"Самого наказу я не бачив..."
Так днями прокоментував своє звільнення з посади тепер уже колишній начальник міліції Одеси полковник Анатолій Берладін на прес-конференції.
Мабуть, це унікальний випадок у практиці правоохоронних органів, коли вже опальному керівникові дали змогу зустрітися з журналістами. Відставний начальник міського УВС не приховував, що спонукала його до цього версія, запущена в багатьох газетах і на телебаченні: Берладіна знято через неспроможність зупинити вал злочинності в Одесі... Приблизно півгодини Анатолій Іванович наводив статистику, яка підтверджувала - за три роки його роботи одеська міліція не тільки стабілізувала криміногенну ситуацію, а й добилася зниження рівня злочинності.
Тоді за що звільнили Берладіна? Певно, відповідь криється в наказі міністра внутрішніх справ України. Але його, як виявилося, начальник міліції Одеси не бачив. Йому зачитали лише кілька пунктів, з яких найголовніший такий: "за незабезпечення розкриття резонансних злочинів проти представників засобів масової інформації".
Відповідаючи на запитання, чи вважає він своє звільнення "ритуальним", Берладін зауважив, що до суду з приводу своєї відставки він не звертатиметься. Адже тепер ясно - працювати в структурі, яка не вміє захищати товаришів по службі, немає сенсу. Повз увагу журналістів не пройшов непоміченим факт надання начальнику обласного управління внутрішніх справ по Одеській області чергового звання "генерал-майор". Коли послуговуватися логікою чиновників із МВС, то в усіх смертних гріхах винен головний міліціонер міста, тим часом область - скраю.
Звичайно, більшість питань, поставлених на прес-конференції, стосувалася ходу розслідування вбивства редактора "Вечірки". Проте нічого нового сказано не було, а викласти свої власні версії Анатолій Берладін визнав за неможливе. На думку Берладіна, на допит слід викликати й голову обласної держадміністрації Руслана Боделана, котрий у день убивства Бориса Дерев'янка звернувся до жителів Одеси, назвавши цю акцію політичним убивством.
Взаємини начальника міської міліції й мера Одеси Е. Гурвіца стали окремою темою прес-конференції. Багато хто пов'язує цю відставку з діями А. Берладіна в конфлікті на ринку "Південному", коли під час захоплення території "Південного" орендарями, працівники міської міліції не чинили опору атакуючим торговцям. Коментуючи цю ситуацію, Анатолій Берладін не давав оцінки звинуваченню з боку міського голови, але зауважив, що міське УВС кваліфікувало всі ці дії, як масові заворушення, й передало матеріали в районний суд. "Ні, я не розмовляв ні з Гурвіцем, ні з Боделаном про причини мого звільнення. Знаю, що мене захищав начальник обласного УВС... Дякую йому за це!" - так відповів Берладін на запитання, як відреагували найвищі посадові особи міста та області на наказ міністра МВС.
Відставка А. Берладіна, де головним мотивом є нерозкриття резонансних злочинів проти журналістів, викликає подив. Якщо взяти статистику таких злочинів, то чому так суворо не карають наших міліціонерів, коли вони провалюють справи про розбійні напади на слюсаря Васю чи доярку Нюру? Доти, доки в державі є поділ громадян за "сортністю", про який рівень захисту особи може бути мова?
Берладін категорично заперечує, що його звільнення - політична інтрига. Однак така заява - виконання правил гри, не більше. Перед наступними виборами кожна гілка влади бореться за свій вплив у "силових" структурах. Зміна начальника міліції Одеси - не виняток.
На запитання: "Чим ви плануєте займатися далі?" А. Берладін відказав не без іронії: "Балотуватимусь у мери Одеси... Сподіваюся, підтримку журналістського корпусу мені забезпечено".