У Сочі стає спекотніше...
У Нємцова і Лебедєва непогані шанси сісти в крісло мера. За умови чесних виборівЯкі тенденції намічаються в політичному житті Росії з огляду на вибори до органів місцевої влади, що відбулися і заплановані на найближче майбутнє? Пропонуємо вашій увазі думку експерта.
Пристрасті навколо регіональних виборів у Росії ніяк не вляжуться. Другий тур у Томську та Петропавловську-Камчатському хоч і приніс перемогу кандидатам партії «Єдина Росія», але виглядає вона зовсім не переконливою. Перевага становить усього кілька відсотків і цілком може бути пов’язана з застосуванням адміністративного ресурсу. Непрямо сумніви підтверджуються безпрецедентною затримкою оголошення результатів голосування в Петропавловську. Як вважає керівник регіональних програм Фонду розвитку інформаційної політики Олександр Кинєв, «Перевага єдиноросів у кілька відсотків у виборах мера в Петропавловську і Томську свідчить, що населення великих міст давно вже не підтримує партію влади».
У Мурманську взагалі вийшов скандал. У другому турі кандидат «Єдиної Росії» і нинішній мер міста Михайло Савченко програв віце-губернатору Мурманської області Сергію Суботіну з відставанням у понад 25% голосів. При цьому переможець йшов на вибори як самовисуванець, але неодноразово підкреслював, що є прихильником «Єдиної Росії». Вже після оголошення результатів новий мер Мурманська відмовився підтвердити чутки про свій вступ у партію влади, як це зробили неугодні Москві переможці в інших містах, зокрема, в Смоленську. Винним у катастрофічній поразці ставленика Москви був призначений губернатор Мурманської області Юрій Євдокимов. Під тиском зі столиці популярний губернатор, який, до речі, народився в Україні, до 1970 року жив у Запоріжжі і навчався в Дніпропетровському інженерно-будівельному інституті, подав у відставку «за власним бажанням». На думку соціологів, значною мірою на результати виборів у Мурманську вплинуло невдоволення масованою підтримкою Москви попереднього мера. Десант високопоставлених московських партійних чиновників, що висадився в місті разом із мобілізованими ними піарниками і політтехнологами, був зустрінутий дуже вороже. Найпопулярнішим лозунгом на міських виборах був слоган: «Москва нам не указ!» І це для Першопрестольної дуже неприємний факт.
Не встигнувши оговтатися від неоднозначних результатів виборів у великих містах, у російських коридорах влади отримали новий головний біль. Один із лідерів Об’єднаного демократичного руху «Солідарність» Борис Нємцов висунув свою кандидатуру на посаду мера м. Сочі. Цьому передувало звернення жителів міста до свого земляка. У квітні 2008 року мер Сочі Віктор Колодяжний раптово пішов у відставку, щоб перейти на відповідальнішу посаду — очолити «Олімпбуд», держкорпорацію, створену спеціально для будівництва олімпійських об’єктів і інфраструктури в Сочі. Володимир Афанасенков, який прийшов на зміну Колодяжному, пробув на цій посаді всього чотири місяці і 30 жовтня 2008 року пішов у відставку. Своє рішення він пояснив хворобою хребта і майбутньою операцією. Хоча звучали припущення, що Афанасенков був вимушений піти через явний конфлікт із Віктором Колодяжним. Два місяці обов’язки голови Сочі виконував мер Армавіра Джамбулат Хатуов, але в січні цього року він був переведений до Краснодара на посаду першого віце-губернатора, а виконуючим обов’язки мера Сочі став Анатолій Пахомов, який був раніше головою Анапи. Представляючи сочинцям Анатолія Пахомова, губернатор Ткачов заявив, що «цей мер буде у вас на десятиліття»...
Майбутні вибори в Сочі викликали справжній ажіотаж. Про свій намір балотуватися оголосили мільярдер Олександр Лебедєв — відомий банкір, співвласник московської «Новой газеты» і власник британської Evening Standard. У гонку включився депутат Державної Думи, член фракції ЛДПР, екс-офіцер ФСБ і член думського комітету з безпеки Андрій Луговой — відомий у справі про отруєння полонієм у Лондоні колишнього співробітника ФСБ Олександра Литвиненка. Центральний комітет партії «Справедлива Росія» висунув кандидатом депутата міських зборів Сочі Віктора Курпітка. Комуністи висувають першого секретаря міськкому Юрія Дзаганія. На останніх виборах мера він набрав 12% голосів. Список кандидатів у мери Сочі може поповнити балерина Анастасія Волочкова, якій, за її словами, пропозиція балотуватися надійшла від жителів Сочі. Кандидатура від «Єдиної Росії» обговорюватиметься і висуватиметься на партійній конференції краснодарського регіонального відділення. Очевидно, що висунуть в.о. мера Сочі Пахомова, який очолив місцеве відділення партії. І це не кінець списку претендентів.
Давно відомо, що «В місті Сочі темні ночі». І назва цього кінофільму цілком відображає ситуацію, що склалася. Корупція, що процвітала в цій частині кавказького побережжя ще в часи дорогого Леоніда Ілліча, набула просто непристойних, навіть за російськими мірками, масштабів. Людей, житла яких виявилися на території майбутніх спортивних битв, просто викидають з їхніх будинків. Судорожне будівництво олімпійських об’єктів загрожує обернутися для приморського міста екологічною катастрофою, загибеллю унікальних національних парків, природних і ландшафтних заповідників. Тому будь-яке критичне слово про потьомкінське олімпійське село, до того ж сказане досить гучно, викликає величезне співчуття в задавленому місті. За словами Бориса Нємцова, він уже зрозумів, що сочинцям «дуже набридли» мери, які присилаються губернатором Ткачовим: «Кубаноїди», як їх називають у Сочи, а тут я — місцевий і знаменитий, жителям приємно. Їм важливо, що я федеральна людина і в міста буде федеральний статус».
А важку руку влади сочинці знають і відчули на власному досвіді. Головний редактор газети «Деловой Сочи» Валентин Путєвской був звільнений відразу після того, як підтримав звернення, в якому жителі Сочі просили Бориса Нємцова балотуватися на посаду сочинського мера. Не менш показовою була історія з почесним громадянином Сочі і його колишнім мером В’ячеславом Воронковим. У зверненні його прізвище було серед людей, які підтримали Бориса Нємцова, а 13 березня відбулася їхня особиста зустріч. Однак після неї із Воронковим поговорили кубанські віце-губернатори Джамбулат Хатуов і Мурат Ахеджак, які терміново приїхали з Краснодара. Після цього на трьох каналах було показане інтерв’ю з Воронковим, в якому він повідомив, що звернення не підписував.
Висунення Бориса Нємцова явно застало владу зненацька. У судорожних пошуках прийнятної противаги висувають усіх підряд. Один Луговой чого вартий. У випадку його перемоги сочинську Олімпіаду може спіткати доля московської 1980 року. В Англії вже заявили, що не поїдуть у місто, яким керуватиме Луговой. І легко здогадатися, що до них приєднаються інші, як у Європі, так і в Америці. Його успіх на виборах за своїми наслідками відповідатиме вторгненню радянських військ в Афганістан. А можливо, Нємцову таким чином нагадують про долю Литвиненка.
Зрозуміло, що боротьба на виборах у Сочі відбуватиметься між Нємцовим, Лебедєвим і кандидатом від «Єдиної Росії». Цілком можливо, що при чесних виборах у першого й другого були б непогані шанси на перемогу. Нємцов боєць загартований, Лебедєву після протистояння Лужкову на виборах у Москві також уже нічого не страшно. Але сподіватися їм ні на що, оскільки Сочі не можуть віддати чужому за визначенням. Дуже великі гроші там крутяться взагалі, а в період підготовки до Олімпійських ігор тим більше. До того ж партія влади не може програти ніякі вибори, в іншому випадку восени на черговому раунді її чекають великі проблеми.
Розуміючи, що шансів на перемогу немає, Нємцов висунув свою кандидатуру не лише з міркувань пропаганди і власного піару. Особливих проблем у нього з цим немає. Швидше за все, це не лише його особистий хід, а чергова проба пера фінансово-промислових груп, що стоять за ним і які вже деякий час зайняті пошуком альтернативи існуючій системі влади як в інституційному, так і в кадровому її наповненні. Невже мурманський губернатор схожий на рицаря сумного образу, щоб не розуміти наслідків своєї сварки з московським керівництвом. Уже в чому завгодно, а в політичній наївності його не запідозриш. І проте він пішов на відкритий скандал цілком розуміючи його наслідки. Одному без солідної підтримки йти в таку атаку немає жодного сенсу. Влада перевіряється на міцність і останні вибори показали, що запас її у Кремля не такий уже й великий.
Вибори в Сочі привертають увагу не лише в Росії, а й, через зрозумілі причини, за кордоном. Тупе і відкрите застосування адміністративного ресурсу, а без цього, як показують останні події, влада обійтися не може, оскільки відверто не знає, як боротися з Нємцовим і Лебедєвим, вкотре покаже її слабкість. Завдання Бориса Юхимовича полягає в тому, щоб вибори в Сочі перетворити у фарс. І з ним він уже впорався, а в подальшому лише посилить виразність цього шоу. Заодно покаже себе тим, хто готує зміну влади в сусідній країні.
ДО РЕЧI
Телеканал НТВ скасував показ сюжету програми Антона Хрекова «Головний герой», змонтованого у вигляді дискусії кандидатів на посаду сочинського мера — Бориса Нємцова, Олександра Лебедєва, Андрія Лугового і діючого мера Сочі Анатолія Пахомова. Інтерв’ю з Борисом Нємцовим, за його словами, журналісти НТВ Антон Хреков і Павло Селін записали в Сочі 18 березня. Крім того, вони знімали зустріч політика з виборцями і репортаж із центрального ринку міста. «Задумка була дуже хороша, журналісти НТВ вирішили зробити досить цікаву річ: вони взяли інтерв’ю в мене, Лебедєва, Лугового і Пахомова, а потім так їх змонтували, що вийшли передвиборні дебати», — розповів Борис Нємцов в ефірі Радіо «Свобода», зауваживши, що справжніх передвиборних дебатів тепер узагалі не буває. «Цю «передвиборну дискусію» планували показати на НТВ у неділю ввечері, в прайм-тайм, повертаючись до тих часів, коли можна було про щось дискутувати. У результаті їм зателефонували з Кремля і сказали: забудьте про Сочі і забудьте, що там вибори», — стверджує Нємцов.
«У мене інтерв’ю взяли в середу ввечері. Причому я попереджав журналістів НТВ, що зазвичай не витрачаю час на держканали — скільки разів уже таке було, що знімали інтерв’ю, а потім нічого в ефір не виходило», — розповів кореспонденту Радіо «Свобода» бізнесмен і політик, кандидат у мери Сочі Олександр Лебедєв. — Але вони сказали «та ні, ми все покажемо в програмі «Головний герой». У результаті сюжет в ефір не вийшов. Існує ймовірність, що його показ просто відклали на тиждень, але питання такого рівня зазвичай узгоджуються із заступником голови адміністрації президента Сурковим або з прес-секретарем президента Громовим». Антон Хреков коментувати ситуацію для Радіо «Свобода» відмовився. Керівник прес-служби НТВ Марія Безбородова не відмовилася, але сказала, що зробить це «пізніше». Після цього додзвонитися до неї не вдається.