Рутинне геройство
Сергій Окатов: у пожежника не може бути зарплата 600 гривеньПрофесії пожежника та рятувальника є одними з найблагородніших. В Україні — особливо, адже ризики, яким ці люди постійно піддають власне життя, неможливо співставити із фінансовою винагородою та соціальним захистом їхніх сімей. Зокрема, під час аварії на ЧАЕС першими на четвертий енергоблок прибули саме пожежники, і практично не було випадків, коли хтось iз них відмовлявся їхати на цю пожежу. Вже 21 рік поспіль київські пожежники вважають своїм обов’язком 26 квітня віддати шану тим колегам, хто не пошкодував свого здоров’я й життя і приборкав атом. Такі традиції є й в Оболонському районному управлінні МНС — тут навіть видали книгу, у яку ввійшли розповіді про героїв-пожежників, котрі гасили пожежу на ЧАЕС.
Про реалії життя пожежників та рятувальників, проблеми їхнього соціального забезпечення розповідає начальник Оболонського управління МНС Сергій ОКАТОВ.
— Сергію Миколайовичу, що необхідно, аби пожежники змогли оперативно відреагувати на виклик на надзвичайну ситуацію чи пожежу і вчасно прийти на допомогу?
— На нас покладено завдання проводити профілактику пожеж та надзвичайних ситуацій, а якщо вони виникають — оперативно реагувати. Для цього керівнику слід забезпечити працездатність підрозділу, яке він очолює... Звичайно, ми б хотіли мати європейську техніку, яка возить не дві тони засобів для гасіння пожежі, а вісім. Хотіли б, щоб автомобілі були оперативними, і могли вчасно добиратися до пункту призначення. Та проблема полягає не лише в техніці, а й в культурі їзди наших водіїв, оскільки, на жаль, ми не часто стаємо свідками того, що водії поступаються місцем пожежній машині — так як «швидкій». У Західній Європі для спецавтомобілів роблять спеціальну полосу, по якій, навіть якщо затор, ніхто із автомобілістів не їде. У нас же з цим — серйозні проблеми. Також проблеми є з нашими пожежними драбинами, оскільки на тих, якими ми наразі користуємося, на висотні будинки ми вже не можемо добратися — на них ми дiстаємося максимум на 30 метрів. Але радує те, що в МНС пообіцяли дати нам новий імпортний, який технічно краще обладнаний, автомобіль, з драбиною на 50 метрів.
— Останнім часом надзвичайні ситуації та пожежі почастішали в Києві?
— Справа в тому, що Київ зростає — збільшується кількість будинків, авто. Ще п’ять років тому кількість автомобілів у столиці була, мабуть, удвічі меншою. Через це й збільшується ризик різноманітних надзвичайних ситуацій — загорання, аварій тощо. Щодня пожежники нашої частини на місце події виїжджають по 5—7 разів.
— Чи вистачає вам при цьому пожежних частин та кваліфікованих кадрів?
— Коли розширюються старі й будуються нові житлові райони, завданням міської влади має бути забезпечення їх пожежними частинами. Ні для кого не секрет, що нині на Троєщині немає пожежної частини. А наші автомобілі дуже часто їздять на лівий берег. Ви можете уявити час, за який цей автомобіль прибуде на місце пожежі, якщо він їде по Московському мосту, а потім ще повертається за новим завантаженням?.. Також великою проблемою для пожежників є зарплата у 600 гривень. Знайти людей, які б ризикували власним життям і отримували такий мізер, не так легко. Але такі знаходяться. Як правило, це люди, яким робота пожежника-рятувальника в режимі «доба через три» — до душі. Вони о другій чи третій ночі встають, добираються у Київ першою електричкою й їдуть на роботу. Чому? Бо людина, яка виросла на землі, з дитинства звикла працювати, і ці люди не можуть нудьгувати біля телевізора — їм потрібно щось робити. Крім того вони часто самі виявляють ініціативу: якщо побачать, що десь в частині відвалилася плитка, щось потребує ремонту (у нас немає спеціальної ремонтної бригади, щоб робила ремонт, гроші на це не виділяються), роблять все своїми руками. Приміром, зараз в нас відбувається підготовка автотранспорту до річного техогляду. Автомобілі, яким більше 10 років, наші пожежники повністю по гвинтику «перебирають» власними руками, змінюють необхідні агрегати, адже техніка у нас завжди — у бойовій готовності. На щастя, в Оболонському районі не було випадків, щоб загинув по виконанні свого обов’язку хтось iз підрозділу. Смертельні випадки трапляються рідко, це завжди — НС.
