Перейти до основного вмісту

Зовнішній вигляд Донецька змінюється на краще

Чи впливає це на ставлення жителів до міста?
09 листопада, 00:00

Багато хто думав, що інновації в Донецьку припиняться після проведення Євро-2012. Міська влада стверджує, що це не так. Так, мер Донецька Олександр Лук’янченко на одній із зустрічей з журналістами заявив, що все придбане до чемпіонату обов’язково знайде своє застосування в місті. Вже на наступний рік готуються до реалізації проекти реконструкції фонтанів біля цирку і на бульварі ім. Пушкіна поблизу донецької середньої школи №1. Крім того, триває реконструкція й оновлення парку Щербакова. А цього року було реконструйовано парк «Поляна казок» (біля стадіону «Донбас Арена»), побудовано шість нових фонтанів. Також закінчено реконструкцію західної частини парку ім. Щербакова, де до кінця року з’явиться один із найбільших аквапарків України.

Ми провели опитування в соціальній мережі Facebook, у якому запитали жителів, які позитивні зміни в місті вони цінують найбільше. Більшість опитаних (54%) відповіли, що цінують реконструкцію парків. У тому, що позитивні зміни відбуваються і в «головах», упевнені 16,7%. Відзначають і появу нових будівель, і чистоту в місті, і перемоги спортивних клубів у футболі та хокеї (по 8%).

Хтось до зовнішніх змін у місті ставиться скептично — все робиться не в рамках одного стилю, не витримано ансамбль центру міста. Інші ж радіють із появи нових об’єктів та місць. Але факт залишається фактом — Донецьк дуже швидко змінює своє обличчя. Певну його «європейськість» нещодавно відзначили молоді луганці, які приїхали подивитись на сусідній Донецьк. Молоді люди були здивовані тим, що побачили в місті. «Перше, що впало нам у вічі — це те, що тут усі займаються бігом. У Луганську такого немає. Крім того, тут багато парків і скверів. Як ми зрозуміли, місто більш соціально забезпечене, ніж у нас», — говорять студенти.

Багато в чому студенти мають рацію, коли говорять про більшу відповідальність за себе і своє місто. Єдине, що таких людей — певний відсоток, який зростає за принципом: що більше нових об’єктів (дитячих майданчиків, місць відпочинку, альтернатив активного відпочинку), зроблених владою міста спільно з його жителями, то більші відповідальність та увага і сильніша платформа для нових якісних вкладень.

На думку В. ФЕДОТОВОЇ, директора проекту і керівника громадської організації «М.АРТ.ІН-клуб», благоустрій міста впливає на ставлення до нього самих жителів. На ставлення до екології, навколишніх людей. Але такі зміни не можуть прийти одразу, це, швидше, маленькі кроки. Водночас увага до соціальних проектів поки що не змінилась. «Напевно, варто відзначити той факт, що за останні пару років ми почали більше співпрацювати в окремих проектах. Але це, швидше, всеукраїнська тенденція, Донецьк — не виняток. Особливих інших інвестицій до нас не надходить», — говорить Федотова.

Нещодавно на конференції TEDxCity 2.0 у Києві архітектор Віктор ЗОТОВ провів паралель між простором і думками людей. Що більше «забиті» простір, площі, вулиці, парки, то менше людині простору для думок і дій. А для цього треба прибрати пивні кіоски, вивіски, місця так званої несанкціонованої торгівлі тощо. У кожної центральної частини міста має бути своя особливість. У Донецьку неодноразово проводять рейди місцями несанкціонованої торгівлі, але при цьому в центрі, як і раніше, можна побачити біля підземних переходів різні дрібниці. На думку Зотова, простір має бути природним.

Слід зазначити, що екологічна тематика — одна з найбільш запитаних у місті. Але це стосується екології не лише як чистоти повітря або кількості дерев. У даному випадку варто говорити і про екологію думок, і екологію самої людини, про «розчищення» в глобальному плані, а не лише в буквальному. Будь-які зміни, навіть незначні, зрештою, перетворюються на результат.

На круглому столі, який проходив у Донецьку, експерти в один голос визначили, що лише особиста участь у подібних заходах може виховати в людині відповідальність за довкілля. Минулими вихідними міська влада провела спільно з городянами масштабний суботник, на якому розчищали територію парків, скверів, вулиць, територію біля водоймищ, а також ліквідовували стихійні звалища. Під час суботника висадили дерева, кущі і квіти. Подібний захід проводили вже неодноразово цього року, і це, швидше, стало вже традицією. Хотілося б вірити, що люди туди приходять не за старою традицією «нас туди пригнали», а тому що їм небайдуже їхнє місто. Як повідомив після заходу сайт donbass.ua, «на генеральне прибирання міста й осінню посадку зелених насаджень вийшло близько 50 тисяч донеччан. 3223 підприємства також вивели на суботник своїх співробітників».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати