Американцi «здають» Косово Європi
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000420/471-3-1.jpg)
Iспанський генерал Хуан Ортуно, командир Єврокорпусу, офіційно перебрав у німецького генерала Клауса Райнгардта командування багатонаціональними силами КФОР у Косово, повідомило АП. Це перший випадок за 50-річну історію Північноатлантичного альянсу, коли європейські збройні сили перебирають під свій контроль один із миротворчих підрозділів НАТО, а заразом і відповідальність у царині безпеки та оборони.
350 офіцерів Єврокорпусу з п’яти країн (Німеччини, Іспанії, Франції, Бельгії та Люксембургу) будуть упродовж півроку керувати операціями КФОР.
Американський генерал Веслі Кларк, головнокомандувач збройними силами НАТО в Європі, зазначив на урочистій церемонії передачі повноважень, що 60-річний Ортуно «володіє усіма аспектами військового мистецтва». Кларк віддав належне його попереднику генералу Райнгардту, але зазначив, що європейському командувачу залишилося багато роботи. Мова йде про атмосферу насильства.
Зі свого боку, генерал Райнгардт вважає своїм здобутком сам факт існування сил КФОР, чисельність яких становить майже 40 тисяч вояків, представників 39 країн. В інтерв’ю Франс-Прес він наголосив, що більшість цих країн у минулому воювали між собою, а тепер співпрацюють. За словами німецького генерала, взірцем співпраці можуть бути американці та росіяни, а також греки й турки. Тож покидаючи Косово, Райнгардт закликав косоварів виявляти більше терпимості. Він зазначив, що армія не дуже підходить для ролі інструменту мирного співіснування.
Приймаючи усю повноту влади у свої руки, генерал Ортуно визнав, що КФОР перебувають у критичному періоді їхньої місії. На його думку, миротворчі сили повинні не лише опікуватися такими питаннями, як гарантування безпеки етнічним меншинам і контроль за кордонами, а й докладати більше зусиль для відбудови краю та підготовки до майбутніх виборів.