— Значить, навіть при малій зарплаті у вас немає кадрової «текучки»?
— Люди, які займаються цією професією, мають її любити — по-іншому нічого не вийде. Також в них має бути розвинуте почуття колективiзму. В нас бувають випадки, коли люди не приживаються і не знаходять в цьому свій інтерес, але левова частка пожежників служать у нас все життя і навіть пишуть рапорти, аби їм продовжили граничний вік роботи. Нині в нашому підрозділі — 380 чоловік, їх для роботи достатньо. Ми працюємо так, що є резерв. Ще не було випадків, коли не вистачало особового складу і не могла виїхати якась бойова одиниця автомобіля. Цього взагалі не може бути.
— Чи є у вас пожежники, які тут пропрацювали все життя?
— Так, у нас є службові кімнати, і люди так будують своє життя, що тут служать і живуть (у нас є гуртожитки). А коли йдуть на пенсію, продовжують працювати пожежниками або добровільно допомагають підтримувати техніку в хорошому стані.
— Які ще соціальні проблеми ваших працівників, окрім зарплати, потребують вирішення?
— Як в усiй державі, наших пожежників хвилює багато соціальних проблем. У пожежника не може бути зарплатня 600 гривень, тому що кожен розуміє, хто такий пожежник — фізично здорова людина, інтелектуально розвинута, і такі люди знають, яке їм потрібне фінансування, аби вони могли забезпечувати сім’ю. В Києві така зарплата — смішна. Загалом є недостатнім фінансування, тому що утримання нашої будівлі, техніки, спецодягу — це все потребує коштів. З питань заправки автомобілів паливом, нам допомагає Оболонська районна рада. Також за її допомогою ми купили дуже гарної якості спецобладнання для рятувальних автомобілів. Крім того в цьому році виділено 100 тисяч гривень для закупівлі спецодягу для виїзду пожежників на пожежі — наразі триває випробування цієї нової форми.
Окремо хотілося б виділити необхідність тримати в належному стані наш комплекс. Він є найбільшим у Європі: тут є учбовий центр, спорткомплекс — ціла база для підготовки рятувальників та пожежників, куди приїздять вчитися і переймати досвід пожежники і рятувальники з Київської області та всієї України. На нас покладено завдання підтримувати його в належному стані, аби для пожежників були всі зручності. Адже якщо в них на добу буває кілька виїздів — мають бути всі умови аби привести себе в належний вигляд, певний запас одягу.
— Нагадайте, будь ласка, читачам, як убезпечити своє житло від пожежі.
— Аналіз показує, що найчастіше загоряння трапляються в житловому секторі. Певний соціальний статус теж відбивається на цьому: коли в людини не вистачає коштів на харчування, вона не завжди може дозволити собі купити нову розетку, поміняти вимикач чи старий електричний прилад. Від цього трапляється велика кількість пожеж. Дуже часто трапляється пожежа, коли людина вип’є, закурить і задрімає: сигарета випаде і відбудеться загоряння. Також буває, що люди довго не виймають iз розетки вилку магнітофона, переноски тощо. Пам’ятаю випадок, коли ми розбиралися в причині пожежі, а хазяїн квартири, де вона трапилася, говорив: «Та не може бути, що від магнітофона: він же простояв вiмкнений в електричну мережу 17 років...» Ось він 17 років простояв, а на 18- й загорівся. Звісно, сучасні, хорошої якості телевізори дозволяють тримати вiмкненим в розетку шнур довгий час, але стара техніка потребує більшого страхування, і не потрібно тримати її без потреби під напругою... Також хочеться надати інформацію, щоб кожна людина звертала увагу на те, що в неї відбувається на балконі. Адже якщо взимку, восени й навесні йдуть дощі і сніг змочує те, що там знаходиться, то влітку в нас є серйозні проблеми із загорянням на балконах: при цьому вигорає до 3-х—4-х балконів одночасно, а через кілька хвилин пожежі на балконі тріскаються вікна і вогонь переходить у квартири. На це треба звертати увагу, тому що безкультур’я наших громадян, на жаль, дозволяє їм викидати недопалки з балконів у вікно. Часто трапляється, що потік повітря затягує недопалки на балкон, який знаходиться нижче, і якщо там зібрано багато речей, може відбутися загоряння. Це стосується всіх, навіть тих, у кого балкони засклені: якщо його відкрити, загоряння може трапитися й на такому балконі. Зараз якраз час виїзду на дачі — тому люди можуть позабирати непотрібні речі туди.