Перейти до основного вмісту

Розлучення по-польськи

«Солідарність» намагатиметься правити одноосібно
08 червня, 00:00

У Польщі провалом завершилися переговори між старшим і молодшим партнером правоцентристської коаліції: Акцією Виборча Солідарність (АВС) та Унією Вольності (УВ). Тим самим не справдилися сподівання багатьох аналітиків, що ці дві партії владнають урядову кризу й дійдуть компромісу під загрозою дострокових виборів. Адже у такому разі до влади, ймовірніше за все, прийде блок Союз Левіци демократичної, до якої належить і президент Александр Квасьнєвський. Лiвi згiдно з опитуванням громадської думки мають майже вдвічі більшу підтримку суспільства, ніж нинішня правляча коаліція.

Суть кризи полягала в тому, що очолювана батьком «шокової терапії» Лєшеком Бальцеровичем УВ, поставила ультиматум своєму партнеру усунути від керівництва уряду нинішнього прем’єра Єжи Бузека. Останній, мовляв, неспроможний просувати через парламент підготовлені міністром економіки (Бальцеровичем) реформи спрямовані на подальшу лібералізацію польських ринків та зближення з ЄС. Виходом із цієї ситуацію, на думку керівництва УВ, могла бути заміна прем’єра лідером АВС маршалом Сейму Мацєєм Плажинським чи Лонгіном Комоловським. Старший партнер назвав кандидатуру голови АВС Маріяна Кшаклевського, але УВ не влаштовувало те, що той не відмовляється від участі в осінніх президентських виборах. Противники Бальцеровича кажуть, що той шукав будь-якої причини, щоб вийти із коаліції.

Офіційно Унія Вольності пояснює вихід із коаліції програмними розходженнями. Однак у польскій пресі називають ще одну причину. Головний редактор найтиражнішої в Польщі «Газети Виборчої» Адам Міхнік, у своєму коментарі покладає всю вину на Кшаклевського, який намагається будь-якою ціною зосередити владу у своїх руках. У Польщі навіть жартують, що «лідер АВС керує автомобілем Бузека». Водночас аналітики зазначають, що Кшаклевський тiльки програв від виходу своїх партнерів із коаліції.

Після розлучення Кшаклевський заявив на прес-конференції, що АВС бере всю відповідальність за уряд. Однак тепер цьому блоку, який має 186 місць у Сеймі, нижній палаті парламенту, що становить майже 40 відсотків, дуже бракуватиме 59 голосів УВ. Тим часом реакція Бальцеровича була досить стриманою. Він зазначив, що його партія не мінятиме програми і намагатиметься реалізувати її у парламенті. Бальцерович, як підкреслюють коментатори, підтвердив репутацію послідовного політика, позбавленого політичного прагматизму. Тож цілком імовірним міг би й бути союз УВ із Союзом Левіци демократичної, якщо остання зобов’язалася б виконувати програму Бальцеровича.

Тим часом більшість поляків хотіли б, щоб нинішня коаліція продовжувала свою співпрацю. Про це свідчать опитування громадської думки. Наразі ж у Польщі виникла ситуація невизначенності. Ліві сили хочуть проведення дострокових виборів, тим часом як праві якомога довше протриматися при владі. За словами журанліста Польского радіо Андрія Рибалта, навряд чи цієї восени будуть дострокові вибори, адже для поляків вистачить президентських, які відбудуться у жовтні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати