Одесити відстояли «Світлий дім»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19981208/4235-14.jpg)
Програма, показана влітку до Дня захисту дітей, сприйнялася як громадський вчинок її авторів. Адже вони не тільки розповіли на всю країну про мужність, дієву доброту невеликої кількості одеських інтелігентів, які взяли на себе нелегкий клопіт опікування над дітьми, кинутими напризволяще суспільством і їхніми батьками. Ольга Герасим’юк заглибилась у проблему і сказала прямо про те, від чого насправді рятував «Світлий дім» багатьох із цих дітей: від використання їх дорослими у своїх явно неблагородних, злочинних цілях. Проте телеглядацьке розчулення і потрясіння не запобігли біді. 29 жовтня Ольга Герасим’юк у нашій газеті повідала про намір властей закрити «Світлий дім», і «День» приєднався до її заклику до Руслана Боделана захистити дітей. І от наш кореспондент Михайло АКСАНЮК повідомив з Одеси:
«Міський притулок служби у справах неповнолітніх» — таку назву матиме муніципальний заклад для безпритульних дітей, який днями відкриє Одеський міськвиконком на вулиці Терешкової, 12а. Зауважимо: не замість відомого дитячого притулку «Світлий дім», заснованого три роки тому однойменним доброчинним фондом, Центром української культури та іншими громадськими організаціями. І не внаслідок реорганізації — на кошти міськбюджету. Нова дитяча установа зможе прийняти до ста безпритульних дітей, з якими працюватимуть 60 педагогів, психологів, медиків тощо.
Про це йдеться в розпорядженні Одеського міського голови Руслана Боделана, яким скасовано попереднє рішення, ініційоване облуправлінням у справах сім’ї та молоді, згідно з яким «Світлий дім» за «порушення санітарних вимог» підлягав закриттю в середині листопада. Мер міста Одеси Руслан Боделан, на прохання «Дня», прокоментував ситуацію з безпритульністю в Одесі та заходи, котрі плануються для порятунку безпритульних дітей:
— Економічна криза, передусім, зачепила багатодітні й малозабезпечені сім’ї, неповнолітніх членів яких, на жаль, дедалі частіше зустрічаємо на вулицях голодними й недоглянутими. Саме те, що в місті нині налічується 840 безпритульних дітей, 1900 дітей-інвалідів, а ще майже сто покинутих малюків дошкільного віку, які по 2—3 роки перебувають у міських лікарнях, змусило міськвиконком розглянути днями питання «Про роботу міської міжвідомчої комісії з реалізації національної програми «Діти України». Уперше на засіданні міськвиконкому постала проблема — доповнити мережу спецінтернатів, де виховуються хворі діти, новим закладом — інтернатом для дітей з порушеннями психіки. Потребує підтримки з боку міськради й занедбана мережа закладів оздоровлення школярів у курортному центрі, яким є Одеса...
— Проте найвразливішою категорією поки що є згадані вами безпритульні.
— Безумовно. Саме це й спонукало нас до розробки програми «Діти Одеси», проект якої, очевидно, буде подано для обговорення на одній з наступних сесій міськради. Що ж до розв’язання проблем, зокрема безпритульності, то тут зосереджуватимемо зусилля у двох напрямках: відкриття муніципальних дитячих закладів і будинків для безпритульних громадян, передусім похилого віку. Перший дитячий заклад відкриваємо на вулиці Терешкової, розпочато також ремонт будинку, призначеного для безпритульних осіб — на вулиці Ольгіївській. Крім цих проектів, готується рішення про створення будинку для дітей-сиріт та будинку для ВІЛ-інфікованих дітей. Остання з проблем особливо пекуча — на сьогодні просто нікому опікуватися малюками, зараженими вірусом СНІДу й покинутими в пологових будинках. Ніхто не знає, куди їх виписати з міських лікарень, а утримування в них цих хворих дітей не передбачено жодними нормативними актами.
Наголошую: міськрада змушена відкривати перші муніципальні заклади такого типу. Проте, очевидно, нинішня скрутна економічна ситуація змусить нас відкрити їх понад півдесятка. Звісно, що міськвиконком при цьому тісно співпрацюватиме з громадськими організаціями, передусім доброчинними фондами, у тому числі й зі «Світлим домом». Власне, вивчення проблем безпритульності й спонукало мене скасувати розпорядження № 145 від 14 жовтня про реорганізацію «Світлого дому». Проект цього рішення був підготовлений без глибокого й всестороннього з’ясування всіх аспектів проблем. Хочу принагідно зауважити, що й нині нема нормативної бази для створення громадських дитячих притулків, виникають труднощі з фінансуванням їх благодійними фондами та іншими недержавними організаціями. Закон України «Про органи й служби у справах неповнолітніх і спеціальні заклади для неповнолітніх» покладає місію турботи про дітей і підлітків виключно на державні установи. А в Одесі такий заклад відкрив і опікується ним доброчинний фонд «Світлий дім». Можу повідомити читачам «Дня», що нещодавно окремі керівники служб міськвиконкому, зокрема, начальник Одеського міськуправління освіти Тетяна Уродова та інші службовці, увійшли до опікунської ради притулку «Світлий дім». Більше ніж півсотні дітей, що тут тимчасово перебувають, як мовиться, хоч не пишно, зате затишно, оточені увагою вихователів, зодягнуті, нагодовані, здійснюється адаптований до умов навчально-виховний процес.
№235 08.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»
Випуск газети №:
№235, (1998)Рубрика
Суспільство