Саймон СМIТ: «Тетчер знала, чого хоче досягти...»

У британському суспільстві розділилися думки щодо ролі і спадщини Тетчер, яка померла минулого понеділка. Більше того, в Глазго знайшлися люди, які влаштували святкування, дізнавшись про смерть колишнього британського прем’єра. «День» попросив посла Королівства Великобританії та Північної Ірландії в Україні Саймона СМІТА прокоментувати це, а також феномен агресивного, але прогресивного консерватора, який пов’язують саме з леді Тетчер.
— Я думаю, що для нас дуже властивий загальний феномен, згідно з яким всередині країни політичні лідери викликають більше дискусій, ніж за її межами. Це можна побачити відносно багатьох лідерів, особливо в недавньому минулому. І звісно, те, що вони робили у власній країні цілком природно стало предметом дуже інтенсивних політичних дебатів. Вони ж політики. Тому абсолютно природно, коли ви бачите реакцію на її смерть, то можете почути деякі голоси, які є критичними. Також є голоси, які чітко заявляють, що не підтримують її політику. Звісно, ви можете почути голоси, які заявляють, що вона була видатним лідером Великобританії у ХХ столітті тощо. І в цьому немає нічого дивного, що ви побачили внутрішні дебати щодо її ролі та значення для країни.
Водночас ви можете побачити: багато людей погоджуються з тим, що вона мала сильні переконання. Вона була дуже рішучим політиком, вона знала, чого хоче досягти і бралася за це з справжньою силою з великою відвагою. І я думаю, що в цьому відношенні, звісно, буде багато різних точок зору у різних частинах політичного спектру щодо її значення для країни. На мою думку, більшість погодиться з тим, що вона була політиком, який мав величезний вплив і діяв з великою відвагою і рішучістю. Водночас багато людей скаже: Тетчер дуже багато зробила для модернізації британської економіки, щоб вона стала конкурентною, і це відбувалося у часи, коли британська економіка стагнувала. Щодо цього буде стовідсотковий консенсус.
— Як прокоментуєте тезу, що Тетчер була агресивним, але прогресивним консерватором?
— Вона була дуже прогресивною. Якщо ви називаєте когось прогресивним, то така людина дивиться на поточну ситуацію і каже: це треба змінити. І саме це вона зробила.
— Але як пояснити, до речі, те, що деякі люди, зокрема в Глазго, святкували з приводу смерті Тетчер, а в «Гардіан» було надруковано образливу карикатуру щодо Баронеси?
— На мою особисту думку, це надзвичайно обурливо, якщо люди святкують смерть будь-кого. Це надзвичайно ганебно. Водночас, я вважаю, дуже добре, що є жива політична дискусія щодо її впливу на політику нашої країни. Але абсолютно неправильно, абсолютно жахливо почути про те, що люди святкують її смерть.
— Пане посол, а тепер після того, як в Україні звільнено Луценка, чи буде підписано Угоду про асоціацію?
— До саміту у Вільнюсі у нас залишилися важливі місяці. Існує багато можливостей, що ця Угода може бути підписаною. Але багато залежить від того, що станеться до листопада.