Розпачливі спроби запобігти війні
Учора в Нью-Йорку цілий день тривали консультації між представниками постійних членів Ради Безпеки ООН. За деякими даними, британці виступали як своєрідні посередники, намагаючись зблизити відмінні позиції Сполучених Штатів, з одного боку, і Росії, Франції та Китаю - із другого.
Представники всіх п'яти країн згодні, що Багдад мусить обов'язково виконувати всі резолюції ООН, дотичні до міжнародного контролю за іракською зброєю масового ураження. Але є відмінності у трактуванні цих резолюцій, а найголовніше - немає згоди щодо застосування сили, якщо Ірак усе ж не погодиться.
Генеральний секретар ООН Кофі Аннан заявив, що не поїде в Багдад, доки не буде вироблено узгодженої позиції всіх п'яти постійних членів Ради Безпеки. А для цього, за словам Аннана, "потрібно трохи більше часу". Натомість представник Іраку в ООН Нізар Хамдун заявив, що Сполучені Штати хочуть звести місію Генсека до ролі "звичайного кур'єра", який не матиме жодних повноважень і простору для дипломатичного маневру, а просто передасть Саддамові Хуссейну американський ультиматум.
Напередодні війни в Перській затоці 1991 року тогочасний Генсек ООН перуанець Перес де Куельяр здійснив аналогічний візит у Багдад. Але тоді він не зміг здобути успіху, і "Буря в пустелі" розпочалася. Нині перуанець телефонує своєму наступникові, застерігаючи його від власних помилок. Може, "Грім у пустелі" (як уже охрестили американці майбутню операцію проти Багдада), все ж не відбудеться?
Однак, за даними агентства Рейтер, учора протягом цілих 11 годин найбільш високопосадові американські урядовці проводили нараду. А питання на порядку денному було одне-єдине: як, під яким "соусом" подавати власному народові початок нової війни.
Випуск газети №:
№30, (1998)Рубрика
День Планети