Вирубки чи санітарно-оздоровчі заходи?
Громадськість стала на захист Гомольшанських лісівУ Харкові проходить збір підписів проти чинного директора національного природного парку «Гомольшанські ліси» Івана Северина, термін контракту якого спливає в травні цього року. Під відозвою вже підписалося близько тисячі осіб, люди впевнені — діяльність директора парку суперечить інтересам охорони природи і переслідує цілі поступового захоплення земель приватними власниками, як уже сталося з береговою лінією в околицях Коробова Хутора.
В активістів екологічного руху і громадськості накопичилося чимало претензій до Івана Северина за рік його роботи на посаді директора парку. Це знищення біотопу червонокнижних видів у результаті незаконної господарської діяльності на території парку, і хижацькі сінокоси, і безкарне використання потужних моторних суден на Сіверському Дінці, і повідомлення про регулярні нічні браконьєрські полювання на території парку.
Показово, що з приходом Северина кардинально змінився склад гомольшанскої НТР (науково-технічної ради), який суворо припиняв полювання і масові вирубки в парку. Біологів і охоронців природи в НТР замінили людьми, далекими від заповідної справи: урядовцями й представниками неекологічних громадських організацій Змієва, запросили навіть... академіка з інституту охорони праці. «Створено «кишенькову» слухняну раду», — коментують подію екологи, називаючи це однією з умов розвитку браконьєрства на заповідній території. Відзначимо, що з 10 протоколів за порушення режиму природоохоронної території лише один був підписаний за час директорства Івана Северина. Олег Вяткін, активіст екологічної групи «Печеніги», свідчить про забудову одного з кварталів парку приватною особою, при повній бездіяльності адміністрації, яка зобов’язана реагувати на такі дії. «У парку багато ласих шматочків і зараз активізувалися забудовники, які багато років не проявлялися, — стверджує Олег Вяткін. — Северин відкрито обіцяє, що почне активну забудову. Його підтримують у керівництві області. Їхня мета — прибрати до рук землю національного парку». Екологи стверджують, що Іван Северин проявив себе як знищувач парку задовго до призначення. «Ця людина ще 2010 року намагалася організувати в Зміївському районі громадські слухання щодо скасування парку! — обурений активіст екоруху Андрій Цуканов. — Він поширював чутки серед місцевого населення про те, що людей не пускатимуть до парку, не буде дозволено збір ягід, грибів, підбивав людей виступати проти облаштування охоронної зони. Його самого неодноразово ловили на браконьєрстві — і за два роки цю людину призначають директором!»
Олег Вяткін, ініціатор збирання підписів, упевнений: «Ігор Северин — це людина далека від науки і природи, він «ареал» плутає з «ореолом». Його ідея — щоб у національному парку максимально проводилися вирубки, оскільки він володіє двома лісопилками! І ми вже стикалися з вирубками цього року. Він декілька разів подавав ліміти вирубувань, які суперечать проектові організації території, тому вони не пройшли — у тому числі і при опорі громадськості! При цьому він відкрито обіцяє проводити забудови в національному парку, створювати козачі поселення!»
Іван Северин новину про спорудження «козачих сіл» підтвердив. Він повідомив «День», що планує створення етнічного козацького села, спорудження екотаборів і козачих сіл. «У нас передбачено музей природи. Але, враховуючи, що національний парк стоїть на історично цікавій території, де був козацький монастир і йшли активні бойові дії, в музеї природи у нас обов’язково буде тематика — період козацтва і період Другої світової війни. — пообіцяв Іван Олександрович, коментуючи поєднання природи та історії в одному музеї. — Ми також розробляємо стежку Другої світової війни — те чого не передбачено в проекті організації». Будь-які звинувачення у вирубуваннях він спростував. «Які вирубки? Це санітарно-оздоровчі заходи. Вони там всі зоологи і ботаніки — з великої літери! — все самі придумують, мовляв, Северин хоче вирубати парк. Так можуть говорити лише недорозвинуті. Їх потрібно всіх лікувати! У нас немає жодних лісопилок, хоча за проектом організації території у нас передбачено встановити стрічкову пилораму і устаткування для обробки деревини».
Зібрані проти чинного директора підписи екологічні активісти передадуть до Державного лісової агенції і до Міністерства екології та природних ресурсів.