Перейти до основного вмісту

Буш оголосив війну тероризму

22 вересня, 00:00

«Наше горе перетворилося на гнів, а гнів — на рішучість. Чи наші вороги постануть перед правосуддям, чи ми правосуддя принесемо до наших ворогів, — правосуддя здійсниться», — сказав президент Сполучених Штатів Джордж Буш у своїй промові перед обома палатами конгресу. Війна проти тероризму «не буде схожою ані на операцію проти Іраку «Буря в пустелі», ані на повітряну війну над Косово два роки тому, коли Америка не втратила жодного солдата. Наша відповідь вимагає значно більшого, ніж окремі повітряні удари. Американці мають готуватися не до однієї битви, а до тривалої кампанії, якої ми ще ніколи не бачили», цитує газета «Вашингтон пост» промову Буша.

Півгодинну промову американського президента тридцять разів переривали аплодисменти. Демократи, які донедавна гостро критикували зовнішню політику Буша, тепер підтримують його. Рішення про асигнування на боротьбу з тероризмом американські законодавці прийняли за кілька годин і надали відвічі більше коштів, ніж просив президент. Америка готова воювати. План війни, звісно, ніхто не оприлюднює, але вчорашній виступ Буша мав на меті довести всьому світові, що цей план існує. І в ньому передбачено все.

Буш повторив, що рішення талібів «порекомендувати» бен Ладену залишити країну США не влаштовує. Афганістану висунуто ультиматум: Талібан повинен видати усіх членів терористичної організації бен Ладена «Аль Каєда», закрити усі табори бойовиків, захистити іноземних громадян, що перебувають на території Афганістану, та звільнити усіх затриманих, заарештованих та несправедливо засуджених іноземців. Таліби «або видадуть терористів, або розділять їхню долю», — заявив Джордж Буш.

Буш назвав терористів «спадкоємцями усіх ідеологічних убивць ХХ століття, що йдуть шляхом фашистів, нацистів та тоталітарних режимів». Примітно, що у цьому викривальному ряду Буш нічого не сказав про комунізм, — недвозначний натяк Китаю, на підтримку якого розраховують Сполучені Штати. Буш також наголосив, що Америка бореться з терористами, а не з мусульманами чи «нашими арабськими друзями». Америка воюватиме з «глобальними терористичними організаціями» — знак Палестинській автономії, що її не зараховують до ворогів. Однак президент США заявив, що «кожна держава, яка підтримує тероризм, відтепер розглядатиметься як ворожа».

Промові Буша передувала його зустріч з прем’єр-міністром Великобританії Тоні Блером, якого аналітики вважають чи не альтернативою президенту США в якості лідера антитерористичної коаліції. Створення останньої наближається з кожним днем. У спільній заяві США та ЄС, опублікованій пізно ввечері в четвер, йдеться про те, що Брюссель та Вашингтон «розгорнуть всеохоплюючі, систематичні й тривалі дії, щоб знищити міжнародний тероризм — його лідерів, його виконавців, його мережі», передає Бі-Бі-Сі. Заява з’явилася після зустрічі держсекретаря США Коліна Пауелла з міністром закордонних справ Бельгії Луї Мішелем, Верховним уповноваженим ЄС із зовнішньої та безпекової політики Хав’єром Соланою та комісаром Єврокоміссії з зовнішніх зв’язків Крісом Паттеном. На екстреній зустрічі в Брюсселі міністри юстиції та внутрішніх справ країн-членів ЄС домовилися вжити єдиних заходів для боротьби з тероризмом. Зокрема, планується ввести єдиний загальноєвропейський ордер на розшук та арешт підозрюваного й узгодити загальноєвропейське визначення поняття «тероризм», згідно з яким терористичною групою може вважатися організація, до складу якої входять хоча б дві людини. Планується також, що строк ув’язнення для терористів в ЄС стане максимальним — 20 років. Країни ЄС готові запровадити жорсткіші заходи для боротьби з відмиванням грошей, аби ускладнити фінансування терористичних організацій. На зовнішній кордонах ЄС посилено контроль за тими, хто в’їжджає на територію Союзу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати