Перейти до основного вмісту

Особливості пугачовського бунту

Семен НОВОПРУДСЬКИЙ: З одного боку, змова влади з кримінальним світом, з іншого — з мігрантами, розкладає середовище в маленьких російських містах
12 липня, 10:54
ФОТО З KAVPOLIT.COM

П’ятий день у російському містечку Пугачові (Саратовська обл.) народні заворушення, які російські ЗМІ назвали «пугачовським бунтом». Жителів обурило вбивство чеченцем десантника Руслана Маржанова, й тепер вони вимагають висилки з міста жителів північнокавказьких республік і справедливого слідства. Кілька разів пугачовці перекривали трасу Волгоград — Самара, але поки добилися усунення з посади начальника міжрайонного відділу поліції, полковника Ігоря Лопаткіна. У місті також запроваджено «сухий закон», а влада продовжує переговори з населенням. Представник президента в Поволжі Михайло Бабич дав зрозуміти, що адміністрація не збирається виконувати вимоги пугачовців і закликав їх до діалогу. Утім, за словами Бабича, лідери чеченської діаспори самі вивезли з області найрадикальніше налаштованих молодих чеченців.

Повноважний представник Чеченської Республіки в Приволзькому федеральному окрузі Саїд-Ахмед Єлесов заявив: жителі Чечні не приїдуть до Пугачова для участі в заворушеннях. Він також сказав, що старійшини тримають чеченську молодь під суворим контролем. Нагадаємо, що в травні 2010 року уродженець Чечні Беслан Мудаєв у кафе «Золота бочка» (де сталося й нещодавнє вбивство) в Пугачові п’ятьма ударами ножа вбив жителя міста Миколу Вешнякова. Мудаєва затримали, засудили до 10 років ув’язнення й виплати півмільйона рублів родичам Вешнякова.

Семен НОВОПРУДСЬКИЙ, незалежний журналіст, Москва:

— Величезна проблема Росії полягає зараз у вкрай низькому рівні внутрішньої міграції. Досі в країні дуже мало людей, які протягом життя переїжджають до іншого місця. Найактивніша група внутрішніх мігрантів — це вихідці з Кавказу, і передусім чеченці, які активно населяють Поволжя й Сибір.

Простих рішень у національній політиці не існує. У областях Поволжя, Саратовській і Волгоградській областях ситуація загострювалася досить давно. Крім того, в Росії вже були такі випадки, коли все починалося з побутового зіткнення, а закінчувалося міжнаціональним. Кілька років тому була історія з містом Кондопогою. Людей, які вважали себе його корінними жителями, «окупували» вихідці з Кавказу. Хоча останні просто мобільніші й набагато згуртованіші. Проблема ще й у тому, що в маленьких російських містах частенько жителі Кавказу є найактивнішою робочою силою. У цьому сенсі держава пустила ситуацію на самоплив. Також зрозуміло, що поліція міст пов’язана з діаспорою, й кавказька діаспора, як і в інших місцях, просто годує поліцію. Зараз сталася відставка глави поліції міста Пугачова. Це сталося не лише через це вбивство. Поліція є чи не єдиною інстанцією, що одразу дізнається про те, що в місті не все гаразд. Тобто місцева влада, не говорячи вже про федеральну, не займається цим. Ситуація дуже важка, тому що в Росії настає момент — нещодавно було опитування, яке проводив ВЦІГД, — за відділення Чечні від Росії виступило більш як половина населення. Зрозуміло, що всередині Росії існують різні держави й у суспільстві є певний консенсус з приводу того, що кавказці відрізняються від росіян і їм не обов’язково жити в одній державі. Це дуже тривожна ознака.

Ситуація в Пугачові свідчить, що навіть на побутовому рівні агресія й ненависть, викликані об’єктивними міграційними причинами й тим, що часто в містах немає роботи для цих людей, наростатимуть. Це не випадкова подія, а підтвердження тенденції розмиття країни.

Головна провина держави, на мій погляд, лежить, хоч як це дивно, не у сфері національної політики. Хоча вона — річ складна й делікатна, й ніколи остаточних рішень у влади не було. І Європі, демократичнішій, ніж Росія, не до кінця вдається асимілювати вихідців з Африки й арабського світу. У Росії головна провина влади пов’язана з корупцією. Проблема в тому, що органи влади тотально корумповані, а будь-які мігранти — найбільш благодатні категорії для влади з погляду здирства грошей. З одного боку, змова влади з кримінальним світом, а з другого — з мігрантами (використання їх для незаконної наживи) розкладає середовище в маленьких російських містах. Влада створила тотально корумповану систему, в якій від поліції можна відкупитися. А поліція на це якраз і «заточена» — вона займається тим, що «обкладає данню», зокрема й національні діаспори.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати