Перейти до основного вмісту

Сифіліс і гонорея - "побут" українських підлітків

15 квітня, 00:00
Діагноз "уроджений сифіліс" торік було поставлено навіть 17-ти київським новонародженим ЛАРИСА НИКОНОВА, "День".

... Довідавшись, що в неї сифіліс, 24-річна Ірина булла шокована. Як з'ясували лікарі, її заразив чоловік, котрий нещодавно повернувся з відрядження. Однак жінку хвилював не стільки сам факт зради, скільки майбутнє її дитини: Ірина була на сьомому місяці вагітності. Скоро народжувати. І страшна хвороба, напевно, вже передалася дитині. Чи є в неї шанси вирости здоровою?

- Шанси є, - стверджує головлікар Київської міської шкірно-венерологічної лікарні Ніна Турик. - У нас добре налагоджено систему допомоги вагітним жінкам, котрі заразилися цією хворобою. Якщо це сталося на ранніх термінах вагітності - 14-16 тижнів, то ми відразу ж починаємо лікувати майбутню маму, й дитина зазвичай народжується здоровою. Якщо зараження сталося пізніше, то уберегти від нього плід набагато складніше... Таких пацієнток ми відправляємо народжувати до інфекційного відділення четвертого міського пологового будинку. А потім і мам, і їхніх дітей переводять на лікування до нас. Діти з уродженим сифілісом часто народжуються недоношеними, ослабленими, мають патології нервової системи, внутрішніх органів. Та якщо відразу ж почати їх лікувати, а потім спостерігати протягом кількох років - хвороба минає, не лишаючи сліду. Позаминулого року ми лікували 26 новонароджених із уродженим сифілісом, минулого - 17. І всі батьки вийшли від нас зі здоровими дітьми. Щоправда, три матусі від немовлят відмовилися, не захотіли возитися. Та, може, це й на краще - після лікування всіх малюків усиновили добрі люди. Ми й досі за ними спостерігаємо - слава Богу, все гаразд!

І все ж... Якщо тільки в одній київській лікарні щорічно народжується більше двадцяти дітей, хворих на сифіліс, це не може не насторожувати.

Медики свідчать, що ще років 8 - 10 тому такі випадки були поодинокими, і кожен із них вважався надзвичайним. Тепер же для породіль із такою недугою відкрито навіть спеціальне відділення.

На думку фахівців, однією з причин стрімкого поширення сифілісу є невчасна діагностика або цілковита її відсутність. Передусім майбутні мами зобов'язані були протягом вагітності кілька разів здавати кров на реакцію Вассермана - простий та ефективний метод виявлення сифілісу - без цього їм просто не видавали лікарняного листа. Тепер більшість жінок - безробітні, багато хто взагалі не стає на облік у жіночих консультаціях, не відвідує лікарів. Свій внесок вносить і міграція, що зросла надзвичайно, - значна частина населення нині живе й працює не за місцем прописки, а отже - медична допомога для них практично недоступна. У 90% випадків діагноз "сифіліс" таким жінкам ставлять лише під час пологів. При цьому дуже високий ризик зараження як лікарів, так і породіль, котрі перебувають поряд.

- Порівняно з 1990 роком захворюваність сифілісом зросла в 13 разів, - повідомила кореспондента "Дня" головний дерматовенеролог Міністерства охорони здоров'я України Лідія Калюжна. - Якщо ж говорити про дітей, то цифра просто страхітлива - у 39 разів! І не варто все списувати на раннє статеве дозрівання, розбещеність сучасних підлітків тощо. Близько 60% дітей віком від кількох місяців до 14 років заражаються саме від люблячих батьків, бабусь і дідусів. Санітарна культура в наших сім'ях часто перебуває на абсолютному нулі! Навіть знаючи, що в них те чи інше венеричне захворювання, продовжують користуватися на всіх однією мочалкою, рушником, спати в одному ліжку з дітьми. Профілактична робота не ведеться ні в школах, ні на виробництві, ні у вузах. Скажімо, в післявоєнні роки, коли почався сплеск венеричних захворювань, випускалися спеціальні брошури, читалися лекції, в кінотеатрах перед початком фільмів показували нехитрі ролики про те, як дотримуватися статевої гігієни. І це дало результати - захворюваність знизилася. А потім про сифіліс благополучно "призабули", й профілактична робота по суті звелася нанівець. Сьогодні багато хто взагалі не знає навіть ознак основних венеричних захворювань, не кажучи вже про те, як їх уникнути. І тільки потрапивши разом з дитиною на лікування до шкірно-венеричного диспансеру, молоді мами дізнаються про те, про що їм давно вже повинні були розповісти власні батьки...

