Більшість — Грачу: або діалог, або «оксамитова революція»
Три дні у Сімферополі глава кримського парламенту Леонід Грач не може відкрити сесії: електронне табло наполегливо показує присутність у залі не більше 43 — 44 депутатів, а цього замало для роботи. У четвер керівники фракцій, які складають більшість — Василь Кисельов, Олександр Баталін, Віталій Верченко, Іван Бурей, Роман Аронов провели прес-конференцію, на якій заявили, що дадуть спікерові можливість відкрити сесію тільки тоді, коли він піде їм назустріч і поставить роботу парламенту на законну основу. Як стверджує Василь Кисельов, 14 питань, внесених президією в порядок денний цієї сесії, що так і не відкрилася, суперечать українському законодавству, в тому числі й 12 із них внаслідок того, що Леонід Грач відмовляється виконати рішення Конституційного суду і привести у відповідність до закону регламент Верховної Ради. Олександр Баталін сказав, що депутати, які входять до їхніх фракцій, «є не опозицією, а складають конструктивну більшість, яка протестує проти того, щоб об неї витирали ноги». Керівники фракцій заявили, що їхні вимоги, висунуті спікеру, полягають: по- перше — в негайній ротації президії, по-друге — в усуненні редактора парламентської газети «Кримські вісті», що однобоко висвітлює події і не надає слова депутатам більшості, і по-третє — у «вимозі до спікера працювати в правовому полі».
Насправді у Верховній Раді Криму наразі настала «криза президії». Раніше Леонід Грач, який ввів до її складу практично всіх своїх прихильників, відчужив від будь-якого впливу на поточне життя парламенту депутатів більшості. Тепер становище стало нестерпним, і тому президія стала непрацездатною і практично розвалилася: багато хто iз депутатiв заявив про свій вихід з депутатських комісій, а відтак їх голови, які за своєю посадою входять у президію, перестали бути такими, і входження їх у президію стало неправомочним. Деяким головам депутати — члени комісій висловили недовіру, а, отже, також поставили під сумнів їхню роботу в президії.
А взагалі остання катавасія в парламенті почалась, як водиться, з дрібниці. Група депутатів, які готували святкування 150-річчя Ізмаїла Гаспринського, що збіглося з днем відкриття сесії, подала Леонідові Грачу заяву з проханням перенести сесію. Він відразу відмовився, назвав мотив для перенесення сесії поганеньким і не зробив нічого ані для вирішення питання, ані для зняття напруження, але коли раптом виявилося, що на святкування до Бахчисараю приїхав Президент, Леонід Грач опинився у двозначному становищі. Тоді він заявив, що він і хотів перенести сесію, але для цього йому потрібно було її відкрити і поставити питання про перенесення, хоч засідання могло бути перенесене й рішенням президії. Так минула вся середа. Та коли спікер не зміг розпочати роботу сесії, в четвер він, всупереч обставинам, навіть не замислився над цим, а продовжував наполягати на своєму. А тим часом ситуація склалася серйозна. Насправді виходить, що Леонід Грач, посідаючи місце спікера, вже два, ба навіть три місяці, фактично не керує парламентом і не може впливати на його рішення і роботу депутатів. І справді, січневу сесію більшість так і не дозволила йому відкрити. На лютневій сесії депутати внесли до порядку денного тільки одне питання про бюджет і відклали решту — кілька десятків питань, які підготувала президія. Наразі березнева сесія також починається взагалі не за сценарієм Леоніда Грача. А це є рівнозначним тому, як ніби в кабінеті спікера на 6-му поверсі стояло просто пусте крісло…
Депутат Василь Кисельов сказав журналістам, що нині такий час, коли більшість шукає компромісу з Леонідом Грачем для того, аби налагодити конструктивну роботу в правовому полі. «Однак якщо він буде упиратися і не підкориться більшості, то прийде час, коли ми проведемо сесію й без нього». Разом із тим ця внутріпарламентська війна в Криму триває вже скоро півтора року, тобто більшу частину перебування Леоніда Грача у спікерському кріслі, і вже перетворилася, фактично з його ініціативи, в сенс і зміст життя депутатів, тому малоймовірно, що депутати дійдуть злагоди зараз, якщо їм не удалося її досягти за півтора року. Депутат Віталій Верченко сказав, що «далі так жити не можна, і рішення Конституційного суду повинне стати для Грача дороговказом до дії, і взагалі не можна вже далі обманювати електорат і вдавати, виступаючи по телевізору, що тільки Леонід Грач бажає кримчанам добра, а всі інші буцімто тільки шкодять Криму. Леонід Грач повинен сісти за стіл переговорів з більшістю і разом з усіма шукати вихід із цієї кризи…»