Перейти до основного вмісту

Надії на мир ідуть разом iз Клінтоном

10 січня, 00:00

Державний секретар США Мадлен Олбрайт заявила в Нью-Йорку, що, на її думку, всі мирні пропозиції, які надійшли на розгляд Ізраїлю і Палестини від президента США Білла Клінтона, підуть разом з ним 20 січня. Олбрайт додала, що, скоріше за все, мине багато часу, перш ніж нова адміністрація Джорджа Буша зверне увагу на близькосхідну проблему.

У даний момент спеціальний американський представник Денніс Росс відряджений на Близький Схід iз черговою посередницькою місією. Той факт, що їде Росс, а не радник президента з питань безпеки Сенді Бергер, розглядається в Ізраїлі як знак того, що Клінтон залишив надії на досягнення мирного договору до закінчення свого терміну правління.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Барак закликав усі зацікавлені сторони не втрачати можливості укласти мирну угоду щодо Близького Сходу до закінчення терміну президентських повноважень Клінтона 20 січня. Хоча ізраїльський прем’єр і усвідомлює, що досягнення домовленостей малоймовірне, він переконаний, що така сприятлива можливість виникне знову дуже не скоро. Заяву Барака було зроблено напередодні прибуття до регіону спеціального посланника США Росса.

У той же час ізраїльський міністр закордонних справ Шломо Бен-Амі піддав критиці урядовий курс нав’язування Палестині економічних санкцій. На його думку, економічні санкції не приведуть до досягнення мети, поставленої урядом Ізраїлю, а саме — зниження рівня насильства на Західному березі і в секторі Газа. В радіоінтерв’ю Бен-Амі заявив, що однією з причин розв’язання насильства виявився крах структур всередині самої Палестинської автономії, і він частково пов’язаний iз дуже жорсткими заходами, які застосовує Ізраїль. «Економічні санкції — це одна з причин найсильнішого безладдя на території Палестинської автономії», — сказав Бен-Амі. Коли його запитали, що він думає про можливість укладення мирного договору до того, як Клінтон поступиться місцем новому президентові США Бушу, Бен-Амі відповів, що коли президент США ще бачить шанс, то ізраїльтяни не можуть хотіти миру менше, аніж американці.

Зі свого боку палестинське керівництво закликало Раду Безпеки ООН негайно зробити кроки для якнайшвидшого припинення ізраїльської економічної та військової блокади палестинських територій. Цей заклик міститься у зверненні, прийнятому на щотижневому засіданні керівництва Палестинської національної адміністрації, що пройшло позавчора в Газі під головуванням Ясира Арафата. Керівництво адміністрації також підтвердило свою повну підтримку резолюцій Ради Безпеки ООН щодо близькосхідної проблеми. Як відзначається в заяві, учасники засідання закликали арабські країни, США, Росію, ісламські країни, держави, що не приєдналися, а також Європейський Союз вжити заходів, аби «порушити ізраїльські плани».

Обстановка навколо мирних переговорів досягла особливого розпалу в понеділок, коли понад 100 тисяч ізраїльтян провели біля стін Старого міста в Єрусалимі демонстрацію на знак протесту проти американських пропозицій щодо розділення суверенітету над Єрусалимом між Ізраїлем та Палестиною. Організатори мітингу підкреслювали його позапартійний характер. Мер Єрусалима Ехуд Ольмерт, який виступив перед демонстрантами, заявив, що проти розділення міста виступає весь народ Ізраїлю, а не тільки представники того чи іншого табору. З його слів, розділ Єрусалима є неприпустимим і неможливим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати