Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Паспортам для нацменшин – так!

Це означає і скоріший вступ до Європейської спільноти
06 жовтня, 00:00

Цей рік став переламним і для негромадян Латвії, і для самої латвійської держави. Першим — після погіршення відносин із Росією й критики з-за кордону за надто жорсткий закон про громадянство — саейм улітку «подарував» поправки. За ними вилучалося положення про віковий ценз тих, хто подає на громадянство, а діти, народжені в батьків-негромадян після відновлення незалежності 1991 року, отримували паспорти в спрощений спосіб. Не так уже й багато, як може здатися сторонньому. Але істотно для тих, хто впродовж десятиріч живе й працює в Латвії, але не отримав права навіть на подачу заявки про громадянство. Однак образа на півсторічну радянську окупацію миттєво не проходить — невдовзі після рішення парламенту націоналісти на чолі з партією «Вітчизні й свободі» зібрали підписи за проведення референдуму, який мав показати: бути чи не бути поправкам. Те, що врешті-решт проти скасування висловилося трохи більше половини латишів — 53 відсотки, зайвий раз свідчить про складне, неоднозначне ставлення до «російськомовних»

, які уособлюють там радянське минуле. Такими часто називають й зокрема українців, яких у Латвії мешкає близько 70 тисяч, а громадянство мають менше ніж 5 тисяч.

Латвія дуже виграє від результатів референдуму. «Таким чином ми виконали рекомендації Євросоюзу, нам буде легше туди вступити,— сказав «Дню» другий секретар посольства Латвії в Україні Гунарс Евертс. — Також це позбавить Росію козирів, покладе край розмовам про недотримання прав людини в нашій країні. Адже ЄС заявляло, що жодні вимоги Москви, окрім уже існуючих поправок, не мають братися до уваги».

Новий парламент, в якому найбільше місць отримали Народна партія, партія «Латвійський шлях» й об’єднання «Вітчизні й свободі» / Рух за національну незалежність Латвії, навряд чи проводитиме відчутно іншу політику. На думку Евертса, новообраний саейм став більш професійним. Тож і вибори, і референдум — якщо й не козирний, то принаймні туз для входження в Європу.

№190 06.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати