очевидно, саме його рішення озвучив тепер голова НКРЕ Юрій Продан, заявивши на засіданні комісії у середу: «Зобов’язання перед інвесторами (щодо підвищення тарифів. — Авт. ) ми виконаємо з 1 березня».
Нагадаємо, що у квітні 2001 року американська компанія AES Washington Holdings B.V. придбала на конкурсах контрольні пакети акцій «Київ» і «Рівнеобленерго» (по 75%+1 акція), а словацька Vychodoslovenske Energeticke Zavody S.P. — «Житомир» (75,56% акцій), «Херсон»(65%), «Кіровоградобленерго» (51%) і 70% акцій — «Севастопольенерго». Однак рівень тарифів після цього тривалий час не змінювався. Лише наприкінці минулого року НКРЕ підвищила тарифи для «Київ», «Рівне», «Житомиробленерго», і «Севастопольенерго». Останнім отримало «тарифну» обіцянку «Кіровоградобленерго». (ВАТ «Херсонобленерго» поки не виконало умови щодо 100-відсоткової оплати електроенергії.)
Тим часом свої переможні лаври енергоінвестори з повним правом могли б подарувати колишньому і нинішньому послам Сполучених Штатів в Україні — добродіям Стівену Пайферу (нині — помічник заступника держсекретаря США в європейських та євразійських справах) і Карлосу Паскуалю, які днями опублікували в Інтернет-виданні «Українська правда» свою статтю. У ній, зокрема, стверджується, що енергетичні реформи в Україні після переходу від бартерних розрахунків за електроенергію до грошових зупинилися, що може призвести до банкрутства країни. Посли також зазначають, що через відсутність реформ навіть за умови 100-відсоткового збору платежів за електроенергію енергогенеруючі та енергопостачальні компанії й надалі втрачатимуть гроші. «Сьогодні вони виживають за рахунок короткострокових щомісячних кредитів, що створює гігантські борги в банківському секторі», — говориться у статті. У зв’язку з цим експерти-енергетики зазначають, що своїми непродуманими рішеннями уряд В. Ющенка просто загнав своїх послідовників і всю країну в кут. Усім зрозуміло, що в умовах передвиборної заборони на відключення електроенергії вимагати «повної оплати» можна тільки за допомогою кредитів. Але не виконувати (нехай і чужі) зобов’язання уряд Анатолія Кінаха не може, інакше до країни не прийдуть ні кредити, ні інвестиції, а всі розмови про якийсь сприятливий інвестиційний клімат матимуть відверто цинічне забарвлення.
Випуск газети №:
№20, (2002)Рубрика
Nota bene