КОМПЕТЕНТНА ДУМКА
Богдан ГУБСЬКИЙ (колишній голова Агробіржі):
— Падіння гривні йде плюс-мінус відповідно до індексу інфляції, який існує в Україні. Гривня, як і кожна валюта, схильна до девальвації, бо йде загальне зростання індексу цін у всьому світі. Подальша девальвація гривні значною мірою залежить від того, наскільки ефективно працюватиме ВР і чи буде ухвалено закони, які стабілізують ситуацію в країні. Приміром, важливим моментом, який впливає на падіння чи зростання гривні, є податкове законодавство. Сьогодні воно заганяє фінансові операції в тінь. Отже необхідно ухвалити прозорі закони, зрозумілі як вітчизняним, так і зарубіжним інвесторам. Думаю, що загалом для країни зростання інфляції матиме негативні наслідки. А скористається сплеском інфляції у своїх інтересах той, хто має доступ до такої інформації й дізнається про обвал гривні хоча б за три години.
Михайло БРОДСЬКИЙ (колишній глава концерну «Денді»):
— Не треба було з самого початку запроваджувати анонімні валютні рахунки. І теперішній указ Президента дуже «послідовний». Президент усе робить неправильно: спочатку запровадили анонімні рахунки, тепер скасовує, змінюючи правила гри. Довіра до влади, особливо до президентської, внаслідок цього падає. І відповідно знижується рівень довіри банків до влади, а в людей — до банків. Відбувається підрив банківської системи на тлі розмов про фінансову кризу.
Аналіз показав: фінансування багатьох депутатів і партій під час парламентських виборів йшло саме через анонімні рахунки. І напередодні президентської кампанії Л.Кучма, вірогідно, вирішив таким чином перекрити джерела фінансування своїм конкурентам. Та навряд чи Л.Кучма так уже потребує «витрушування» грошей за допомогою слідчих органів — у нього для цього в руках бюджет.
Олександр ЄЛЬЯШКЕВИЧ (колишній голова правління «Херсонінвестбанку»):
— Цей указ не зміцнює довіру ні до Президента, ні до фінансової системи. Це говорить про те, що Леонід Данилович навряд чи цікавиться питаннями, пов’язаними з фінансовою кризою. Підписання такого указу призведе до зменшення кількості валютних коштів у банківській системі. Вони підуть або в тінь, або за межі України. І це відразу позначиться на курсі гривні, НБУ змушений буде ввести в дію свої валютні резерви. Йдеться про посилення фінансової кризи руками Президента України. Мені складно назвати мотиви підписання такого указу: кажуть, це одна з вимог МВФ. Але я сумніваюся в цьому. Авжеж, може йти мова про боротьбу в такий спосіб з конкретними комерційними структурами. Чи про те, що Леонід Кучма хоче мати інформацію про власників таких анонімних рахунків.
Випуск газети №:
№140, (1998)Рубрика
Подробиці