Шестирічного Сашка, котрий потрапив до дитячого відділення шкірно-венерологічної лікарні із запущеною гонореєю, медики між собою називають "жертвою реклами". Нині відкрилося багато госпрозрахункових кабінетів, де обіцяють двома-трьома уколами вилікувати будь-яке венеричне захворювання. Туди й звернулися батьки Сашка. Симптоми хвороби дуже скоро зникли, але, як з'ясувалося, її не вилікували до кінця, й незабаром заразилася й дитина. Лікуватися треба тільки у фахівців, але... ця абеткова істина зрозуміла зовсім не всім.

Дитяча проституція теж вносить свій внесок у поширення венеричних захворювань. Хоча саме слово "проституція" в лікарні, й особливо в спеціалізованому відділенні, де лікують неповнолітніх, вимовляти суворо заборонено.

- Для нас це - діти, що потрапили в біду, - говорить Ніна Турик, - й абсолютно неважливо, чи "домашня" це дівчинка, котра вперше закохалася й "нарвалася" не на того чоловіка. Чи бродяжка, котру до нас доставили з кримінальної міліції чи з міського вокзалу. Їм однаково боляче й соромно, і вночі й ті, й ті плачуть у подушки. Хоча, звісно, з вуличними дітьми працювати складніше. Спочатку вони - як звірятка, озлоблені, кидаються на всіх. Потім заспокоюються, "відтають". Якби ви бачили, з якою заздрістю дівчатка дивляться на своїх ровесниць, котрих відвідують рідні! Дитина не винна в тому, що вона така. Якщо 10 - 12-річна дівчинка виходить на панель, щоб не померти з голоду - у цьому винне суспільство. Та найприкрішим є те, що після видужання вони повертаються туди ж. Їм просто нікуди більше йти...

Сестер Світлану, 11-ти й Настю, 12 років доставили до київського приймача-розподільника з Білої Церкви, де їх зняли з електрички. Сестри втекли з дому кілька місяців тому, й відтоді розїжджають всією Україною. Улітку підсідають до шоферів-дальнобійників, узимку перебираються в тепліші поїзди й електрички. Розплачуються звісно "натурою". Одяг сестер точно відображав усі злети й падіння кар'єри бродяжок - стоптані черевики сусідували з фірмовою спідницею, порвані колготки - з дорогою сумкою. В обох виявили цілий букет венеричних захворювань, доведеться довго лікуватися. Та... як з'ясувалося, і після цього дівчатка не мають наміру відмовлятися від свого ремесла. "12 - 14 років - "найприбутковіший вік", - серйозно заявила мені Настя, - нам головне - знайти доброго сутенера, щоб не бив, гроші не відбирав..." "Добре б не на вокзалі працювати, а "під дахом", в інтим-клубі чи сауні," - додала молодша, Світлана. І, судячи з усього, переконати дівчат не вдасться ні медикам, ні міліції. Однаково повернуться до колишнього. То, можливо, просто дати їм презервативи й навчити, як убезпечити себе? Якщо наше суспільство не може забезпечити таким підліткам нормального життя, то нехай хоча б потурбується про їхнє здоров'я.

Торік із кожних ста тисяч підлітків в Україні сифілісом заразилися 120, гонореєю - 75. Що ж робиться для приборкання поширення венеричних захворювань?

- З 20-го березня в трьох районах Києва - Харківському, Мінському й Дніпровському - курсує "профілактичний автобус", де ін'єкційні наркомани можуть отримати чисті шприци, а також проконсультуватися з фахівцями - медиками, юристами, соціальними працівниками, - повідомила кореспондентові "Дня" начальник відділу профілактики негативних явищ Київської міської соціальної служби для молоді Вікторія Сановська. - Оскільки саме в цьому середовищі дуже високий ризик зараження венеричними захворюваннями, всі ті, хто звернеться, зможуть безкоштовно отримати презервативи й спеціальні брошури, де є поради з профілактики хвороб, які передаються статевим шляхом. За день наш автобус обслуговує приблизно тридцять осіб. Незабаром планується відкриття ще кількох подібних маршрутів у різних районах Києва й України.

Найближчим часом у столиці відчинять двері кілька "дружніх клінік для молоді". Це - спільний проект Організації Об'єднаних Націй і Міністерства охорони здоров'я України. "Ці клініки будуть орієнтовані насамперед саме на неблагополучних підлітків, - підкреслив координатор проекту Олексій Михеєв. - Будь-кому, хто звернеться до нас, медична допомога надаватиметься безкоштовно й незалежно від місця його прописки, наявності паспорта й інших документів. Ми готові їх обстежити, якщо необхідно - направимо на лікування, якщо ж вони ще здорові - дамо необхідні рекомендації, навчимо безпечної поведінки. Підліткам дуже важливо знати, як захистити себе від інфекційних, венеричних, простудних захворювань, не кажучи вже про загрозу СНІДу. Для дівчат передбачено консультації гінеколога. Вся допомога надаватиметься абсолютно конфіденційно!

Пацієнти повинні бачити в наших лікарях передусім своїх друзів, котрі хочуть якось полегшити їхнє життя. Звичайно, одних зусиль медиків тут недостатньо. Та все ж - постараємося зробити все, що нам під силу".

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати