Смертна кара - "за" і "проти"
Противники й прихильники смертної кари наводять як один із вагомих аргументів на користь позиції, яку займають, думку громадськості з цього приводу. Дані соціологічних досліджень, які проводили різні соціологічні служби, показують, що в громадській думці поки що переважає негативне ставлення до скасування смертної кари.
Це підтверджують й останні результати опитування громадської думки "Омнібус", проведеного в квітні цього року за репрезентативною республіканською виборкою (1200 чоловік) соціологічною та маркетинговою службою "СОЦІС-Геллап": смертну кару не можна скасувати - 43, треба зберегти у виняткових випадках - 37, повністю скасувати - 15, важко відповісти - 5%.
Ставлення опитаних до смертної кари не пов'язане зі статтю й майже не пов'язане з рівнем освіти респондентів. Певні відмінності спостерігаються за віковими групами (респонденти молодші 40 років позитивніше ставляться до скасування смертної кари), за типами поселення (мешканці столиці більш схиляються до думки, що смертну кару потрібно зберегти у виняткових випадках, а мешканці інших населених пунктів переважно вважають, що смертну кару взагалі не можна скасовувати), за регіонами (серед жителів західного регіону України більше поширена думка, що смертну кару треба повністю скасувати).
Серед атеїстів менше, ніж серед віруючих, прихильників скасування смертної кари. Респонденти, в яких немає дітей, також переважно виступають за повне скасування смертної кари. За останні два роки намітилася слабка тенденція до позитивного сприйняття громадською думкою скасування виняткової міри покарання. Так, порівняно з таким опитуванням, проведеним у січні 1995 року, кількість прихильників скасування смертної кари збільшилася на 5%.
Головна причина, з якої сьогодні форсують питання скасування смертної кари - відповідні вимоги Ради Європи. Проте, половина респондентів не згодна з тим, що Україна має скасувати смертну кару, якщо Рада Європи на цьому наполягатиме (23% дотримуються протилежної думки, а 27% - важко відповісти). Громадська думка України поки що не вважає вимоги Ради Європи вирішальним аргументом на користь скасування смертної кари.
По-перше, це може зумовлюватися недостатньою обізнаністю пересічного громадянина України про сутність і функції Ради Європи.
По-друге, на ставленні опитаних до скасування смертної кари позначається оцінка ситуації в Україні, а не стратегія її міжнародної політики. На думку респондентів, основною причиною, через яку слід зберегти смертну кару як міру покарання, є те, що Україна ще не готова до скасування смертної кари (44%). Кожен третій опитаний також дотримується думки, що смертна кара стримує зростання злочинності в країні. Поширена думка (таких респондентів 20%) про те, що "страчуючи злочинця, суспільство може забезпечити себе від рецидиву". Крім того, майже кожний четвертий прихильник смертної кари вважає, що брак рівності наслідків між злочином і покаранням порушує самі засади справедливості.
Які ж аргументи наводять прихильники скасування смертної кари? Майже половина респондентів висловлює міркування, пов'язані з власними релігійними переконаннями ("Життя дає лише Бог і лише він може взяти його"). Крім цього, опитані висловлюють сумніви в досконалості існуючої судової системи: "Можливість судової помилки створює небезпеку того, що може постраждати невинний" (38%). Кожний п'ятий респондент дотримується думки, що держава, ухвалюючи смертний вирок, сама уподібнюється злочинцю, який мстить своїй жертві (респонденти могли вибрати кілька варіантів відповіді).