Особливості соціальної допомоги у Дніпропетровську
У притулку для безхатченків зареєстровано близько тисячі людей, а ліжок — 20. Мешканці будинку — в шокуЩе тринадцять років тому в дворі житлового будинку по вулиці Свердлова, 56 було створено Центр соціальної допомоги. Благодійна ініціатива міської влади несподівано обернулася сумними наслідками для мешканців будинку. Вони скаржаться на агресивну поведінку людей без певного місця проживання і з цього приводу звертаються з листами до різних інстанцій, проте влада майже не реагує. «Непродуманим було рішення міської влади влаштувати притулок на першому поверсі житлового будинку. В нашому будинку багато пенсіонерів і діти. Більшість людей, які приходять на нічліжку, — колишні зеки. Вони лаються матом під нашими вікнами і незрідка погрожують. Цього року одну жінку побили, і їй довелося накладати на голову шви», — розповіла на прес-конференції мешканка будинку по вул. Свердлова Любов Паршикова. За її словами, міліція з безхатченками впоратися не в змозі. Центр соціальної допомоги розраховано на 20 людей, але їх приходить набагато більше. О шостій вечора людей пускають переночувати, а о сьомій ранку вже виганяють із приміщення. «Вони тиняються довкола будинку, справляють свої потреби прямо у дворі, розносять сміття, пиячать, грають у карти, використовують ненормативну лексику. Вночі ті, хто запізнився на ночівлю, зчиняють гвалт і стукають у двері притулку. В ньому немає всіх умов для прийому великої кількості безпритульних, але влада закриває на це очі. Я вважаю цинічним таке ставлення до цих людей», — говорить жінка. За її словами, на прохання вирішити проблему мешканці будинку отримують від міської влади лише відмовки і відписки. Тим часом ще 2007 року Центр планували перенести до сектору приватної забудови по вулиці Алмазній. Проте відведена для цих потреб будівля й досі знаходиться в непридатному стані. «У міськраді нам сказали, що для відкриття Центру необхідно ще 1 мільйон гривень. Невідомо, чи виділять депутати на цю добру справу таку суму грошей», — повідомила Л. Паршикова.
Ситуація, що склалася довкола притулку, не залишилася без уваги громадськості. Заступник голови ГО «Сприяння європейському розвитку міста Дніпропетровська» Тетяна Давидова повідомила, що мешканці вулиці Свердлова надіслали до міськради лист на ім’я міського голови Івана Куліченка з пропозиціями щодо виходу з цієї ситуації. «Ми вважаємо, що притулки слід створювати по районах, а не збирати всіх безпритульних в одному місці, як це відбувається зараз», — говорить Тетяна Давидова.
У самому Центрі соціальної допомоги з такою оцінкою ситуації не зовсім згодні. «Не все так просто, як це змальовують мешканці будинку, — коментує ситуацію заступник директора Людмила Матьянова. — Йдуть до нас не лише колишні зеки, які втратили соціально-корисні зв’язки, хоча їх, звичайно, більшість. Наприклад, є літні громадяни, яких із дому вигнали родичі. Всім їм хочеться переночувати в теплі й отримати гарячу вечерю. Наш притулок розрахований усього на 20 ліжок, а вчора прийшло більше 30 людей, тому тим, кому не вистачило місця, влаштовувалися на стільцях. Людей ми приймаємо тільки після медичного обстеження і флюорографії й прагнемо всіляко допомогти цим знедоленим». Заступник директора розповідає, що в Центрі соціальної допомоги зареєстровано близько однієї тисячі осіб. Місцева влада розуміє, що настав час розмістити подібну установу в просторіших апартаментах. Будівлю для цього виділили, й її необхідно привести в належний стан, але вже два роки роботи там не проводяться, оскільки грошей не вистачає. До речі, зовсім нещодавно діяльність міської системи соцзахисту потрапила в поле зору правоохоронних органів — її керівництво підозрюють в маніпуляціях із бюджетними коштами.